RECENZIA Shaq-Fu: A Legend Reborn

Shaq-Fu Legend Reborn Recenzia
24 rokov po vydaní jednej z najhorších hier v histórii herného priemyslu sa Shaq vracia späť na konzoly, aby si to vybavil so všetkými, ktorí vedia pokažiť deň každému z nás.

Narcisi? Bum! Posilkoví pózeri? Bum! Naučil-som-sa-kung-fu-cez-internet? Bum! Premotivovaní právnici? Bum! Namyslené celebrity? Bum! A práve tým celebritám sa budeme v hre venovať najviac.

Príbeh začína v minulosti, kedy sa maličký Shaq vyplaví v košíku z rieky. Vďaka proporciám basketballového hráča je celej čínskej dedine na smiech, ale ujme sa ho tajomný Kung-fu majster, ktorý ho začne učiť tomuto bojovému umeniu. A ako to už v príbehu bežného vodiča rikše býva, aj Shaqovi je súdené zachrániť svet. Vtedy zisťujeme, že nič nie je také, ako sme si mysleli, že je…

Shaq-Fu Switch

Svet si totiž podmanili démonické stvorenia známe ako Celebrity, ktoré si všemožnými spôsobmi podmaňujú svet. Využívajú pritom také technológie ako Instagram alebo sladké pesničky. A je len na nás, aby sme ľudstvo vymanili z tohto zajatia! Preto začneme so Shaqom pomaly likvidovať všetko, čo je zmanipulované, populárne alebo nám jednoducho z nejakého dôvodu dokáže pokaziť deň. Pretože, ako povedal William Shakespeare: „Najprv sa zbavíme všetkých právnikov.“

Screenshoty z Nintendo Switch (720p)

Shaq-Fu: A Legend Reborn (mimochodom text zo znelky hry) je vo svojej podstate parodicky podanou beat-em-up akciou z pohľadu z boku, kde sa postupne prebíjame rôznymi kútami sveta, aby sme bojovali proti bossom. Možno zamrzí, že ich nie je veľa, že prakticky každý región má svojho jedného, prípadne dvoch bossov. No každý z nich má svoj jedinečný štýl boja a tak môžu byť niektoré časti hry ľahšie, iné ťažšie. Po stránke obtiažnosti by som povedal, že je nový Shaq kolísavý, pretože raz je hra moc ľahká, inokedy vie byť priam frustrujúco ťažká. Navyše, musím povedať, že hra sa mi ovládala ľahšie na Xbox One ako na Nintende Switch, a to som na oboch hral Normal.

Shaq-Fu Switch

Po grafickej stránke mi hra prišla na oboch platformách totožná. Na Xbox One X však oceníte natívne 4K a zažijete aj 60fps. No keď sa na obrazovke objavilo priveľa nepriateľov, začali sa pomerne drastické framedropy, čo ma prekvapilo najmä preto, že ide o bojovku z pohľadu z boku. Všetko v nej je síce renderované ako 3D, no keď si vezmem, že napríklad v 4K 60fps beží Halo 5 alebo Gears of War 4, čo sú hry na úplne inej grafickej úrovni, je to niečo, s čím človek neráta.

Screenshoty z Xbox One X (4K)

Ovládacia schéma je pomerne jednoduchá. Shaq vie skákať, biť, kopať (občas vám rozbije obrazovku), robiť combá a samozrejme občas vrhnúť nejaký ten ultimate. Pretože kopať botou veľkosti 56, to nie je len tak. A vlastne narazíme aj na zábavné minihry, niekedy vieme dopichať nepriateľov v tele obrovského kaktusu, inokedy vrháme barely ako Donkey Kong. Samozrejme je to všetko doplnené o rôznu skvelú hudbu. Veď ukážte mi, v ktorej hre vám k boss fightu pustia Michaela Jacksona? Áno, aj toto je jedna z tých vecí, ktoré sa mi na novom Shaq-Fu páčia.

Shaq Fu Cutscene

Shaq poteší kreslenými cutscénami

Hudba totiž dokáže dotvoriť zvyšok zábavného aspektu hry. A garantujem vám, že tu som sa, vďaka uštipačnému a skvelo časovanému humoru veľakrát z chuti zasmial. Možno to aj celkom dokáže kompenzovať krátkosť hry. Bojovku totiž prejdete za nejaké 3-4 hodiny, ak sa vám nedarí a hráte na Normal. Videl som však aj prípady, kedy niekto prešiel celú hru pod 2 hodiny. Je tu teda priestor na speedruny, ale nutno dodať, že je to jediný dôvod, prečo by ste mali hru znovu zapnúť. A ešte achievementy. Hra má na Xbox One 43 achievementov, pričom ja som značnú časť z nich (33) získal za jediný gameplay.

Resumé

Shaq-Fu: A Legend Reborn je ukážkou toho, že keď má stará hra fanúšikov, môže sa dočkať prekvapivého pokračovania. Pôvodne bojovka na štýl Mortal Kombatu sa teraz zmenila v beat-em-up hru, ktorá možno pôsobí mobilne, ale je vidieť, že s gamepadom alebo Joy-Conom si ju vychutnáte najlepšie. Ponúkne zábavný humor, dobrú hudbu aj dobrý gameplay. Po grafickej stránke netreba čakať to najlepšie, a aj preto ma prekvapilo, že hra môže sekať na Xbox One X. Ak to zhrnieme, tak je to hra na jedno poobedie a občasný speedrun.

Práve čítate 100. recenziu na Xboxeri!

Shaq-Fu: A Legend Reborn

Celkový verdikt

6.5/10
  • Hrateľnosť
  • Trvanlivosť
  • Grafika

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *