RECENZIA Iron Harvest: Iná 1. svetová

Iron Harvest Recenzia

Real-time stratégií je nesmierne málo, o to menej na konzolách. Nedávno nám na Xbox vyšla steampunková RTS Iron Harvest: Complete Edition. Táto edícia obsahuje základnú kampaň, DLC Rusviet Revolution a DLC Operation Eagle. A o čom teda je táto hra?

Iron Harvest sa odohráva vo svete 1920+. Začiatkom 20. storočia sa tradícia stretáva s pokrokom a svet je stále plný záhad a tajomstiev. Ľudstvo, fascinované technológiami, železom a motormi, vynašlo silné chodiace stroje, ktoré sa ukázali ako mocné zbrane na bojiskách Veľkej vojny a dnes – v 20. storočí – sú už súčasťou každodenného života. Teraz, niekoľko rokov po Veľkej vojne, tajné sily pracujú na destabilizácii Európy, odhodlané zapáliť svet a prevziať moc.

Na výber budete mať z troch frakcií a to:

The Polania Republic: Veľká poľnohospodárska krajina s dlhou históriou. Snaží sa udržať si svoje postavenie a územie, zápasí so svojimi agresívnymi susedmi Saskou ríšou na západe a Rusvietskym cárstvom na východe. Polania iniciovala program modernizácie svojej armády, zatiaľ čo veľkú časť krajiny stále okupujú rusvietske sily. Polania je s najväčšou pravdepodobnosťou ústavná alebo parlamentná republika, jej hlavným mestom je Varšava.

Rusviet je obrovská, výkonná a má bezkonkurenčný priemyselný a populačný potenciál. Krajina je však unavená a opotrebovaná Veľkou vojnou, hladomorom a vnútornými nepokojmi. Ľudia sú frustrovaní a moc cára Mikuláša slabne. Tajomný Grigorij Rasputin sa stal mimoriadne mocným mužom a revolúcia je vo vzduchu.

Saxonian Empire: Je to jedna z najvplyvnejších krajín v celej Európe so silným priemyslom, rozvinutými mestami, modernými továrňami a silnou vojenskou tradíciou. Ich pozemky sú plné veľkých borovicových lesov a často tam sneží. Po nepriaznivých podmienkach prímeria, ktoré ukončilo Veľkú vojnu, je však súčasná nálada v impériu zlá a hrdé elity a ponížení aristokrati sa tajne stavajú proti cisárovej politike zmieru.

Pokiaľ sa rozhodnete prejsť všetok obsah, tak vám to v priemere zaberie 40 hodín, čo nie je najmenej vzhľadom k cene, ktorá sa pohybuje štandardne medzi 40-50€ za retail kópiu.

Iron Harvest

Nič, čo by sme už nevideli

Iron Harvest je obsahovo a príbehovo veľmi zaujímavý titul, nehovoriac o tom, že máte zábavu na dlhé hodiny. Problém vidíme skôr v tom, že všetky mechanizmy, ktoré hra používa, sú zastaralé, respektíve hra neprináša žiadne nové inovácie. Ďalší problém vidíme v samotnom ovládaní hry, ktoré je použiteľné, ak máte tak do 5 bataliónov, akonáhle máte veľkú armádu a strhne sa bitka, tak nemáte kontrolu absolútne nad Vašimi jednotkami – skrátka nekontrolovateľný chaos. Nehovoriac o tom, že hra pri väčších bojoch si nevie udržať stabilné snímkovanie a častokrát padá pod hrateľnú hranicu.

Grafika z minulosti

Okrem problémov s optimalizáciou, hra vyzerá ako z roku 2013. Modely postáv, objektov a budov plus geometria objektov a samotnej mapy je naozaj zastaralá, nehovoriac o otrasnej umelej inteligencii. Často sa deje, že vaše jednotky sa z nepochopiteľných dôvodov vydajú tou najmenej logickou cestou a to priamo cez nepriateľov. Ak by ste si toto konanie nevšimli, tak ľahko sa môže stať, že prídete o daný batalión. Ďalší problém vidím v tom, že samotná hra beží iba na 30 fps, čo je naozaj neprijateľné, keďže sa jedná o RTS, kde sa vyžadujú hlavne čo najväčší snímky za sekundu. Vraj hra beží v 4K rozlíšení. Osobne o tom ale naozaj pochybujem, hra vyzerá, že ledva zvláda 1440p upscalované do 4K. Naše trénované oči vedia rozlíšiť, čo je a nie je natívne 4K rozlíšenie.

Iron Harvest

Pútavá kampaň

Čaká vás pútavý príbeh vo viac než 27 misiách v rámci troch kampaní a 2 DLC. Sprevádzať ním Vás bude 11 charizmatických hrdinov a ich kovoví spoločníci naprieč celou Európou. Za poliakov sa ujmete do role mladého dievčaťa Anny Kos, ktorá žije so svojim otcom Piotrom v Poľani, ktorú obsadila rusvietska armáda po podpísaní prímeria so Saskom s cieľom ukončiť rozsiahlu vojnu, v ktorej zahynul jej blízky príbuzný. Jedného dňa ale rusvietske jednotky prepadnú Anninu dedinu a hľadajú vedca, ktorý má protetickú ruku schopnú znefunkčniť vojenských robotov. Vedec je zajatý plukovníkom. Anna tak verbuje bojovníkov z poľanského odboja, aby vedca zachránili. Čo vás čaká ďalej, si budete musieť zistiť už sami.

Za rusvietov sa stanete svedkom prekvapivého útoku na mierové rokovania v Petrohrade, kde prinútili vášho protagonistu Janka a rusvietsku agentku Oľgu Morozovú spolupracovať na zastavení povstania. Napokon za saxonov/nemcov sa ocitáte v predvečer Veľkej vojny. Saské jednotky pod velením Guntera von Duisburg a kniežaťa Wilhelma začínajú ofenzívu na hranici Poľanie, očakávajúc rýchle a triumfálne víťazstvo.

V DLC Rusviet Revolution hráči prežijú príbeh povstania rusvietov proti cárovi počas kampane na štyroch mapách. Počas vášho putovania sa vám odhalia podrobnosti o záhadnom Rasputinovi. V DLC Operation Eagle prežívate príbeh Williama Masona z Usonie, ktorý je poslaný na „pomoc“ arabskej Sita al Hadid. Arábia chce nezávislosť od všetkých vonkajších vplyvov, ako je Sasko, ktoré sa im neustále snažia diktovať, čo majú robiť.

Iron Harvest

Resumé

Iron Harvest je naozaj zaujímavý titul, ktorý svojim spôsobom stojí za vaše peniaze, minimálne čo sa týka hernej doby. Na druhej strane hru trápi nepraktické ovládanie, hlúpa AI, zastaralá grafika a snímkovanie často padá pod hrateľnú hranicu. Tentoraz necháme čisto na vás, či vaše ťažko zarobené financie máte vložiť práve do tohto titulu. My sme ostali nerozhodnutí.

Iron Harvest

Celkový verdikt

7.3/10
  • Hrateľnosť
  • Hrateľnosť
  • Trvanlivosť

Bigajz

People keep asking if I'm back and I haven't really had an answer. But now, yeah, I'm thinkin' I'm back!!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *