RECENZIA WRC 6

WRC 6

Odkedy zomrel Colin McRae, svet rally hier postupom času prestal byť pre všetkých. Čoraz viac sa orientoval na fanúšikov a došlo to do takej fázy, že séria DiRT si dala niekoľkoročnú pauzu. Monopol tak získala séria WRC. To sa vypomstilo minulý rok, keď vývoj dostalo na starosť nové štúdio. A odrazilo sa to aj na reputácii série.

Vývojári teda majú čo doháňať s novým dielom a WRC 6 má byť pokusom o nápravu. Na samom začiatku si vyberáte jazdný štýl. Na výber je medzi simuláciou a arkádou, nuž ja som si teda vybral druhú menovanú. Neviem, či to bolo to najšťastnejšie riešenie, keďže sa moje prvé auto chovalo ako besné a viac ako v zákrutách som končil vo zvodidlách alebo fanúšikoch, za čo som dostal trestné sekundy. Prehnane citlivé ovládanie vozidla pri arkádovom jazdnom modeli však pretrvávalo aj počas režimu kariéry v mojom druhom a treťom aute. Akože, dá sa na to zvyknúť a naučiť sa to, ale spočiatku budete skôr nadávať ako mať radosť z jazdy. Simulačný jazdný model je na tom však lepšie a ak by som si mal vybrať ešte niekedy medzi nimi dvoma, určite by som išiel cestou simulácie od samého začiatku.

WRC 6

Režim kariéry mi prišiel tak primerane dlhý, ale kľudne mohol byť aj dlhší. Rozdelený je do troch divízií (WRC Junior, WRC 2 a WRC) a vy ich postupne všetky dokončíte. Plus sa tu stretneme s väčším množstvom tratí než v DiRT Rally, nechýbajú tu dokonca ani poľské cesty. Na nich k dokonalosti už len chýba inteligent, ktorý si zmyslí voziť náklad tatrovkou v protismere. Ale inak celkom dôverne odpovedajú reálnym cestám u našich severných susedov. Aj ostatné trate vyzerajú veľmi premyslene a hlavne je tu poriadna diverzita: niektoré zvládnete dať ľavou zadnou, iné sú nechutne kľukaté a k víťazstvu vám nepomáha ani tma a dážď. Teda situácia, kedy človek radšej ide rýchlosťou do 20km/h, ale najradšej by tam ani nebol. Nikdy nevie, kedy ho prekvapí nejaká tá ostrá zákruta alebo niečo, čo mu pošramotí povesť.

Hra tiež obsahuje akýsi systém „zmier sa s osudom“, teda keď niekoľkokrát reštartujete závod, tak vám to hra už najbližšie nedovolí a vy to musíte odohrať najlepšie, ako len viete. Zaujímavé. Hra okrem kariéry samozrejme ponúka aj možnosť voľného závodu, multiplayeru a tiež obsahuje špeciálne výzvy dostupné hneď z hlavného menu.

WRC 6

No hoci sú trate pekné a autá vyzerajú ako autá, grafika hry neodpovedá roku 2016. Sklamanie prišlo prakticky v momente, ako mi Xbox pri hraní Gears 4 zahlásil, že je hra Ready to launch. V hlave mi utkvel štandard, aký nastolili Gears of War alebo Forza, toto mi však vizuálom bolo bližšie k ťažko namodovanému GTA San Andreas. A to je hra z 2004. Alebo to môže pripomínať aj dačo novšie, ale nesmelo to vyjsť po roku 2010. Minimálne teda keď si porovnám grafiku na Xbox One a na pre-release screenshotoch, tak mám pocit, že tie boli odfotené na PC. Na Xboxe hru tiež trápia občasné framedropy na určitých tratiach.

Po zvukovej stránke, neviem, či tvorcovia nemali budget na hudbu, ale okrem soundtracku v menu som nepočul vôbec žiaden hudobný doprovod. Iba ticho. Výberové ticho (možno) so zárukou. Ak si ale odmyslíme absentujúcu hudbu, tak tu počuť naozaj divokú zver pod kapotou. Zvuky áut znejú dobre, v hre ma však neuveriteľne otravoval hlas spolujazdca, ktorého by som v realite asi odstavil pri najbližšom checkpointe a do cieľa by som si to odšoféroval sám. Okrem toho, že má hlas, aký počuť na tržnici, tak občas hovorí príliš zbrklo a už som kvôli nemu aj zopár razy blbo zatočil. Ale je to vždy lepšie, než mutujúci stážista z Forza Horizon Rally.

WRC 6

Resumé

Ach, čo na to povedať. Séria WRC mala dlho svoj monopol a tak si vývojári mohli robiť prakticky, čo len chceli. Tento rok však už vyšlo DiRT Rally a myslím si, že Codies tento rok poriadne pošliapali nohy vývojárom konkurenčnej série. Tá má prijateľne dlhú kariéru, ale po viacerých smeroch cítiť nedostatky. Do budúceho ročníka by to chcelo určite viac zapracovať na grafike a priblížiť ju roku 2016 alebo už aj rovno 2017 a možno by potešil aj nejaký ten hudobný doprovod. Lokálneho hráča určite poteší, že sa tu dá zajazdiť na Škodovke, ako v jednej z mála hier. Vlastne mám tak trochu pocit, že je WRC jedinou hrou generácie, ktorá ponúka naše škodovice. Arkádový jazdný model je prehnane citlivý a viac úžitku budete mať, ak začnete jazdiť v režime simulácie. Ten tiež môžete využiť v online multiplayeri, ktorý je celkom klasický.

WRC 6

Celkový verdikt

5.5/10
  • Hrateľnosť
  • Trvanlivosť
  • Grafika

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *