Leaknutý dokument odhaluje, ako Project Scorpio dosiahne 4K v hrách

Phil Spencer už potvrdil, že Project Scorpio je konečne funkčný a že už na ňom aj hral. Konzola už má finálny hardvér a vývojári sa podelili o prvé detaily. Háčik je v tom, že ide o leaknutý dokument a nie je určený pre verejnosť.

Podľa celkom obsiahlej správy sa však máme na čo tešiť. Microsoft totiž vývojárom potvrdil hneď niekoľko zaujímavých vecí. V prvom rade potvrdil, že konzola má naďalej 6 teraflopov výkonu GPU. To je správa, ktorá sklame skeptikov, ktorí tvrdili, že to sú len sľuby a že konzola bude mať v skutočnosti slabšiu grafiku. Ďalšia vec, ktorú Microsoft potvrdil, je, že Project Scorpio už nemá ESRAM. To bola dodatočná pamäť, ktorá zrýchľovala Xbox One a Xbox One S, no pri Scorpiu sa Microsoft rozhodol pre razantný krok a ESRAM odstránil. Konzola si totiž vystačí s klasickou RAM. Tá má teraz prenosovú rýchlosť 320GB/s a veľkosť zrejme 12GB. Veľkosť operačnej pamäte však ešte nebola potvrdená.

Microsoft však vyžaduje, aby vývojári povinne optimalizovali svoje hry aj pre Xbox One a Xbox One S a využívali ich ESRAM. V opačnom prípade nebudú môcť predávať svoje hry. Pre Microsoft je kompatibilita jednoducho dôležitá. Výnimkou budú asi len VR hry, ale tie prídu až niekedy v budúcnosti. Ďalší kľúčový údaj o hardvéri konzoly je, že grafika má štvornásobne vyššiu L2 cache, takže architektúra je minimálne tak moderná ako AMD Polaris. Vzhľadom k neustálemu teasovaniu Scorpia pri grafikách AMD Vega je ale zrejmé, že ide o upravený čip z tejto série. Grafika tiež disponuje DCC kompresiou, ktorú má aj PS4 Pro.

Vývojári môžu používať výkon, ako len chcú

Microsoft dáva vývojárom voľnú ruku, pokiaľ ide o využitie grafického výkonu konzoly. Dokonca sám tvrdí, že veľa vývojárov dá prednosť zvýšeniu grafických detailov pred vysokým rozlíšením. Napríklad očakáva, že niektorí vývojári využijú obrovský výkon na zlepšenie tieňov, odrazov, textúr alebo draw distance. Takou zaujímavosťou je odporúčanie, že môžu v hrách použiť framerate upscaling. Čo v praxi znamená, že grafický čip renderuje hru v 60fps, ale procesor ju renderuje pri 30fps a teda animácie, ktoré má na starosti CPU, budú využívať interpoláciu.

Ako to však bude s renderovaním hier v 4K? Mnohí hovoria, že rozbehať hru v natívnom 4K rozlíšení je pri 6 teraflopoch výkonu nemožné. Zdá sa ale, že toto sa bude obchádzať pomocou rôznych renderovacích techník. Jednou z nich má byť Checkerboarding, teda rovnaká technológia, ktorú využíva PS4 Pro na rozbehanie hier v 1800p. Ibaže s rozdielom, že na Projecte Scorpio sa budú hry pomocou tejto techniky renderovať priamo v 2160p / 4K.

Inde pre zmenu uvádza, že vývojári môžu použiť techniky ako Half-Resolution Rendering. Táto technika vlastne renderuje hru v 4K, no náročné efekty sú renderované pri polovičnom rozlíšení a následne sú vložené do scény. Stále sú však vo vyššom rozlíšení než v akom bežia hry na klasickom Xbox One. V súvislosti s metódami dosiahnutia 4K rozlíšenia Microsoft píše, že jedna z jeho hier beží v natívnom 4K rozlíšení. Nie je ale jasné, čo je to za hru. Prítomný má byť tiež Dynamic Resolution Scaling, teda dynamická zmena rozlíšenia v závislosti od záťaže.

via Eurogamer

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *