Nintendo Switch: Prvé dojmy

Nintendo Switch Dojmy

Prvý dojem zo Switchu nesklamal a ak ste naskočili na hype train rovnako ako my, máte sa na čo tešiť. Nenaťahujme a poďme priamo k veci.

Základný Nintendo Switch pack ponúka tri možnosti, ako hrať:

  1. klasická domáca konzola (TV mód)
  2. pohybová párty konzola pre 2 hráčov, bez nutnosti investovania do kúpy ďalších ovládačov, ako napr. v prípade Playstation Move (Tabletop mód)
  3. prenosná konzola (handheld mód)

Rozmerovo pripomína Switch v zloženom stave (s Joy-conmi vedľa obrazovky) predchodcu – Wii U. Je však o polovicu tenší, nemá zahnuté bočné kraje a je o poznanie ťažší. Napriek tomu sa kupodivu dobre drží, i keď musíme priznať, že po chvíli hrania začínate mať nutkanie o niečo si ruky oprieť.

Nintendo Switch

Nintendo Switch trikrát inak

Ak vezmeme do úvahy predchádzajúce konzoly od Nintenda, ich plusy a mínusy, Switch je niečo ako splnený sen. Spája v sebe prenosnosť 3DS a možnosti Wii U. Svojou multifunkčnosťou posúva hranie ešte o level vyššie. Najväčšou výhodou Switchu oproti konkurencii je spektrum možností, ktoré ponúka.

Na jednej strane je to príjemná konzola na klasické domáce hranie, no vylepšuje ju práve možnosť vziať si ju so sebou kamkoľvek. Batéria by mala vydržať približne 6 hodín, pri plnom výkone a náročných hrách (napr. Zelda) sa vybije za 3 hodiny. Nabíja sa zasunutím do docku (v spánkovom režime za 3 hodiny), čím sa zároveň prepína Switch obrazovka so zobrazovaním na telke.

 

Switch má tri možnosti ovládania:

  • Joy-Cony zasunuté k Switch obrazovke – štýl prenosnej konzoly;
  • Joy-Cony zasunuté v gripe – štýl ovládača ako pri Xboxe a Playstatione (Joy-Cony majú pri plnom nabití výdrž cca 20 hodín);
  • Pro Controller – štýl klasického ovládača, ale treba ho dokúpiť samostatne.

A teraz pár kombinácií. Základný grip pre Joy-Cony nie je nabíjací. Ak ho chcete, dá sa dokúpiť. Joy-Cony sú v dvoch farebných verziách – čierne ako samotný Switch alebo kombinácia oranžového a modrého. Dajú sa dokúpiť v jednej aj v druhej verzii, v balení jedného alebo dvoch Joy-conov, musíte si však dať pozor, pretože sa delia na pravé a ľavé. Hranie s jednotlivými typmi ovládačov je trochu problematické.

 

Pro Controller a Grip štýl sa držia pohodlne (i keď záleží od veľkosti rúk. Keďže naša testerka, ktorá sa s ovládačmi hrala, má menšie ruky, oba boli mega pohodlné. Ale niekto s rukami väčšími bude takmer určite potrebovať Pro Controller, keďže Gripový ovládač je užší). Hranie s jedným Joy-Conom ale začína byť celkom problematické. Ovládač je malý a ľahký, pokiaľ ho nepripevníte o ruku, ľahko vám vyletí. Druhý problém je preplnenosť tlačítkami, pri troche cviku sa na to hádam bude dať zvyknúť.

Prejdime k zábavnejším veciam. Z hier, ktoré sme mali možnosť vyskúšať, bola zrejme najväčším prekvapením pohybová bojovka Arms. O podobný princíp sa svojho času snažil Playstation v hre Fight pre PS3, no prevedenie bolo monotónne a chýbala mu iskra. Arms využíva veľmi slušné spektrum pohybov z klasických bojoviek (vrátanie istej formy chargu, blokovania, úhybu a pod.), no pretavuje ich do pohybu samotného hráča so všetkým, čo k tomu patrí. Ak sa vám nechce moc namáhať a búchať do vzduchu plnou silou, táto hra zrejme nebude pre vás. Vaša postava totiž kopíruje smer, zatočenie aj rýchlosť vášho skutočného pohybu. O dátume vydania sa zatiaľ vie len to, že by Arms malo vyjsť na jar tohto roku.

Switch oživí aj herné klasiky ako Street Fighter II (ktorý bude mať dve možnosti hernej grafiky – pôvodnú a vizuálne upgradnutú) a Bomberman (offline multiplayer až pre 8 hráčov), ktorý aj po toľkých rokoch prináša absolútne sústredenie, piskot a následnú spŕšku nadávok v prípade, že vás kamarát chytil do pasce bombou.

Malú, no hráčmi dlho ospevovanú zmenu prinesie Mario Kart 8. Poznáte ten pocit beznádeje, keď protihráčovi dropne mega power-up, ale vám len peniažtek? Pokiaľ nie ste ultra unlucky, už sa vám to nestane, pretože nový Mario Kart umožňuje dostať až dva power-upy naraz. Okrem toho zostalo všetko po starom a Mario Kart je stále zárukou kvality. Hra vychádza 28.4.2017.

Vcelku zábavný zostáva aj Splatoon 2, no na jeho ovládanie si treba zvyknúť. Okrem zaužívaného mierenia a centrovania totiž pribudla možnosť mieriť pohybom ovládača, čo vyvoláva prvotné zmätky (minimálne v našom prípade).

Ako sa očakávalo, jednou z top hier je The Legend of Zelda – Breath of the Wild. Vizuálna stránka hry je krásna, dotiahnutá do najmenšieho detailu. Nintendo posunulo Zeldovskú grafiku zas o kus ďalej a pohralo sa aj s takými drobnosťami, ako je pohyb trávy pri behu cez ňu. Nebudeme spoilerovať a pripravovať vás o zážitok, no príbeh to vyzerá byť veľmi zaujímavý.

Trochu rozpačitosti medzi hry prináša 1-2-Switch. Ide o sériu jednoduchých mini hier, ktorých cieľom by malo byť rozprúdiť zábavu na domácej párty. Vyskúšali sme si 3 z údajne 28 hier, no navodzovali skôr WTF pocit než zábavnú náladičku. Strielanie na divokom západe (propagované vo všetkých Switch traileroch) vás začne nudiť po treťom raze, uhádni počet guličiek v krabici sa ešte celkom dá, no dojenie mlieka je skrátka celé zle. A k tomu si ešte pripočítajte pocit, že sa vášmu protihráčovi musíte pozerať do očí, nie na obrazovku. Skrátka nie.

Jednou z najočakávanejších Nintendo Switch hier je nový Super Mario Odyssey, ale bohužiaľ o ňom nevieme viac než vy. Medzi prezentovanými hrami sa nenachádzal a jediná zmienka o ňom bol trailer, ktorý bežal na jednej z obrazoviek. Škoda. Ak ste ho ešte nevideli, určite to napravte.

Zhrnutie

Výhody:

  • kombinácia toho najlepšieho z Wii U a 3DS
  • multifunkčnosť
  • 3 konzoly v jednom

Nevýhody:

  • krátka výdrž batérie (3 – 6 hodín) pri Handheld móde

Nintendo Switch

You may also like...

Pridaj komentár