RECENZIA Need for Speed Heat

Need for Speed Heat Recenzia

Nový Need for Speed Heat na moje prekvapenie nie je zlý. Bohužiaľ sa to nedá povedať o jeho predchodcoch, ktorí narobili tejto legendárnej IP značnú hanbu. A o čom je najnovší diel?

Hráč prichádza do Palm City na výstavu SpeedHunter Showdown – výstavu, ktorá priťahuje pretekárov z celej USA, aby mohli súťažiť v legálnych závodoch počas celého dňa a nelegálnych závodoch po celú noc. Frank Mercer, náčelník vysokorýchlostnej jednotky policajného oddelenia, oznamuje svoj úmysel stíhať a zatýkať všetkých pouličných pretekárov. Po seržantovi Crossovi tak v Need for Speed po dlhej dobe spoznávame ďalšieho ochrancu zákona po mene. Ďalšie meno, ktoré vám NFS Heat predstaví, je Lucas Rivera. Miestny mechanik a vyslúžilý pouličný závodník, ktorý vám predá vaše prvé auto a stáva sa vašim osobným mechanikom a radcom.

Herná mapa je relatívne veľká a plná rôznych úloh a pretekov. Okrem všemožných jazdných disciplín môžete po uliciach ničiť bannery alebo prekonávať rýchlostné limity. Čo sa jazdných disciplín týka, očakávajte klasické závody, drifty, súboje rivalov a príbehové misie.

Samozrejme si na to musíte prispôsobiť aj vaše autá. Odporúčam prispôsobiť si jedno auto výhradne na drifty a druhé na klasické závody. Váš stroj si viete upraviť podľa svojich predstáv, technicky aj vizuálne. Čakajú vás rôzne bodykity, disky, svetlá, spoilery, ale aj takzvané „lízatká“, čiže sa nemusíte báť, že by ste si nevedeli vybrať.

Samotné technické diely majú určitý rating, ktorý je rozdelený nielen číselne, ale aj farebne. Oranžová a fialová farba samozrejme značia to najlepšie, čo môžete do svojho auta namontovať. Ako som už spomínal, jednotlivé diely môžu mať rôzne smerovania, takže ak si staviate auto na drift, je dôležité nakúpiť na to patričné súčiastky. Rating všetkých dielov sa nakoniec spočíta a premietne do finálneho hodnotenia auta, ako za čias Need for Speed Underground 2.

Peniaze zarábate samozrejme vyhrávaním závodov. Okrem toho aj zbierate reputáciu. Cez deň si predovšetkým zarábate, ale cez noc jazdíte najmä kvôli reputácii. Rovnako ako Paul Walker v prvom Rýchlo a Zbesilo. Keďže v noci pretekáte v ilegálnych závodoch, očakávajte problémy so zákonom.

Samotní policajti nie sú veľkí géniovia, ale nepodceňujte ich. Ak sa na vás zavesia dvaja-traja, je veľká šanca, že im neutečiete. Sú veľmi agresívni a ak si myslíte, že ich zničíte starým dobrým búraním, tak ste na omyle. Tentoraz k nim treba mať rešpekt. Pokiaľ vás zatknú, prichádzate o polovicu reputačných bodov, ktoré ste nazbierali. Ale ak im utečiete, dostanete často niekoľkonásobne viac, ako ste pôvodne mali. Všetko závisí od násobiteľa množstva reputácie, ktorý postupne rastie.

Ďalšia vec, čo poteší fanúšikov starých ročníkov, je návrat starších áut, ktoré si postupne budujete. Ako fanúšik JDM som si vybral Nissan 180SX na bežné závody a úžasnú Mazdu RX-7 FD s rotačným wankel motorom na drifty. Úprimne, bol som zaskočený zvukom auta, ktorý vôbec nesedí. Wankel znie ako nahnevané prasiatko a v hre to auto znie skôr ako V8. Ale tak je to hra, musíme im to odpustiť.

Skoro ako v Need for Speed Rivals, aj tu máte po mape množstvo safe houseov. Tam si môžete meniť a upravovať autá, ktoré si kupujete u dealera. Momentálne ich hra ponúka naozaj slušných 128. Nájdete tu všetky možné klasiky, japonské aj nemecké či talianske. Skrátka, každý si tu nájde svojho vysneného favorita. Grafická stránka hry spĺňa všetky súčasné štandardy a je radosť sa pozerať na ten krásny vizuál. Čo sa jazdného modelu týka, ten je samozrejme, ako vždy, arkádový. Auto je vyrobené z titánu a vydrží asi aj výbuch atómovej bomby. Neberieme to ako negatívum, až na pár výnimok bolo Need for Speed vždy arkádové. Pokiaľ chcete reálny jazdný model, treba siahnuť po celkom inej hre.

Need for Speed Heat
V tomto Need for Speed si môžeš upraviť svoju postavu

Takou zaujímavosťou je, že si po novom môžete okrem auta upraviť aj svoju postavu. Máte na výber z predpripravených modelov a tie si môžete patrične upraviť. Okrem vlasov môžete meniť oblečenie aj doplnky. Myslím si ale, že táto vec je v NFS úplne zbytočná a čas, ktorý venovali vývojári programovaním tejto funkcie, mohli využiť inak. Samotný pôžitok z jazdy a driftovania je fajn, ale nevyrovná sa to skutočnému pôžitku z jazdy.

Sám som milovníkom rýchlych áut. Môj život je ako v Need for Speed, akurát to tuningovanie je oveľa pomalšie. Máme aj skupinu, ktorá je zložená primárne z japonských áut. Aj tu samozrejme nájdeme európske značky. Nie je ale nič lepšie, než cez víkend závodiť po diaľnici v Bratislave. Sem-tam sú aj problémy so zákonom, ale to je už súčasťou tohto koníčku. Každopádne, keď sa mi otáčkomer dostane na magických 9000, tak v ten moment naozaj žijem a je to neopísateľný pocit.

Resumé

Každopádne, Need for Speed Heat stojí za kúpu a je ideálnym darčekom. Adrenalínová jazda, krásna grafika a skvelý tuning áut vám poskytne pocit zábavy, aj keď sa to nevyrovná realite. Za Xboxer odporúčame.

Need for Speed: Heat

Celkový verdikt

8/10
  • Hrateľnosť
  • Trvanlivosť
  • Grafika

Bigajz

People keep asking if I'm back and I haven't really had an answer. But now, yeah, I'm thinkin' I'm back!!

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *