RECENZIA theHunter: Call of the Wild – Divočina volá

TheHunter Call of the Wild

„Hele vole!“, „Co vole?“, „Medvěd vole!“, „Kde vole?“, „Tam vole!“, „Ty vole!“

Je tu jar, s ňou sa prebúdza aj príroda, medvedi opustili svoje nory a vy ste opustili domov a išli ste s nabitou puškou rovno do lesa. Dnes totiž nie je bežný deň, dnes si idete uloviť nejakú tú trofej. A kam inam, než do lesov na severozápade USA? Alebo v Nemecku? Jasne, svoje šťastie by ste mohli skúsiť aj v Karpatoch, ale túto lokalitu v theHunter: Call of the Wild nenájdete. Novinka z dielne štúdia Avalanche je iná, než Just Cause. No zároveň môžeme vidieť, že tu vývojári využili svoje znalosti z tvorby rozľahlej prírody.

theHunter: Call of the Wild

Poľovnícka novinka ponúka dve fiktívne lokality – Layton Lake District (USA) a Hirschfelden Hunting Reserve (Nemecko). Každá z týchto lokalít vyzerá inak, obe sa snažia čo najvernejšie prispôsobiť lesom v daných lokalitách. Obrovská vzdialenosť prináša aj veľkú diverzitu a zatiaľ čo v Nemecku budete poľovať na diviakov, v USA vám do mušky padnú medvede a losy. Skrátka, to že tu sú „len“ dva svety ešte neznačí stereotyp. Bonusom je, že obe mapy sú veľmi veľké a pocitovo sú ešte väčšie preto, lebo sa po nich pohybujete peši.

No a čo sa týka hrania, na začiatku si vyberiete lokalitu, vytvoríte postavu a pustíte sa do lovu. Začínate vždy na „začiatku“ mapy a cez vysielačku vás sprevádza skúsenejší kolega z danej lokality. V rámci tutorialu sa naučíte rozoznávať všetko dôležité, čo vám pomôže stať sa majstrom polovníkom – sledujete stopy a trus zvierat, prípadne počúvate zvuky a ich pôvod. V tomto prípade je domáce kino alebo priestorový headset (na PC) skvelým pomocníkom. Môžete tiež využívať Bait, aby ste prilákali korisť k sebe. Blíži sa k vám medveď? Tak to je čas vytiahnuť pušku, namieriť si to do srdca, zadržať dych a BUM!

theHunter: Call of the Wild

Tu zároveň zistíte, že zastreliť zver nie je také ľahké ako v realite. Veľakrát sa totiž stane, že keď už nejakého tvora trafíte, tak on sa ešte z posledných síl snaží utiecť. Kam? Odpoveď ukrývajú krvavé stopy, ktoré postrelená zver po sebe zanecháva. Niekedy sa stane, že takýto tvor časom zahynie, inokedy vám môže ujsť tak, že ho už ani nenájdete. Alebo naň narazíte časom. Každopádne, hra berie do úvahy rôzne scenáre a riadi sa aj systémom presnosti strely. Podľa toho viete po nájdení úlovku presne zistiť, kam ste ho trafili a aký % podiel mala táto strela na jeho pacifikovaní. A keď ste už svoj úlovok našli, tak si z neho vezmete odmeny. Čo ale graficky trochu nedáva zmysel, je, že zviera zmizne.

theHunter: Call of the Wild

Inak, pokiaľ ide o umelú inteligenciu, tak má svoje nedokonalosti. Napríklad som videl krátko po štarte zajaca, ktorý sa zasekol a skákal do stromu, nesnažil sa ho obísť. To je taká drobnosť, ale čo ma zarazilo viac, je, že keď už trafíte takého medveda a on vás uvidí, tak sa za vami rozbehne a… a to je všetko. Proste, keď sa k vám priblíži asi na 3 metre, tak na vás nezaútočí, proste zastaví a žije si svoj život. Proste, skutok sa nestal. A to je niečo, čo hre uberá na adrenalíne. Po tomto incidente som nabral pocit, že to je čisto relaxačná hra.

Hre neprospieva ani priveľká konkurencia, ktorú predstavujú rôzne poľovnícke hry na iPade alebo vo Windows Store. Sú lacnejšie a mnohí radšej uprednostia nižšiu cenu pred vyššou kvalitou spracovania. Princípy v nich sú rovnaké, tiež tam lovíte zver v lesoch a strieľate po srnkách, jeleňoch, diviakoch a medveďoch. V čom sa ale naopak oni nerovnajú hre theHunter: Call of the Wild, je bez najmenších pochýb grafika. Tá je skrátka úžasná a je vidieť, že na tom robili tvorcovia Just Cause a nie náhodné štúdio s prístupom ku Google SketchUp. Ale nič nie je dokonalé a raz sa mi stalo, že som prešiel cez strom.

theHunter: Call of the Wild

Resumé

Pokiaľ fandíte poľovaniu alebo chcete okúsiť niečo nové, tak theHunter: Call of the Wild môže byť presne to, čo hľadáte. Je to hra o strieľaní, no zároveň je to taká relaxačná hra, ktorá vás k ničomu neuháňa. Čo je trochu škoda, je absencia adrenalínu, ktorý sa vytratí v momente, kedy zistíte, že zver na vás nezaútočí a že vy ste akoby „boh“ v tomto hernom svete. Na hudbu rovno zabudnite, ale na čo sa môžete určite tešiť, sú nádherné zvuky prostredia a grafika, ktorá je jednoducho iný level oproti tomu, čo nájdete na mobile.

Pozn. Recenzovaná bola Steam verzia na zostave s grafickým výkonom na úrovni Xbox One, s použitím Xbox One S Wireless Controller. Verzia pre Xbox One vychádza 30.06.2017.

theHunter: Call of the Wild

Celkový verdikt

6/10
  • Hrateľnosť
  • Trvanlivosť
  • Grafika

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Jeden komentár

  1. martin goroj píše:

    Zver na vas urcite zautoci to mam overene hlavne medved lev puma

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *