RECENZIA 1-2-Switch: Pohybové hry, ako ste ich ešte nezažili

1-2-Switch

Spočiatku to vyzeralo, že Kinect bude neohrozeným kráľom pohybových hier. A aj bol, aspoň v časoch Xboxu 360. Bohužiaľ jeho mladší súrodenec mal pošpinenú povesť, keď Microsoft pokladal kameru za povinnosť v čase, kedy sa svet spamätával zo špehovacej kauzy CIA.

Odrazilo sa to aj na množstve titulov, ktoré na Xbox One Kinect vyšli, ale drvivá väčšina z nich vyšla len digitálne, bez krabicovky. To zároveň znamená, že veľa ľudí ani nevie, že také hry existujú a preto panuje všeobecný názor, že je toho pre Kinect málo. Čo nie je tak celkom pravda. S pohybovými hrami to ale neskúša len Microsoft. Prvým výrobcom v tomto ohľade bolo Nintendo so svojou konzolou Wii. Pohybové technológie ostali v DNA konzol od Nintenda a nečudo, že ich nájdeme aj na Nintende Switch.

1-2-Switch

Tu hneď pri launchi vyšla zbierka pohybových hier 1-2-Switch. Sú to vlastne také minihry pre dvoch hráčov, ktoré vám ukážu, aké pokročilé sú vlastne JoyCony a že to nie sú len klasické ovládače. Zistíte všetko o senzoroch, o haptickej odozve a aj o pohybovej technológii, ktorá tak nejak signalizuje príchod úplne nového druhu AR hier.

Rozšírená realita v tomto prípade úplne ignoruje obrazovku (teda až na menu s ponukou hier, to logicky musíte vidieť) a jediné, čomu pri hraní venujete pozornosť, je váš súper a váš JoyCon. No a vlastne aj reproduktor na Switchi, keďže práve stade chodia pokyny. Tie sú buď priame, alebo sú vyjadrené nejakým konkrétnym zvukom v závislosti od minihry. No a potom tu je aj taký náročnejší westernový duel, kde musíte pozorne načúvať štartérovi, pretože vám nemusí hneď povedať „Fire!“ ale môže povedať iné slovo a nedopatrením sa môžete sami diskvalifikovať.

1-2-Switch

Je tu dostupná aj jednoduchšia verzia duelu, ktorá je len na rýchlosť. Osobne sa mi na tom páči, že minihra ponúka určitú voľnosť a sama vám odporúča, aby ste sa napríklad k sebe obrátili chrbtom. Po dueli potom na obrazovke uvidíte, kto vyhral a kto bol ako obratný. Ďalšia taká pútavá hra bol Telefón. Máte položiť JoyCony na stôl a čakať, až sa ozve určitý druh zvonenia.

Akonáhle začne zvoniť, je vašou úlohou zdvihnúť a povedať Hello. Presne ako v skutočnosti. No a hra, ktorá mňa osobne uchvátila najviac, boli guličky v krabici. Haptická odozva tu je naozaj dokonalá a na základe toho, ako v ruke pohybujete JoyCon, skutočne cítite, akoby sa vovnútri ovládaču tie guličky ukrývali. A samozrejme tak viete presne určiť, koľko ich tam je. Haptická odozva tu vo vierohodnosti hádam prekonala 3D Touch na iPhone.

1-2-Switch

Potom sa tu nachádza aj veľa ďalších hier, jednou z tých kontroverznejších je Dojenie kravy. Asi nemusím hovoriť prečo a vie vás dostať do poriadne kurióznych situácií. Zo zhýralých myšlienok vás nevyvedie ani veta spolužiačky, že ju v tejto minihre ešte nikto neprekonal. Tu to ale kuriozitami nekončí. Jednou z kuriozít je čarodejnícky duel, kde som si takmer vykrútil ruku a potom je tu minihra Jedenie. Čo to je? No skrátka, máte si dať pred ústa JoyCon a čo najrýchlejšie „jesť“. Čím viac otvoríte a zatvoríte ústa, tým viac ste zjedli bagiet. Ste pripravení ich zožrať 40 na jedno posedenie?

1-2-Switch

Super na tejto kolekcii minihier je, že ich máte vždy s kým hrať a ani vás to tak skoro neomrzí. Navyše, vďaka prenášateľnosti Switchu je možné si vziať túto minihru napríklad do roboty a tam hrať, keď je všetko hotové a začína nudné čakanie na fajront. Myslím si ale, že tieto minihry mohli byť už súčasťou balenia konzoly a nemuseli sa predávať samostatne. 1-2-Switch stojí 42,99€.

1-2-Switch

Celkový verdikt

6/10
  • Hrateľnosť
  • Trvanlivosť

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *