RECENZIA South Park: The Fractured But Whole, najšialenejšia mega-epizóda

South Park: The Fractured But Whole

Žiadne postavy a udalosti v tejto videohre nie sú vymyslené. Každá postava si žije svoj vlastný zvrátený život v odľahlom mestečku Coloráda. Rovnako ako ty, štvrták na základnej škole, ktorý sa práve so svojimi rodičmi do tohto mestečka prisťahoval. Háčik je v tom, že s tvojim príchodom do South Parku prinášaš aj desivé rodinné tajomstvo. ..mama je alkoholik a otec prvoligový hulič.
Nájdeš hlavnú postavu?

Nájdeš hlavnú postavu?

Možno to na začiatku znelo ako obsah béčkového hororu, The Fractured But Whole je troj-áčková zábava od prvého momentu. Úvodná minihra jasne nastoľuje latku humoru, v ktorom sa budeme celú dobu dusiť. Hra nadväzuje na predchádzajúci diel veľmi zľahka. Deti sa stále hrajú na Pána Prsteňov a ty si sa do ich hry celkom vžil. Zlom prichádza v čase, keď sa v čase dostanete do budúcnosti a ocitáš sa v superhrdinskom univerze. Ako praví hrdinovia musíte splniť životne dôležitú úlohu. Schválne, prečo existujú superhdinovia? Presne tak, pre peniaze.

Výber obtiažnosti je od normálneho, po černocha.

Výber obtiažnosti je od, nor..bieleho, po černocha.

Nejde o lineárnu hru, kde nasleduješ predšlapané stopy. Každý povinný, či nepovinný quest je samostatný príbeh odkazujúci buď na niektorú z epizód seriálu alebo klasicky – spoločenský problém. Tu sa naskytá odpoveď na možno položenú otázku, užijem si hru, aj keď som nevidel všetky epizódy, prípadne nehral prvú časť hry? Jednoznačne! Stačí vedieť trošku anglicky a doslova sa budeš tešiť na každú jednu repliku postavičiek. Ja osobne som obehal každý character a vypočul si všetko, čo mali postavy na srdci. Čo veta, to klenot. Hra by si ale zaslúžila české titulky, keď už tu máme ten dabing od Primy u našich susedov. To už by som sa cítil úplne, že pozerám interaktívnu epizódu South Parku.

Rešpekt v organizácii Coon and Friends si musíš vybudovať.

Rešpekt v organizácii Coon and Friends si musíš vybudovať.

Toľko od Treya Parkera a Matta Stone. O backend sa postaralo štúdio Ubisoftu, ktoré odviedlo dokonalú prácu. Hra je doslova komplikované RPGčko, za ktorého mechaniky by sa nehanbila ani.. ,,normálna“ hra. Logicky premyslený bojový ťahový systém, desiatky možností zostavenia útokov, funkčný crafting napojený na vendorov po celom mestečku. Čo je ale najviac úžasné, títo predajcovia sú obľúbené postavy zo seriálu. Kúpiť si od rodičov Tweaka v kaviarni čaj s kodeínom je jednoducho povinnosť. Po prvýkrát sa mi stalo, že som sa tešil zo zbierania itemov po leveloch. Nie, že by som ich nutne potreboval zužitkovať, no už len čítať názvy toho, čo som vlastne zobral zo šuplíka Cartmanovej mamy je na nezaplatenie.

Hra je založená na tom, že sa deti nevinne hrajú. Všetko je to o predstavivosti.

Hra je založená na tom, že sa deti nevinne hrajú. Všetko je to o predstavivosti.

Hra ťa ako farár v kostole príliš za chyby netrestá. Ak sa ti nepodarí vyhrať boj, skrátka prídu záverečné titulky a tvoja epizóda buď skončila, alebo si ju len pretočíš späť na posledný checkpoint. V South Parku nie je možné spraviť zlé rozhodnutie. Nie si spokojný so svojim pohlavím? V pohode si ho u pána Mackeyho môžeš ísť do školy zmeniť. Asi tušíš, že výber nepozostáva zo suchého žena/muž, m’kay? Tvorcovia sa snažili navodiť dojem pokoja, kedy nemusíš nič a môžeš všetko. Za mňa, rozhodne sa im to podarilo. Ide o dokonalú konzolovku, kde si sedíš s ovládačom pred televíziou a smeješ sa z každého stlačenia Áčka.

Cartman nám porozpráva, ako sme sa k schopnostiam vlastne dostali.

Cartman nám porozpráva, ako sme sa k schopnostiam vlastne dostali.

Pozrime sa na grafickú stránku hry. Vierohodnosť postáv s porovnaním seriálu je na pomery výkonu Xbox One S.. počkať, niečo sem letí. Nevidím čo to je, je oproti slnku.. Je to vták? Je to lietadlo? O môj bože, veď to je Kapitán Hindsight! ,,Grafika hry South Park: The Fractured But Whole je totožná s vizuálom seriálovej predlohy.“ Oh, ďakujem kapitán. Čo by sme si na Xboxeri bez neho počali. Ďalej teda soundtrack a celkovo zvuk od dabingu po.. počkať zase sem niečo.. dobre, dobre. Chápeme sa.

Najzvrátenejšie minihry v akejkoľvek videohre, akú sme kedy hrali.

Najzvrátenejšie minihry v akejkoľvek videohre, akú sme kedy hrali.

Hry patria pod zábavný priemysel a na to prvé slovo by vývojári nemali zabúdať. Nie je umenie vytvoriť model, ktorý vytvorí závislosť na postupe hrou spoliehajúci sa na dotovanie skutočnými peniazmi. Priemysel pri hrách je až sekundárny výraz a toho sa jak South Park Studios, tak Ubisoft našťastie držali. Už dlho som sa pri hre tak veľmi nezabával. Som rozhodne fanúšik mestečka South Park, no prvá časť zasadená do stredoveku ma bavila len vlažne. Naopak, detské DC a Marvelovské roztržky na známych uliciach, ktoré za 280 epizód zažili všetko som si užíval plnými dúškami. Do ďalšieho dielu by som možno skúsil vopchať príbehový multiplayer. Mať za sidekicka kamaráta by bolo superské. Posun od prvého dielu je ale jednoznačný, hlavne v herných mechanikách. Humor však ostáva stále úžasný.

TIP: ..pred hrou si rozhodne pozri najnovší diel (s21e04) ,,Franchise Prequel„. Ide doslova o rýchly prequel ku hre ;).

Nebuď teplá ryba a kupuj, nech tu máme aj trojku.

 

South Park: The Fractured But Whole

Celkový verdikt

9/10
  • Hrateľnosť
  • Trvanlivosť
  • Grafika

Herr Roman

Ku Xboxu ma donutílo vydanie GTA IV exklúzivne na konzoly. Od tej doby som si uvedomil pohodlnosť konzolového hrania a dodnes som naň nezanevrel. Ako Xboxer milujem čokoľvek, čo má na obálke R a hviezdičku. Okrem mainstream hier rád skúšam aj menšie tituly. Nech je to aj šialená japan-porno-puzzle hra. A som alkoholik. Či to sa sem už nepíše?

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *