Všetko, čo potrebujete vedieť o Xbox Series X

Všetko, čo potrebujete vedieť o Xbox Series X

Xbox Series X už má potvrdený dátum vydania na 10. november/listopad 2020. V ten deň si mnohí fanúšikovia budú môcť vychutnať next-gen konzolu, a s ňou aj nové zážitky na roky dopredu.

Xbox Series X bude hlavnou z dvoch nových next-gen konzol, ktoré Microsoft vydá. Na výber budete mať z celkom dvoch konzol, plnokrvného modelu Series X, ktorý má všetko: nekompromisný výkon, superrýchle 1TB SSD, 4K Blu-Ray mechaniku a to za cenu 499€ s DPH. Čo všetko však môžete v ten deň očakávať?

Nedostatok zásob?

S týmto príliš nepočítame, minimálne v našich končinách. Spoločnosť umožňuje predobjednať si Xbox Series X už teraz, a je pravda že niektorým užívateľom už prišlo upozornenie o neskoršom dodaní zariadenia. Na druhú stranu, notifikácia bola rozposlaná zákazníkom skôr, ako Microsoft oznámil, že zabezpečí dostatok kusov na launch 10. novembra/listopadu aj pre tých, ktorí si nestihli predobjednať konzolu medzi prvými. Čechov a slovákov môže takisto potešiť, že konzola vyjde 10. novembra/listopadu celosvetovo, a teda aj u nás. Je to veľký rozdiel oproti vydaniu Xbox One, kde sme si museli počkať takmer celý rok.

Spolu s novými konzolami vyjde na trh aj nové príslušenstvo, na čele s novým Xbox Wireless Controller ovládačom, ktorý je kompatibilný s Xbox Series X|S, Xbox One, iOS, Android a PC s Windows 10. Tento ovládač bude dostupný na úvod v čiernej a bielej farbe, a priamo nahrádzajú doposiaľ predávané ovládače. Výhodou je však, že majú prakticky rovnaké hmatové vlastnosti, a obohacujú ovládač o niekoľko benefitov, doposiaľ exkluzívnych pre podstatne drahší Xbox Elite Controller.

Xbox Elite Wireless Controller Series 2
Xbox Elite Wireless Controller Series 2 vyšiel už minulý rok

Nový ovládač totiž ponúkne hybridný osemsmerový D-Pad namiesto tradičného 4-smerového. Dvojnásobok „šípok“ sa prejaví veľmi dobre v bojových hrách, ako sú Tekken 7 alebo Mortal Kombat 11. Za zmienku takisto stojí nové Share tlačidlo, ktoré umožňuje jediným stlačením zachytiť snímok obrazovky a/alebo video. Nový ovládač tiež ponúkne vylepšené páčky s povrchovou úpravou, vďaka čomu by malo byť hranie príjemnejšie.

A čo moje staré príslušenstvo?

Kúpou Xbox Series X|S sa nekončí život starého príslušenstva. Nové konzoly budú totiž podporovať takmer všetko príslušenstvo: ovládače, volanty aj headsety. Tu ale treba upozorniť, že konzola nebude mať HDMI vstup (pozor, nepliesť si s HDMI výstupom do TV!) ani Optický audio port. Čiže headsety, ktoré využívali tieto porty, bude treba prepojiť pomocou USB portu alebo s pomocou adaptéru.

Microsoft takisto radí, ak ste mali k svojej terajšej konzole Xbox pripojené domáce kino či soundbar, pripojiť tieto priamo k televízoru, na ktorom budete hrať.

Mám headset Astro, čo s ním?

Výrobca Astro upresnil, ako budú fungovať jeho headsety s novými konzolami. Spoločnosť upresnila, že všetky headsety využívajúce 3,5mm jack bude možné ďalej používať s konzolami Xbox Series X, Xbox Series S a PlayStation 5. Ďalej uvádza, že bezdrôtové headsety, ako sú Astro A20, MixAmp Pro TR a Astro A50 Wireless, budú fungovať s pomocou USB portu. Spoločnosť ďalej dodáva, že v prípade Xbox bude treba aktualizovať firmvér slúchadiel, aby bola zaručená kompatibilita.

Spoločnosť ďalej vo svojom vyhlásení uviedla, že užívatelia PlayStation 5 si budú musieť pre plnohodnotný zážitok zakúpiť HDMI adaptér v cene 40 dolárov, alebo pokiaľ si registrujú svoj headset na webe Astro, adaptér si budú môcť kúpiť o $15 lacnejšie. Samotný adaptér ASTRO HDMI Adapter bude dostupný už v októbri/říjnu a okrem prenosu zvuku podporuje prenos 4K bez oneskorenia. Takisto obsahuje optický port TOSLINK.

Podpora bude nasledovná:

  • A10 Headset – Podporuje prenos zvuku cez 3,5mm jack v ovládači
  • A20 Wireless – Vyžaduje aktualizáciu firmvéru, ktorá odomkne prenos zvuku cez USB
  • A20 Wireless (2.gen.) – Využíva USB vysielač, ktorý je súčasťou balenia
  • A40 / A40 TR Headsety – Podporujú prenos zvuku cez 3,5mm jack v ovládači
  • MixAmp Pro TR (3./4.gen.) – Vyžadujú aktualizáciu firmvéru MixAmp, ktorá odomkne prenos zvuku cez USB
  • A50 Wireless + Base Station (3./4.gen.) – Vyžadujú aktualizáciu firmvéru, ktorá odomkne prenos zvuku cez USB
  • MixAmp M60 – Podporuje prenos zvuku cez Expansion Port na ovládači
  • MixAmp M80 – Podporuje prenos zvuku cez Expansion Port na ovládači

Bude Xbox Series X podporovať Kinect?

Žiaľ, majiteľov revolučného pohybového senzoru sklamem. Microsoft už potvrdil, že Xbox Series X|S nebudú podporovať Kinect, a to ani s použitím adaptéru, či už originálneho alebo neoriginálneho. Pohybové hry tak budú navždy záležitosťou konzol Xbox One a Xbox 360, čiže ak nie ste pripravení dať týmto hrám košom, tak sa určite nezbavujte spomínaných konzol.

Xbox Series X|S Hry

Hry samozrejme predstavujú absolútne gro hernej konzoly. Pri súčasnej generácii sa však veci budú mať trochu inak, a hry na Xbox Series X si môžete zakúpiť už dnes.

Spoločnosť už totiž jednoznačne potvrdila, že nová konzola bude podporovať pri vydaní všetky hry (okrem Kinect), ktoré si zahráte dnes na Xbox One, a to aj hry zo spätnej spätnej kompatibility, zahŕňajúcej vyše 600 titulov z Xbox 360 a prvého Xboxu. Zážitok zo svojich doterajších hier budete mať ešte lepší, pretože hry budú podporovať vymoženosti nového hardvéru.

Xbox Spätná kompatibilita

Spomenúť by sme mohli v prvom rade výrazne rýchlejšie načítavanie. Pretože sa v novom Xboxe miesto pevného disku nachádza SSD, hry nainštalované na lokálny pevný disk sa budú načítavať omnoho rýchlejšie. Ďalej, v prípade pripojenia k TV s podporou HDR obrazu bude konzola vykonávať automatickú konverziu obrazu do HDR. Živšie farby tak dostanú aj hry, ktoré ich pôvodne nepodporovali.

Ďalej, hry ktoré za účelom zachovania plynulosti využívali na Xbox One dynamické rozlíšenie, dokážu bežať v natívnom, najvyššom podporovanom rozlíšení, až do 4K. Čím sa dostávame k ďalšiemu bodu: hry budú podporovať vylepšenia z Xbox One X.

Moja obľúbená hra vyšla na Xbox One aj Xbox Series X, ktorú si mám kúpiť?

Po minulé generácie, ak vyšla nová konzola, nepodporovala hry zo starej konzoly. Teraz sa veci majú inak, a nielen, že si môžete bez problémov zahrať svoje hry zo starej konzoly, ale dokonca môžete mať nárok na bezplatný upgrade hry pre Xbox Series X.

Reč je totiž o funkcii pomenovanej Xbox Smart Delivery. Hry, ktoré budú mať túto funkciu, majú symbol „Smart Delivery“ na obale, prípadne v popise na Xbox Store. Znamená to, že až hra vyjde na konzolu Xbox Series X, nemusíte si ju opäť kupovať. Stačí jednoducho vložiť disk z Xbox One verzie do Xbox Series X, a automaticky sa vám začne sťahovať nová verzia hry.

Xbox Smart Delivery

Medzi hrami, ktoré túto funkciu podporujú, nájdete hry od Xbox Game Studios, ako sú Forza Horizon 4 (Recenzia), Halo Infinite alebo Gears 5 (Recenzia). Podporujú ju aj hry od iných vydavateľov, napríklad Assassin’s Creed Valhalla, Zaklínač 3, Avengers alebo Cyberpunk 2077. Samozrejme záleží na rozhodnutí vydavateľa, či si zvolí takýto prístup.

Totiž, hry ako FIFA 21 alebo Call of Duty: Black Ops Cold War nebudú takúto vec podporovať. EA potvrdila, že jej hry ako FIFA 21 a Madden NFL 21 namiesto Smart Delivery využijú vlastnú, časovo obmedzenú ponuku „Dual Entitlement“. V princípe ide o to isté, ale nárok na novú verziu hry zadarmo je časovo obmedzený.

Pripravované Call of Duty: Black Ops Cold War vyjde pre zmenu v dvoch verziách: vo verzii pre Xbox One, ktorú budete môcť vďaka spätnej kompatibilite hrať aj na novej konzole, alebo vo verzii pre Xbox Series X, ku ktorej dostanete zadarmo prístup k starej verzii hry pre Xbox One. Táto verzia však bude drahšia.

Aké nové hry môžem čakať pri vydaní Xbox Series X?

Súčasne s konzolou Xbox Series X vychádza viacero nových hier. Presnejšie, v rovnaký deň môžete očakávať tituly Assassin’s Creed Valhalla, Gears Tactics (recenzia), The Falconeer a Yakuza: Like a Dragon.

Okolo dňa vydania Xbox Series X tiež vychádzajú hry DiRT 5, Observer: System Redux, Tetris Effect: Connected a Watch Dogs: Legion. Rovnako tak vyjdú 10.11. hry NBA 2K21, FIFA 21 a Fortnite na Xbox Series X. Taktiež hráči získajú vďaka Smart Delivery okamžitý prístup k novým verziám Gears 5 a Marvel’s Avengers.

Čo sa stane s mojim postupom a členstvom?

Do konzoly Xbox Series X sa užívatelia môžu prihlásiť so svojim existujúcim účtom Microsoft Account. Nie je treba sa znovu registrovať, ani znovu nakupovať členstvá ako Xbox Live Gold, Xbox Game Pass alebo Xbox Game Pass Ultimate. Tieto sú totiž viazané na účet, nie na konzolu, a užívatelia tak neprídu o nič.

To isté platí aj o uloženom postupe v hrách. „Savy“, čiže uložené pozície, sa totiž na Xboxe automaticky zálohujú na cloud, odkiaľ sa prenesú na zariadenie, na ktorom chce užívateľ hrať svoje hry. A to isté platí aj v prípade hier, ktoré využívajú systém Smart Delivery: Ak hra vyjde na Xbox One aj Xbox Series X, na novej konzole ju netreba začať hrať odznovu: dá sa pokračovať v rozohranej hre.

Xbox Series X-S Ulozisko

Stačí 1TB SSD na hry? Môžem využiť externý disk?

Už na Xbox One bolo treba hry inštalovať a pri Xbox Series X tomu nebude inak. Hry bude treba inštalovať. Môžeme však očakávať, že vďaka SSD budú niektoré tituly zaberať menej miesta ako na Xbox One, a to jednak vďaka rýchlosti, takže hra, aby sa načítala čo najrýchlejšie, nemusí obsahovať niekoľko kópií dát. Ďalej systém využíva metódy kompresie dát. Napokon, ku konzole bude možné pripojiť externý disk.

Vďaka SSD je možné hry pozastaviť a rýchlo sa medzi nimi prepínať

Tu je však treba zdôrazniť, že hry určené pre Xbox Series X vyžadujú inštaláciu buď na vnútornú pamäť, alebo na špeciálnu pamäťovú kartu Xbox Expansion Card od Seagate. Táto bude dostupná ešte v priebehu roka 2020, má veľkosť 1TB a bude rovnako rýchla ako vnútorné úložisko. Microsoft tiež potvrdil, že na výmenu úložiska (v prípade, že by ste mali viacero SSD-čiek) nebude treba vypínať konzolu, ale môžete ho „surovo“ vytiahnuť z konzoly. Samozrejme za predpokladu, že práve nebudete hrať nejakú hru z neho. Cena tohto úložiska je 220€.

Hry z Xbox One a starších bude možné nainštalovať na klasický externý pevný disk, napríklad recenzovaný WD_Black P10 Game Drive. Microsoft takisto potvrdil, že za účelom šetrenia SSD bude možné „zálohovať“ hry z Xbox Series X na externý pevný disk, ale ak ich budete chcieť hrať, treba ich znovu presunúť na SSD. Takéto riešenie eliminuje potrebu opätovného sťahovania hier z internetu alebo fyzického disku.

Pre koho je Xbox Series X určený?

Konzola Xbox Series X predstavuje plnokrvnú konzolu novej generácie, ktorá je priamo stavaná na hranie na 4K HDR televízoroch. Konzola ponúka 8-jadrový procesor AMD Zen 2 s frekvenciou 3.8GHz (alebo 3.6GHz s aktívnym SMT), 16GB RAM a grafický čip AMD RDNA 2 s výkonom 12 teraflopov.

Vďaka tomuto výkonu konzola rozbieha hry v rozlíšení 4K a podporuje upscaling do 8K rozlíšenia. Takisto podporuje HDR ako absolútny štandard, a snímkovanie až do 120fps. Nutno zdôrazniť, že tento výkon sa nedá využiť naplno pri Full HD televízoroch. Na hranie vo Full HD je stavaná lacnejšia konzola Xbox Series S.

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *