RECENZIA Tekken 7

Tekken 7 Recenzia

Na výber máme aktuálne viacero bojoviek a tá, po ktorej siahneme veľmi záleží na vlastných preferenciách. Nebojím sa to nazvať fanboystvom. Hry tohto žánru sa príliš nelíšia a aj keď nie je problém zahrať si niečo z konkurenčného tábora, tá pravá pästná srdcovka je len jedna. Mojou je Tekken.

Ako určiť tú najlepšiu z tohto žánru? Grafikou, plynulosťou, príbehmi postáv? Myslím si, že záleží naozaj na obľúbenosti tej série, po ktorej sme siahli ako malí. Ak niekto preferuje Guitar Hero nad Rock Bandom, musí ísť o podobný syndróm. Ostáva nám teda iba spoliehať sa na to, že ten náš hrodárca napumpuje do nového titulu to najlepšie ako vie. Dnes je to Namco Bandai, ktorý svoj Tekken Heteš poriadne otestoval na herných automatoch v Japonsku, pred tým, než ho doprial nám Xboxerom.

Tekken 7

Tekken 7 vyšiel už aj na Xbox One… Let’s do this.

Stotožniť sa s postavami pri bojovkách je najdôležitejšie. Osvojiť si chvaty toho daného charakteru a rozmlátiť (dovtedy ešte) kamaráta s jeho obľúbencom je na nezaplatenie. Tentoraz nás čaká celkom silná nádielka nováčikov. Ak ich zoberiem všetkých všeobecne, vizuálne vyzerajú dostatočne zapamätateľne a aj bojové umenia sa celkom podarili.

Na škodu vyšlo ich implementovanie do príbehu, respektíve celkovo Tekken sveta. Napríklad už len Shaheen mohol trochu zarmútiť vody, keďže ako arabský bojovník priniesol do japonskej hry zase novú kultúru. Jeho ,,príbeh“ je ale teda veľmi.. slabý.

Tekken 7

Človek by povedal, že sa sem Akuma dostal náhodou, no dôvod vás… prekvapí?

Trochu o niečom inom je vstup do série postavy Akuma, ktorý pricestoval zo sveta Street Fighteru vďaka crossover dohode. Vraj tu bol ale celý čas, keďže jeho príbehová línia pretína hlavné postavy Tekkenu vo väčšej miere. Je vám zvláštne, že ho vidíme po prvý krát až v 7mom diely? No, to aj Heihachimu, ktorý mu otázku prečo prišiel až teraz dokonca položil. Odpoveď bola.. smiešna.

Tekken 7

Story mód samotný je zvládnutý na pomery bojoviek a hlavne na pomery Tekken série nadštandardne dobre. Nebeháte už síce po meste od nepriateľa k nepriateľovi, no určitý unikátny zážitok predsa len ponúka. Je dostatočne vysvetľujúci s ohľadom na hráčov, ktorý Tekken príbeh nepoznajú. Neustále flashbacky do predchádzajúcich dielov potešia.

Namco dokonca použilo nezmenené cutscény zo starších dielov, ktoré sa odomykajú do galérie. Tu je poznať ako extrémne postúpila grafika za tie roky. Aj keď Tekken sa na nextgen hru po grafickej stránke nikdy nehral. Celkový pôžitok z príbehového módu je skvelý. Až Narutovsko dobrý. Tvorcovia sa zdanlivo snažili priblížiť anime story tellingu. Celkom úspešne.

Efekty priamo v gameplay sú znateľne povýšené. K.O. rany sú vďaka novým uhlom kamery spolu so slow mo cítiť o to viac. Hrateľnosť teda sama o sebe o niečo postúpila na vyššiu úroveň. Zvuková stránka, hlavne podmazová hudba sa snaží prikročiť trošku viac ku mainstreamu od japonsky typickej pisklavej hudby.

Soundtrack postrašený drum and bassom, ale nakoniec aj tak nezostáva svojim japonským koreňom nič dlžný. ,,Chceli by sme hudbu k tomu trošku medzinárodnejšiu, nech to ide aj za morom, chápeš.“,,Jasné. Veď ja som už amíkom robil hudby.. vraj do nejakej anime paródie.“

Tekken 7

Legendy povstávajú až keď svet čelí skutočnej hrozbe

Multiplayer v Tekkene bol pre mňa vždy o dvoch ovládačoch na jednej konzole. Boje cez Xbox Live tu sú už samozrejme dlhšiu dobu, no nikdy mi neprišli svižné a príjemné. Dlhá odozva úderov a ešte dlhšie hľadanie nepriateľa. V Tekken 7 je cítiť krok vpred, no nie skok.

Online zápasy majú pre mňa stále nejaké negatívne čaro a to sa tvorcovia prvý krát celkom snažili. Počas načítavania trénujete na figuríne, odomykáte si rôzne tagy a slogany pod meno (na štýl Call of Duty). Dokonca si viete customizovať aj ukazovateľ zdravia. Príjemná zmena ale to čaro local multiplayeru tomu stále chýba.

Tekken 7 Customization

Tekken 7 tiež ponúka customizáciu

Resumé

Zhrnutie je jednoznačné. Hra je to skvelá. Pokiaľ je spomedzi fightovačiek váš obľúbenec, 7mičku si obľúbite. Je to hlavne prvý a teda jediný Tekken na Xbox One (ak nerátame spätnú kompatibilitu), takže v rámci série ani veľmi nie je na výber. Fanúšikovia Street Fighteru si prídu na svoje vďaka crossoveru jednej postavy. Inak je to presne to, čo od nového Tekkenu čakáme. Grafika je dostatočná, efekty sú lepšie, krátky story mód zaujímavý. Namco Bandai si pokojne môže odfajknúť úspešnú hru, minimálne pre fanúšikov série.

Tekken 7

Celkový verdikt

8.2/10
  • Hrateľnosť
  • Trvanlivosť
  • Grafika

Herr Roman

Ku Xboxu ma donutílo vydanie GTA IV exklúzivne na konzoly. Od tej doby som si uvedomil pohodlnosť konzolového hrania a dodnes som naň nezanevrel. Ako Xboxer milujem čokoľvek, čo má na obálke R a hviezdičku. Okrem mainstream hier rád skúšam aj menšie tituly. Nech je to aj šialená japan-porno-puzzle hra. A som alkoholik. Či to sa sem už nepíše?

Môže sa Vám ešte páčiť...

2 komentáre

  1. 8. augusta 2018

    […] ODPORÚČAME: RECENZIA Tekken 7 […]

  2. 6. apríla 2020

    […] Vďaka zlatému členstvu si potom môžete užiť online multiplayer, exkluzívne zľavy, každý mesiac môžete získať až štyri hry zadarmo a napokon si užiť prémiové hry zadarmo na víkend v rámci Free Play Days. Napríklad nedávno si hráči mohli takto užiť Assassin’s Creed Odyssey, Ghost Recon: Breakpoint alebo Tekken 7. […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *