Grafická kríza spôsobená minermi môže postihnúť aj Xbox One X

AMD Radeon Gaming Evolved
Výrobcovia grafických kariet v súčasnosti riešia jeden zásadný problém – mining. Predaje grafických kariet v posledných týždňoch výrazne nabrali na obrátkach, nie však kvôli svojej hlavnej cieľovej skupine, ale kvôli ľuďom, ktorí skupujú karty preto, aby mohli ťažiť Bitcoin a iné kryptomeny.

Situácia už začiatkom minulého mesiaca naštvala Nvidiu, ktorá sa vyjadrila, že chce regulovať predaj kariet, aby zamedzila ich drancovaniu zo strany minerov. Nvidia totiž vidí kryptomeny ako bublinu, ktorá skôr či neskôr splasne a na bazároch sa potom objaví množstvo opotrebovaných grafických kariet, čím vlastne mnoho ľudí nebude mať dôvod kúpiť si novú grafiku v obchode.

Do problémovej situácie s nedostatkom grafických kariet sa dostalo aj AMD. To priznalo, že má problém hlavne s nedostatkom GDDR5 pamäťových modulov, vďaka čomu nestíha vyrábať požadované množstvo grafických čipov. Nutno však dodať, že tieto moduly využíva aj Xbox One X, pričom ich prenosová rýchlosť činí 326GB/s a slúži ako operačná pamäť pre Scorpio Engine, ktorý pozostáva z procesora aj grafiky.

Lisa Su z AMD však argumentuje, že mineri tvoria len veľmi malé percento ich klientely. Vraj ich je len okolo 5% a zvyšok tvoria ostatné objednávky, ako napríklad konzoly (kde AMD dodáva čipy pre Xbox aj PlayStation), Apple a v neposlednom rade ďalší distribútori grafík, ako je napríklad MSI, ASUS, Gigabyte alebo Sapphire.

Xbox One X Scorpio Engine

via PCGamesN

 

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

You may also like...

Pridaj komentár