Vianoce 2018: Vyberáme vhodný darček ku Xbox One

Vianoce 2016
Rok je už pomaly u konca a aj tento rok sa zrejme začína odveká dilema: Čo by si mal xboxer nájsť pod stromčekom? Predpokladáme, že vaši známi už tieto konzoly majú, sú s nimi spokojní a preto môžu mať radosť nielen z nových hier, ale aj z príslušenstva, ktoré je dostupné ku konzole a ktorým môžete posunúť ich herný zážitok k dokonalosti.

Opäť sme preto vybrali niekoľko zaujímavých druhov príslušenstva, ktoré si nájde praktické a zrejme aj každodenné využitie u každého xboxera, či už hrá na Xbox One S alebo Xbox One X. Článok sme sa rozhodli usporiadať do niekoľkých kategórií, takže budete mať hneď jasno v tom, ktorý doplnok by mohol byť ten NAJ.

OVLÁDAČE

Nový ovládač hráča vždy poteší. Či už preto, že je dostupný v zaujímavom farebnom prevedení alebo jednoducho preto, že má lepšie povrchové alebo technické vlastnosti.

 • Xbox One Wireless Controller Combat Tech Special Edition ??/?? – Cenou aj vlastnosťami je tento ovládač na prvý pohľad takmer rovnaký ako ostatné. Má však pogumované madlá zo spodnej strany, takže sa v rukách drží lepšie, stabilnejšie a nešmýka sa. Guma má textúru diamantových tvarov, čo ďalej spríjemňuje držanie ovládača aj po dlhé hodiny hrania.
 • Xbox One Elite Controller ??/?? – Najvyšší z radu ovládačov od Microsoftu, ktorý môžete zohnať ku konzole. Samozrejme že nestojí malý peniaz, no oproti štandardnému je určený viac pre hráčov profesionálov alebo pre tých, ktorí sa chcú posunúť do vyššej ligy. Tvarom síce pripomína štandardný ovládač, no má meniteľné komponenty rôznych tvarov, čiže sa dá plne prispôsobiť aktuálnym potrebám. Ponúka na výber zo 4- alebo 8-smerového D-Padu (šípok), tri páry rôzne veľkých a tvarovaných analógových páčok alebo obmedzovač doletovej dráhy zadných triggerov, čo sa odrazí na plynulosti streľby. Aby toho nebolo málo, na zadnú stranu si môžete pripojiť štyri kovové páčky, ktorým môžete cez aplikáciu v konzole priradiť rôzne funkcie. To sa odrazí na obratnosti hráča. Ovládač je dostupný v čiernej aj bielej farbe.

BATÉRIE

Spočiatku vám síce nemusí nakupovanie AA-čiek do ovládačov toľko vadiť, ale váš názor sa zrejme prudko zmení v štátny sviatok, kedy sú všetky obchody zatvorené a ovládač vybitý. Áno, toto sú prípady, kedy sa naozaj vyplatí mať k dispozícii dobíjateľné batérie. A aj tu sú dostupné dve praktické riešenia, ktoré stoja za zmienku.

 • Xbox One Play & Charge Kit ??/?? – Samozrejmosťou je oficiálne riešenie od Microsoftu, tzv. Play & Charge Kit. Tento je v obchodoch už veľmi dlhú dobu a obsahuje dobíjateľnú batériu s kapacitou 1400 mAh, teda takmer toľko, koľko nájdete vo svojom iPhone. Samozrejme, spotreba je tu omnoho nižšia a preto ide o riešenie, ktoré vám vydrží aj niekoľko dní. Všetko ale závisí aj od toho, či má hráč k ovládaču pripojený aj headset, či má zapnuté vibrácie, ako dlho hrá a tak ďalej. Každopádne, súčasťou balenia je okrem dobíjateľnej batérie aj 3-metrový kábel s LED-kou, ktorá zobrazuje stav nabíjania.
 • At Play Xbox One Play & Charge Kit ??/?? – Ak by ste ale chceli šetriť, potom je k dispozícii o niečo lacnejšie riešenie od výrobcu @Play (At Play). Toto riešenie má trochu inak tvarovanú batériu, no vlastnosťami je na tom prakticky totožne s oficiálnym produktom a taktiež tu nájdete 3-metrový kábel.

Xbox One Wireless Controller + Play & Charge Kit

STOJANY

Stojany sú praktická vec a neplatí to len o stojanoch pre konzolu, ale aj pre príslušenstvo. Opäť sa tu stretávame s dvojicou praktických riešení.

 • Xbox One S Vertical Stand ??/?? – Microsoft predáva k Xbox One S oficiálny stojan, ktorý umožní konzolu postaviť nabok, čím sa zároveň zmenší jej priestorová stopa. Okrem toho umožňuje si konzolu umiestniť vedľa televízora alebo vedľa stola. Nutno zdôrazniť, že stojan je kompatibilný iba s One S. Komerčne dostupné riešenie pre Xbox One X zatiaľ Microsoft neponúka
 • At Play USB Dual Charging Station ??/?? – Alternatívou k nabíjacej súprave s jednou batériou je toto praktické riešenie, ktoré obsahuje hneď dve batérie a štýlový USB stojan, na ktorý pripojíte svoje ovládače, nech sa nabíjajú počas neaktivity. Stojan tiež svieti podľa stavu nabitia a dá sa pripojiť ku konzole cez USB konektor.
At Play Xbox One USB Dual Charging Station

HEADSETY

Hranie online by nebolo kompletné bez headsetu. Dá sa to, no zážitok je horší, pretože sa nedá poriadne komunikovať s okolitým svetom a teda len ťažko zogranizujete protiteroristický zásah v Rainbow Six a ani okolitým pirátom v Sea of Thieves nevysvetlíte, že by ste s nimi radi založili alianciu a porazili megalodona.

 • Xbox One Stereo Headset ??/?? – Microsoft ponúka svoje vlastné stereo riešenie, ktoré prenáša ako zvuk z hry, tak audio chat, ktorý prebieha či už cez Xbox Live Party alebo v hre. Headset má vstavaný, vyklápateľný mikrofón s pevnou plastovou stavbou a pomerne veľký ovládací panel pripojiteľný k ovládaču cez proprietárny port na spodnej strane Xbox ovládača.
 • Plantronics RIG 400 HX ??/?? – Riešenie, s ktorým som osobne veľmi spokojný. Je síce širší oproti headsetu od Microsoftu, ale zvuk, ktorý prenáša, je jednoducho božský. Dopomáha tomu fakt, že pochádza od firmy, ktorá sa špecializuje na výrobu audiotechniky. Pritom ide o jeden z headsetov, ktorý má priamo v balení kód na aktiváciu Dolby Atmos™. Oproti riešeniu od Microsoftu má však ovládací panel na kábli. Výhodou z hľadiska prenosnosti je, že má odpojiteľný mikrofón, využívajúci 3,5mm jack.

Plantronics RIG 400HX

VOLANTY

Nie je žiadnym tajomstvom, že najviac závodných hier si v tejto generácii zahráte na Xbox One. Veľkou výhodou je navyše to, že hry ako Forza, WRC alebo The Crew 2 podporujú volanty. Aj napriek absencii VR si teda môžete spraviť zážitok z virtuálnej jazdy realistickejším. Microsoft v tejto generácii nevyrába vlastný volant, ale sú tu dostupné riešenia od výrobcov ako Hori, Logitech alebo Thrustmaster. Nás najviac zaujali dva:

 • Hori Racing Wheel Overdrive (R.W.O.) ??/?? – Moderne vyzerajúci volant za prijateľnú cenu a navyše aj s proprietárnou technológiou Immersion TouchSense. Ponúka bohatšie možnosti konfigurácie, ako napríklad možnosť prispôsobiť si otáčavosť volantu od 180° do 270°, citlivosť pedálov alebo mŕtvu zónu. Zároveň ide o jedno z tých lacnejších riešení. Samozrejmosťou je sekvenčná prevodovka.

Hori RWO Racing Wheel Overdrive

 • Thrustmaster TMX Pro ??/?? – Prémiovejšie riešenie kompatibilné s PC aj Xbox One, ktoré toho ponúka viac – ale aj za viac. Rozsah otáčavosti volantu sa pohybuje od 270° do 900° a ponúka aj systém pedálov T3PA: brzdu, spojku a plyn. Volant si tiež zachováva Force Feedback technológiu a sekvenčnú prevodovku. Tú je možné ale nahradiť manuálnou – Thrustmaster TH8A.

Thrustmaster TMX Pro

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

3 komentáre

 1. Markus píše:

  Nechci kecat ale kde berete pořád že ten combat tech ovladač je pogumovany i z vrchni strany? Mam doma recon tech a žádná guma na vrchni straně není je to jen nabarveny plast (v případě recon techu zlatou barvou). Když sem svůj recon tech kupoval všude psaly že to je guma a ejhle on je to plast. Myslím si že s combat tech ovladačem to bude uplně to samé.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *