RECENZIA Resident Evil 2

Resident Evil 2 Recenzia

Je to viac ako 20 rokov, čo sme mohli prežiť hrôzy odohrávajúce sa v Raccoon City. V tej dobe som síce skôr hrával hry ako Prince of Persia alebo Aldo, ale ako išiel čas, tak aj ja som sa dostal k Resident Evil 2. V tej dobe šlo o jeden z najprepracovanejších titulov, na ktorý len tak nezabudnete.

Capcom nám naservíroval nečakane najlepší Resident Evil za posledných 5 rokov svojej činnosti. V kampani sa buď ujmete role Leona S. Kennedyho alebo Claire Redfield. Každopádne, ak túžite po komplexnom zážitku, tak budete musieť hru prejsť minimálne dvakrát. Príbeh je síce jeden, ale Claire a Leon majú veľmi odlišné pohľady na udalosti, ktoré sa odohrávajú v meste mývalov. Nehovoriac o tom, že aj ich poslanie je rozdielne.

Takže znovuhrateľnosť je zaručená. Prvé prejdenie staro-nového Resiho 2 za Leona mi trvalo takmer 13 hodín. Nutno podotknúť, že som za ten čas našiel takmer všetky zbrane, ako aj všetky vylepšenia na ne. Druhé prejdenie za Claire mi trvalo kratšie, sedem a pol hodiny. Samozrejme, hra sa dá prebehnúť aj za dve hodiny, ale to by ste z toho nemali žiaden zážitok. Pri titule ako Resident Evil 2 musíte nasávať tú úžasnú atmosféru, nehovoriac o perfektnom príbehu.

S postavami sa naozaj stotožníte. U Leona máte pocit, že práve vy vyšetrujete incident, ktorý zasiahol mesto; u Claire sa ocítate v roli ochrancu rodiny. Nutno povedať, že Leonova rola sedí do prostredia, do ktorého je hra zasadená, viac. Obe postavy ale začínajú aj končia svoju púť v rovnakom čase.

Bez ohľadu na postavu, ktorú si vyberiete ako prvú, budete stále navštevovať veľa rovnakých oblastí a mnohokrát sa zaoberať rovnakými prekážkami a hádankami. Poradie, v akom navštívite tieto miesta, ako dôkladne musíte preskúmať oblasť či dokonca to, ktoré dvere môžete odomknúť, závisí len od toho, za ktorú postavu hráte. Napríklad v suteréne policajnej stanice sú jedny dvere pre Claire nedostupné, no Leon sa do nich musí dostať.

Kombinácia next-gen grafiky, skvelého príbehu a atmosféry robí z Resident Evil 2 majstrovský kúsok.

Úžasné je na tom, že aj napriek tomu, že ide o úplne nový titul, tvorcom sa podarilo zachovať unikátnu atmosféru originálu. Až by sa dalo povedať, že som sa v mysli vrátil do nostalgickej minulosti a ocitol opäť v roku 1998. Kombinácia next-gen grafiky, skvelého príbehu a atmosféry robí z Resident Evil 2 majstrovský kúsok.

Starí známi

Hoci ide o remake poznaného príbehu, natrafíme v ňom na staré známe postavy a je radosť vidieť ich späť, v lepšej forme než kedy predtým. Takto natrafíte napríklad na súkromnú agentku Adu Wong alebo Leonovho veliaceho dôstojníka Marvina Branagha. Alebo Sherry Birkin či Tyrant T-00. Okrem toho samozrejme aj vedľajšie postavy.

Ak máte obavy, že v hre nenájdete legendárne hádanky, puzzle, zamknuté sejfy či zakódované zámky skriniek, potešíme vás. Všetkého je tu hojne. Z tých známejších by som mohol menovať lokalizáciu a umiestnenie medailónov do sochy, ktoré vám odhalia tajný východ zo stanice alebo správne umiestnenie šachových spínačov do elektrických okruhov. Na vyriešenie niektorých kombinácií od sejfov budete potrebovať nutnú dávku trpezlivosti. Odmenou vám bude rozšírenie úložného priestoru alebo vylepšení na zbrane. A Horste, to se rozhodne vyplatí!

Čo sa týka zbraní, arzenál je striktne rozdelený medzi Claire a Leona. Kennedyho výbava pozostáva z viacerých typov pištolí, k dispozícii budeme mať aj brokovnicu či plameňomet. Prekvapivo však má Claire lepšiu výbavu. Okrem rôznych typov pištolí bude mať aj samočinné SMG, granátomet M79 či Spark Shot.

Plameňomet, najlepší priateľ… vlastne kohokoľvek

Nutno podotknúť, že niektoré zbrane dostanete až po úspešnom prejdení hry. Okrem toho sa vám každé úspešné prejdenie hry hodnotí, skoro ako v škole. Ak budete naozaj rýchli, tak si môžete odomknúť verzie zbraní s nekonečnou muníciou. A hrať za Tofu. Majoritná väčšina výzbroje sa dá modifikovať vylepšeniami, ktoré nájdete, ako som už spomínal, po celej hre. Zbrane sú perfektne spracované a pri streľbe majú spätný ráz pre realistickejší zážitok.

Majstrovské dielo?

Resident Evil 2 je titul, na ktorý sme veľmi dlho čakali a ktorý má minimum chýb. Je to pravý nefalšovaný hororový zážitok, ktorý vám nedá spať, pokým ho nepokoríte. Hre nie je prakticky čo vytknúť. Dokonca aj vizuálnu stránku možno označiť za next-gen, hoci na Xbox One X beží nie v 4K, ale v 1620p pri 60fps. Ak ste fanúšikom RE univerza, tak nový starý Resident Evil je určený presne pre vás. Navyše, prvé tri DLC, z čoho prvé vychádza už 15. februára/února, budú zadarmo na stiahnutie.

Resident Evil 2

Celkový verdikt

8.7/10
  • Hrateľnosť
  • Trvanlivosť
  • Grafika

Bigajz

People keep asking if I'm back and I haven't really had an answer. But now, yeah, I'm thinkin' I'm back!!

Môže sa Vám ešte páčiť...

Jeden komentár

  1. 11. apríla 2020

    […] Resident Evil 3 mohol patriť tento rok k naozaj kvalitným titulom. Bohužiaľ, chamtivosť Capcomu spôsobila, že titul bol osekaný o takmer všetky puzzle, konce, New Game+ a nehovoriac o cene, ktorá je absolútne cez čiaru. Určite radíme počkať, kým padne aspoň na polovicu. To je adekvátna suma za tento produkt. Snáď ďalší remaster dopadne ako skvelá dvojka, o ktorej sme písali pri jej vydaní. Nezabudnite si prečítať našu recenziu aj na tento titul. […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *