RECENZIA Resident Evil 3

Resident Evil 3 Recenzia

It all began as an ordinary day in September…

Po úspešnom remastri druhého dielu, na ktorom Capcom zarobil nemalé peniaze, sa nám dostala do rúk prerábka tretieho dielu, ktorý bohužiaľ nie je až tak kvalitný ako Resident Evil 2.

Tretí diel sleduje príbeh Jill Valentine a Carlosa Oliveira, ktorí sa snažia prežiť zombie apokalypsu, zatiaľ čo majú v pätách inteligentnú biologickú zbraň, Nemesis. Hra sa odohráva pred a po udalostiach Resident Evil 2. Samozrejme dopĺňa rôzne medzičlánky príbehu, keďže opäť zavítame aj do policajnej stanice. Tam sa ku príkladu dozviete, kto pokúsal Marvina Branagha a takisto aj to, ako skončil jeho útočník.

Resident Evil 3

Chválim snahu. krásne prepojiť RE 2 a RE 3 a tak doplniť chýbajúce články príbehu hráčom, ktorí sú nováčikovia v meste mývalov.

The monsters have overtaken the city. Somehow, I’m still alive…

V prvom rade by rád spomenul skvelú atmosféru, ktorú dokázali zachytiť, aj keď mi vadí, že vypustili veľké množstvo hádaniek a čiastočne prepísali príbeh a nejaké časti dokonca vymazali. Je to naozaj škoda, nehovoriac o jednom jedinom konci.

Resident Evil 3 bol nielen o tom, ako prežiť zombie apokalypsu, ale aj o tom logicky premýšľať a riešiť hádanky. V našom remastri ich nájdete veľmi málo a hlavne sa sústreďuje na akciu. Jedine hádanky, čo ostali, sú: Train Station Route Puzzle, kde ak chcete zmeniť trasu, musíte zmeniť poradie niektorých prepínačov. To vám umožňuje upraviť trasu vlaku z Redstone Street do Fox Park.

Ďalej tu máme Lab Vaccine Puzzle, kde musíte syntetizovať vakcínu. Najprv musíte nájsť testovaciu skúmavku naplnenú tekutinou a vzorku T-vírusu. Následne budú k dispozícii 3 panely, po vyriešení hádanky dokážete správne syntetizovať danú vakcínu. Ostatok ako keby sa vyparil. Naozaj smutné…

Resident Evil 3

Nehovoriac o tom, že ujo Nemesis pôsobí skôr ako terminátor a jeho fázy, ako sa menil, boli prerobené. To by až tak nevadilo, len osobne ho mám zafixovaného ako tú najväčšiu nočnú moru, ktorá sa zjaví vždy, keď to najmenej čakáte. Tu je všetko naskriptované a objaví sa iba vtedy, keď má. Stále ale pôsobí neodbitne a odstrašivo. Je rýchly, smrtiaci a nie je mu až tak ľahké utiecť.

My last chance. My last escape…

Racoon City vyzerá a pôsobí hrôzostrašne, presne tak, ako som si ho vždy predstavoval 20 rokov dozadu. Bohužiaľ, čo je tiež hrôzostrašné, tak je to herná doba, ktorá sa pohybuje v rozmedzí 3 až 7 hodín v závislosti od toho, či ste vyzbierali všetky vylepšenia na zbrane, otvorili všetky trezory a pozbierali všetky zberateľské predmety.

What? Keep dreaming…

Po tom, čo prejdete kampaň, vás čaká nemilé prekvapenie a to absencia New Game+. Miesto toho tu máte akýsi obchod, kde si za body môžete odomknúť rôzne zbrane, nástroje, regeneračné kamene, ale aj zbrane s nekonečno nábojmi. Samozrejme na tieto špecialitky potrebujete obrovské množstvo bodov, ktoré viete nazbierať v hre.

Resident Evil 3

Ľúbi sa mi ale, že hra vám poskytne možnosť po prejdení Hardcore obtiažnosti ďalšie obtiažnosti ako Nightmare a nakoniec aj také Inferno. Bohužiaľ, ak nemáte radi výzvy, tak tu žiadnu znovuhrateľnosť nenájdete. Čo je naozaj smutné, lebo Resident Evil 2 vám poskytol príbeh z pohľadu dvoch protagonistov, New Game+, kopec odomykateľných zbraní a itemov, nehovoriac o veľkom množstve kostýmov pre obe postavy. Hre veľmi ublížil aj iba jeden koniec. Pritom pôvodná hra mala hneď niekoľko koncov.

V Resident Evil 3 má Jill Valentine k dispozícii 3 kostýmy a Carlos len 1 kostým. To je naozaj veľmi málo. Keby hra vyšla o pol roka neskôr, tak mohla mať aj New Game+, kopec kostýmov, príbeh mohol byť lepšie a hlbšie spracovaný a hlavne by nechýbali puzzle, ktoré sú v RE 2 prerobené naozaj všetky. Nehovoriac o viacerých koncoch. Je to taká veľká škoda, lebo Resident Evil 3 je v základe kvalitný titul, len veľmi rýchlo vydaný a tak-povediac nedopilovaný. Capcom ale zacítil peniaze a tak sme dostali nedokončený titul, pričom zabili ohromný potenciál tohto produktu.

Nicholai won’t be joining us…

Všetky boss fighty sú dostatočne dobre spracované. Bohužiaľ sú odlišné a hlavne na iných lokáciách, ako si ich pamätáme z pôvodného Resident Evil 3. Samozrejme musíte sa uhýbať všetkých útokom Nemesisa, lebo každý zásah vám spôsobí vážne zranenia. Používa plameňomet a raketomet a verte mi, budete mať čo robiť, aby sa z vás nestala mŕtvola.

Resident Evil 3

Perfektne spracovali aj hlavného antagonistu Nikolaia Zinovieva, ktorý je supervízorom UBCS. Bol tajne pridelený na sledovanie a zhromažďovanie údajov o biologických zbraniach Umbrelly. Je to chladnokrvný jedinec, ktorý urobí čokoľvek, aby prežil a ten, kto sa mu dostane do cesty, väčšinou končí pod drnom. Nanešťastie pre neho sa mu do cesty priplieta Jill, ktorá rozhodla o jeho osude.

You want S.T.A.R.S., I’ll give you S.T.A.R.S.!

Resident Evil 3 mohol patriť tento rok k naozaj kvalitným titulom. Bohužiaľ, chamtivosť Capcomu spôsobila, že titul bol osekaný o takmer všetky puzzle, konce, New Game+ a nehovoriac o cene, ktorá je absolútne cez čiaru. Určite radíme počkať, kým padne aspoň na polovicu. To je adekvátna suma za tento produkt. Snáď ďalší remaster dopadne ako skvelá dvojka, o ktorej sme písali pri jej vydaní. Nezabudnite si prečítať našu recenziu aj na tento titul.

Resident Evil 3

Celkový verdikt

7/10
  • Hrateľnosť
  • Trvanlivosť
  • Grafika

Bigajz

People keep asking if I'm back and I haven't really had an answer. But now, yeah, I'm thinkin' I'm back!!

Môže sa Vám ešte páčiť...

Jeden komentár

  1. Paldo píše:

    Nedá sa mi nesúhlasiť a to som skalný fanúšik série. V hre mám vyše 40 hodín (aj nightmare aj inferno S-rank), hodnotenie 7/10 je podľa mňa s oboma prižmúrenými očami. Smutná je absencia Mercenaries módu, keďže RE2 dodal po prejdení klasické módy 4th Survivor, dokonca aj Tofu Survivor. Snáď to Capcom opraví nejakým DLC zdarma, podobne ako to bolo pri RE2.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *