Phil Spencer odhalil zákulisie spackaného ohlásenia Xbox One

Xbox One

Rok 2013 sa v hernom priemysle začal oznámením PS4. Netrvalo dlho a Microsoft vytasil svoje next-gen riešenie: Xbox One. Lenže, zameral sa na televíziu a chystal také veci, s ktorými sa široká verejnosť nestotožnila.

Spoločnosť napríklad len krátko po tom, ako sa ľudia spamätávali zo sledovacej kauzy NSA, oznámila, že na Xbox One musíte mať povinne pripojený Kinect a že konzola nebude podporovať bazárové hry. Rovnako platilo, že musí byť neustále pripojená na internet. Tri veci, z ktorých si Sony začalo robiť srandu a vyhralo generačnú vojnu skôr, než vôbec svoju konzolu vydalo.

Na tento spackaný launch si v rozhovore pre Gamespot zaspomínal aj terajší šéf Xboxu Phil Spencer. Pod ním sa Xbox začal výrazne meniť k lepšiemu. Ktovie, aké by to bolo, keby bol šéfom už vtedy. Dostali sme výkonný Xbox One X, Game Pass, predaje hier sú čoraz viac digitálne a čoraz viac ľudí hrá online hry. A karty ešte môže zamiešať xCloud, nová streamovacia služba. Ale počkať, nesľuboval nám Microsoft online funkciu a silu cloudu už v roku 2013?

Áno, spoločnosť už vtedy vedela, aké budú trendy a že čoraz viac bude nastupovať online hranie a hry budú do istej miery využívať cloud. Microsoft chcel byť v popredí toho, čo sa eventuálne stalo skutočnosťou, ale nedokázal to predať. „Keď sa vrátite späť a pozriete na ohlásenie, uvidíte event, ktorý sa sústredil na Xbox ako na televíznu platformu. Napríklad sme tam ukázali veci ako The Price is Right. Vlastne, úplne prvá vec, ktorú sme ukázali na Xbox One, bol televízny seriál,“ spomína Spencer.

Nová konzola to mala prekvapivo ťažké ešte pred oznámením. Zatiaľ bola známa iba ako Durango, a prezentácia, na ktorej mala byť oznámená, niesla názov Newcastle. Microsoft sa skrátka vyžíva v krycích názvoch. Každopádne, ešte pár mesiacov predtým bývalý manažér spoločnosti Adam Orth podcenil vznikajúce obavy ľudí, že budúca konzola môže byť čisto onlinová.

Odozva, ktorú sme dostali od našich pracovníkov, možno hlasná alebo tichá, znela zhruba takto: Posledné dva roky sme horko-ťažko pracovali na tomto produkte. Ty sa postavíš na pódium a celú tú dobrú prácu odpáliš hovorením o produkte takým spôsobom, ktorý vôbec nezachytáva pointu Xbox konzoly a očakávania našich zákazníkov.

Spencer vraví, že tím, ktorý vyvíjal Xbox One, bol jednoducho sklamaný z toho, ako ho potopil manažment spoločnosti. To je to, čo počúval od personálu najčastejšie. Niektorí ľudia sa nechali opantať emóciami, čítali fóra, kde ich ľudia obviňovali z neúprimnosti alebo dokonca zo zlých úmyslov s novým produktom. Negatívne ohlasy na oznámenie Xbox One boli dôvodom, prečo manažment zmenil program E3 2013. Spoločnosť sa tu chcela opäť venovať multimediálnej zábave, lenže musela sa zamerať na hry. A tak šou začala odhalením Metal Gear Solid V: The Phantom Pain. Don Mattrick ako vtedajší šéf Xboxu dokonca poznamenal, že E3 bude čisto o hrách.

Problémom ohlásenia bolo aj to, že hry prišli podľa Spencera až príliš neskoro. Stalo sa tak po vyše 30 minútach od oznámenia, kedy spoločnosť ukázala tituly EA Sports. Phil ako vtedajší šéf Microsoft Studios nastúpil na pódium až tak dlho po oznámení konzoly, aby ukázal pripravované tituly ako Forza Motorsport 5, Call of Duty: Ghosts, Halo 5 a v neposlednom rade Quantum Break – ktoré z časti tvoril hraný seriál. Viedlo to k tomu, že publikum jednoducho nechápalo, o čom je vlastne Xbox One.

Prejavilo sa to aj na prvom roku dostupnosti konzoly na trhu. Problém bol aj s tým, ako Microsoft prezentoval produkt. Bolo tu množstvo nepochopenia v súvislosti s povinným online pripojením. V roku 2014 Phil Spencer vystriedal Mattricka na pozícii šéfa Xboxu, a začal vykonávať prvé významné zmeny. Mimo iného zabil Kinect, no najprv ho začal predávať ako samostatné príslušenstvo. Výsledkom je, že Xbox One sa mohol predávať lacnejšie.

via Gamespot

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

2 komentáre

  1. StriderCZ píše:

    Phill je borec, kterého si velice vážím. Pomohl herní divizi Xboxu se dostat ze s*aček.
    Nyní se Xbox nachází v bodu nula, s další generací se ukáže, zda se posune vzhůru (a tedy jestli tyto „marketingové kecy“ podpoří činy a výsledky).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *