RECENZIA The Touryst

Obvykle by sme mali letné sucho, lenže tento rok je iný a dočkali sme sa vydania viacerých hier. Len tento mesiac plánuje Microsoft vydať štyri hry, z čoho už dve vydal: Flight Simulator na PC a Battletoads na Xbox/PC. Táto recenzia sa však netýka ani jednej. Týka sa nezávislej hry The Touryst, ktorá je dostupná cez Game Pass.

The Touryst je nemecká nezávislá hra s grafikou, ktorá môže pripomínať Minecraft Dungeons. Na rozdiel od kockatej diablovky však podporuje otáčanie kamery alebo dokonca jej priblíženie do takej miery, že sa z hry rázom stane third-person adventúra. Nie je to však najideálnejšia kamera a viac mi vyhovoval prednastavený pohľad zhora. V hre začínate ako bezmenný turista, ktorý zavítal na dovolenku na ostrovy Monument Islands.

The Touryst
Obchodník sľubuje výpredaj.

Ide o celkom 7-8 ostrovov, ktoré môžete navštíviť, k časti z nich sa dostanete až po tom, ako si kúpite turistických sprievodcov. Peniaze získavate plnením rôznych úloh, objavovaním a následným predajom drahokamov z baní alebo sa môžete zúčastniť súťaže v surfovaní. Každý ostrov ponúka svoje jedinečné aktivity, ktoré môžete plniť a získať tak buď peniaze, prístup na ďalšie ostrovy alebo progres v príbehu. Dá sa vlastne povedať, že väčšina toho, čo na ostrovoch robíte, prispieva k napredovaniu v deji. A ono to aj dáva celkom zmysel. Hoci sa hra tvári spočiatku ako potenciálny sandbox, zakrátko zistíte, že má priamočiary dej a tak, ako má svoj začiatok, tak má aj svoj koniec.

The Touryst
Pláže zohrávajú veľkú rolu

Preto je možno dobré, aby ste pred dokončením príbehu – čo zahŕňa aj hľadanie vecí, preskúmavanie tajných lokalít alebo plnenie hádaniek – dokončili všetko, čo sa dá. A to aj také úlohy, ktoré môžu spočiatku vyzerať náročne až frustrujúco, napríklad automatové verzie hier ako sú Fast RMX alebo Asteroids, či nakupovanie platní pre DJ-a na ostrove Ybiza. Áno, viaceré ostrovy sú inšpirované skutočnými dovolenkovými destináciami, ako sú práve Ibiza, Hawaii alebo Fiji. Ovládanie je inak veľmi jednoduché, náročnosť pridávajú skôr hádanky, kde môžete veľakrát pohorieť alebo dokonca spadnúť „von z mapy“. Inak, cestovaním von z mapy sa môžete dostať do spárov krakena alebo megalodona.

The Touryst
Po náročnom dni to roztočíš na párty

Čo sa grafiky týka, tá má priam žiarivé farby pri hraní na HDR obrazovke a tak živé, letné farby som zažil naposledy snáď v Sea of Thieves. Na dovolenke tento rok žiaľ nie, pretože… no, vieme že tento rok jednoducho nie je na dovolenky najideálnejší. Zaujímavé je aj to, že hra beží neuveriteľne stabilne, čo môžeme pripísať faktu, že sa vývojári rozhodli vybudovať vlastný engine, ktorý dokázali plne optimalizovať na každú z platforiem, na ktorých je hra dostupná už teraz: Nintendo Switch, PC a Xbox One. A čoskoro Xbox Series X.

Áno, The Touryst je hra, ktorá okrem programu Xbox Play Anywhere podporuje funkciu Smart Delivery a v momente, kedy vyjde nová generácia konzol, získate nárok na next-gen verziu titulu zdarma. Aj keď neviem, aké rozdiely chce hra ponúknuť na next-gen konzole, keď už teraz funguje a vyzerá úchvatne a bohate by si vystačila so spätnou kompatibilitou.

The Touryst
Pasca na turistov? Našťastie nie. Táto hra nemá mikrotransakcie.

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *