Forza Motorsport 7 sa lúči v (ne)dôstojnom štýle

Forza Motorsport 7 Hero Art

Nastalo to, čo sa postupne stáva s každým dielom závodnej série Xbox Game Studios. Štúdio Turn 10 oznámilo, že Forza Motorsport 7 bude už o niekoľko týždňov stiahnutá z digitálneho predaja, a spolu s ňou sa skončí predaj všetkých DLC.

Čo si budeme hovoriť, Forza mala vždy problém s relatívne krátkou životnosťou licencií, či už na hudbu alebo na autá. Práve to je dôvod, prečo Microsoft skôr či neskôr stiahne z predaja každý jeden diel značky. Pri tejto časti je však celkom škoda, že sa biliónová spoločnosť, akou je Microsoft, nerozhodla radšej predĺžiť licenciu, aspoň do vydania nového dielu.

Došlo totiž k nevídanej situácii, kedy Microsoft nebude mať čo ponúknuť fanúšikom závodnej simulácie. Vôbec poprvýkrát v novodobej histórii totiž došlo k narušeniu cyklu, kedy sa každoročne dočkáme iného pokračovania. Rok 2020 bol vôbec prvým, kedy sme sa nedočkali absolútne žiadneho nového dielu. Majitelia minuloročných noviniek Xbox Series X a Xbox Series S sa dočkali jedine next-gen portu Forza Horizon 4. A tiež bola ohlásená nová Forza Motorsport, no zatiaľ bez dátumu vydania. Vieme len, že vyjde iba na súčasné konzoly a bude v deň vydania v Game Passe.

Čakali sme preto, že keď k vydaniu nedošlo minulý rok, dočkáme sa jej v roku 2021. Lenže nie. Microsoft bude mať teraz v ponuke dva tituly Forza: Horizon 4 a Horizon 5. No spôsob, akým sa štúdiá Xboxu zachovali voči fanúšikom závodnej simulácie, je nedôstojný.

V prvom rade, trvalo príšerne dlho, než Forza Motorsport 7 vstúpila do ponuky Xbox Game Passu. Teda do služby, o ktorej Microsoft hovorí, že first-party tituly zostávajú v jej ponuke dlhodobo. Áno, k tomuto rozhodnutiu došlo až po vydaní FM7, a konkrétne prvou hrou, ktorá bola v deň vydania dostupná cez predplatné, bolo Sea of Thieves v marci/březnu 2018.

Nová Forza Motorsport, v nedohľadne…

Odvtedy Microsoft agresívne rozširoval ponuku služby o vlastné hry, a to dokonca aj keď je reč o štúdiách, ktoré spoločnosť časom kúpila. DOOM Eternal sa do Game Passu dostal už krátko po odkúpení Bethesdy! Lenže Forza Motorsport 7 sa do ponuky dostala 8. októbra/října 2020: tri roky po vydaní a necelý rok pred odstránením.

Motorsport 7 bude totiž z ponuky Game Passu odstránený v deň, kedy vyprší licencia na hru, a teda 15. septembra/září 2021. Po tomto dátume si hru budú môcť užiť len tí, ktorí vlastnia hru či už na disku alebo digitálne. Našťastie, Microsoft dal hru do veľkej zľavy a zároveň ju daruje každému, kto ju hral cez Game Pass a kúpil si aspoň jedno DLC.

Rozdávačka kódov však prebiehala len dodnes, a hráči, ktorí žiaden kód neobdržali, budú musieť kontaktovať podporu Xbox Support. Čiže táto ponuka platí prakticky len pre existujúcich hráčov a nepočíta s novými. Noví hráči budú mať možnosť si hru kúpiť za nasledovné ceny:

Napriek tomu budú hráči ukrátení o možnosť hrania na mobiloch alebo v prehliadači cez Game Pass. Zostane tak jedine možnosť streamovať hru z domácej konzoly, čo je však priamo v rozpore s víziou Microsoftu, kde je ich cieľom dostať hry k 2 miliardám hráčov bez ohľadu na to, či majú alebo nemajú konzolu/PC. Stačí, aby mali

A napokon, ako som spomenul už vyššie, hra nemá nasledovníka. Ten vychádza až nevedno kedy, a fanúšikovia konzolovej závodnej simulácie tak nebudú mať ešte dlho žiadnu „ideálnu“ hru po ruke. V Game Passe nie je dostupné nič, a Project CARS 3 je diskutabilne drahá kúpa. Hru síce vydali Bandai Namco, ale štúdio medzičasom kúpili Codemasters, a tí teraz spadajú pod EA. Pridanie hry do ponuky EA Play je tak celkom zložité, no nie nereálne.

Forza Motorsport 7

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *