RECENZIA Two Point Hospital

Recenzia Two Point Hospital

Príde k vám do nemocnice inšpekcia, novinári a rovno pred ich očami zomrie pacient. Nie, to nie je ukážka stavu nášho zdravotníctva (podobnosť čisto náhodná), to je vaša nezodpovednosť v Two Point Hospital.

Jednou z prvých výrazných hier roku 2020 je príjemný tycoon, v ktorom vybudujete vlastné zdravotnícke impérium. Nie, nie je to žiadna ťažká simulácia, ktorá by vás trestala za každé pochybenie. Aspoň na začiatku je to taká príjemná oddychovka, do ktorej sa ľahko dostanú aj hráči, ktorí väčšinu svojho herného času venujú strieľačkám či akčným adventúram. Ovládanie Two Point Hospital je totiž veľmi jednoduché – nie len preto, že máte ovládacie prvky znázornené na obrazovke, ale aj preto, že je naozaj intuitívne a jednoduché. A to hovorím ako človek, ktorý si už na Xboxe zahral nejaké tie stratégie alebo tycoony, vrátane Xbox-exkluzívneho Zoo Tycoonu.

Nemocnica, v ktorej si každý nájde to svoje.

Two Point Hospital ponúka vlastnú backstory. Ste ambiciózna osobnosť zdravotníctva, ktorá chce spraviť Two Point County lepším miestom na život a preto prevezmete moc nad niekoľkými nemocnicami, ktoré postupne budujete, zdokonaľujete a rozširujete o nové oddelenia. A ak ide o choroby, nemusíte sa báť žiadneho koronavírusu, hoci ten teraz trápi väčšinu ľudstva. Two Point County je totiž zvláštnym miestom, kde ľudia trpia na vskutku nevídané choroby ako je svetlohlavosť, kubizmus alebo kastrolitída. Všetky tieto choroby viete našťastie vyliečiť s pomocou vysoko špecializovanej techniky. Časť príslušenstva vám môžu dokonca poskytnúť konkurenčné nemocnice.

Pre vašich pacientov je dôležité, aby ste spravili nemocnice, do ktorých je radosť ísť, keď už majú choroby. Musíte zohnať kvalitných lekárov, vybudovať špecializované kliniky, lekárne a samozrejme lôžka. Plus sa hodí mať k dispozícii niekoľko vecí na spríjemnenie pobytu, ako sú lavičky, automaty na jedlo a pitie alebo kvetiny, ktoré dodávajú nielen čistý vzduch, ale aj pokoj. Čo mi prišlo trochu zvláštne, je, že pri úprave niektorých miestností vo svojich nemocniciach som mal problém dostať sa k špecializovaným doplnkom, napríklad ku skrinkám. Iná vec, s ktorou som mal pri hraní problém, je, že hoci som mal na zemi skolabovaných pacientov, neporiadok alebo bol problém s technikou, pracovníci si vzali niekoľkotýždňové voľno alebo sa pohybovali po nemocnici tváriac, že nemajú nič na práci a všetko je hotové.

Výstavbu novej nemocnice sme zvládli za menej ako 30 rokov ?

Áno, pracovníci vašich nemocníc si môžu sami vziať voľno, ak sú vyčerpaní. A platí to nielen o upratovačoch či opravároch, ale aj o doktoroch aj zdravotných sestrách, takže určite odporúčam nespoliehať sa len na jednoho pracovníka. Jednoznačne ich budete potrebovať viac, lebo pacientov pribúda a váš hlavný lekár si užíva zaslúžený relax. A jeho motiváciu nechcete znižovať tým, že mu budete to voľno odopierať. Pravidelne sa teda objavujú životopisy nových pracovníkov, ktorí môžu mať špecializáciu a líšia sa povahovými vlastnosťami. Vezmete si radšej lacnejšieho lekára, ktorý má tendenciu rýchlo vyhorieť, alebo radšej drahšieho a svedomitejšieho?

Šťastím v nešťastí pre xboxerov je obmedzenie maximálneho počtu zamestnancov na 75. Podľa vývojárov je to vraj preto, že väčší počet by už mohol mať citeľný vplyv na plynulosť hry, hlavne na základnom Xbox One, ktorý má slabší procesor, než PS4. Na Xbox One X hra navyše beží vo vyššom rozlíšení.

Podobne ako pri iných tycoon hrách, aj tu beží čas. Svoju nemocnicu môžete plnením každodenných povinností aj špeciálnych úloh posúvať nahor k trom hviezdičkám a na konci každého herného roka vás čaká vyhodnotenie Najlepších v rôznych kategóriách. Podarí sa vám ich získať všetky? Je zrejmé, že ak si budete zodpovedne plniť svoje povinnosti, vaša nemocnica a jej pracovníci môžu získať rôzne ocenenia.

A víťazom sa stáva… ?

A to môže byť dobrý dôvod na zvýšenie platu či už pre jednotlivcov, alebo pre všetkých. Dôležité tu totiž nie je nahrabať najviac peňazí, ale nadobudnuté peniaze investovať späť do svojej organizácie, aby ste zvyšovali jej kvalitu a efektívnosť. A zabránili umieraniu pacientov, ktorí môžu následne strašiť ostatných do momentu, než na nich nevyšlete krotiteľa duchov.

Resumé

Two Point Hospital je nemocničný tycoon, ktorý príjemne dopĺňa žánrovú ponuku na Xboxe a umožňuje hráčom splniť si jeden zo svojich detských snov: stať sa doktorom. Hra bola navrhnutá tak, že je vhodná pre všetky vekové kategórie, násilie jej je cudzie a minimálne v prvých hodinách hrania nebudete mať problém neprestajne vylepšovať svoje renomé a kvalitu. Grafika je pekná, ovládanie intuitívne a dopĺňa to soundtrack, ktorý do hry neskutočne pasuje.

Každopádne, ak chcete mať istotu, či táto hra stojí za vyskúšanie, určite odporúčame si ju zahrať cez Xbox Game Pass.

Two Point Hospital

Celkový verdikt

8/10
  • Hrateľnosť
  • Trvanlivosť
  • Grafika

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *