RECENZIA Forza Horizon 2 presents Fast & Furious: Rýchlo a zbesilo po riviére

Forza Horizon 2 presents Fast and Furious

Zdá sa že tradičný Top Gear skončil a zatiaľ čo vo Forze 5 bol našim sprievodcom Jezza a zazávodili sme si proti Stigovi, v budúcnosti to tak už asi nebude. Microsoft však nemá problém s hľadaním ďalších partnerov (aj keď vyhodenie Clarksona ho mrzí) a najnovší prírastok do sveta Forzy je toho dôkazom. Spoločnosť práve sprístupnila všetkým hráčom standalone dodatok Forza Horizon 2 presents Fast & Furious, ktorý si môžete zahrať aj bez toho aby ste niekedy hrali pôvodnú hru. Z čoho sa dá už teraz dedukovať, že tu nájdete reklamu na plnohodnotný diel. Na svojom Xboxe si musíte rezervovať 15 GB miesta, čo jo o vyše polovicu menej, než vyžaduje klasická Horizon 2-ka.

Rýchla a zbesilá Forza sa odohráva krátko po udalostiach z pôvodnej hry a zároveň má nádych siedmeho filmu Fast & Furious. Tej Parker sa dozvedel o istom závodníkovi, ktorý zvíťazil na tohtoročnom Horizon festivale v Južnej Európe a ľudia o ňom vravia, že sa pred ničím nezastavuje. Chce, aby sa tento šofér pridal na jeho stranu a tým pádom začal spolupracovať s Brianom, Dominicom a ich partiou. Tým závodníkom ste vy a ako sa dalo čakať, pridáte sa. Prvý závod je prakticky totožný s tým vo Forze Horizon 2. Opäť nasadnete do Huracanu a idete do Nice. Teraz ale nejdete na festival, ten je moc mainstream, a rovno idete do Tejovej garáže, kde začína vaša kariéra.

Kariéra je krátka a v redakcii sme ju prešli už za hodinu a pol. Je však hlboko založená na príbehu a práve ten je vašou hnacou silou. Podľa nášho názoru je spracovaný lepšie než v pôvodnej hre, takže tu nemusíte jazdiť od stanoviska k stanovisku, ale jednoducho idete na miesto podujatia, ktoré musíte dokončiť aby ste sa priblížili k získaniu požadovaného auta. Nejde vždy o to, aby ste došli do cieľa ako prvý. Kým v niektorých závodoch je to potrebné, v iných stačí ukončiť závod v Top 3 a predbehnúť vytúžené auto. Inokedy to sú pre zmenu Showcase eventy a špeciálne úlohy a dokonca si tu pripomenieme Gymkhanu v odľahčenej podobe. Pre získanie každého auta je treba dokončiť dva (alebo tri) závody a udalosti. Dokopy musíte získať 9 ďalších áut, čo znamená dokončiť asi 20 príbehových závodov. Nepočítam prvé udalosti, ktoré slúžia ako tutorial.

Forza Horizon 2 presents Fast and Furious

Tutorial je však naozaj štýlový. Sadnete za volant Torettovho Dodgu Charger R/T, ktorý sa tvorcom skutočne podaril a keď si dáte pohľad z interiéru alebo kapoty, len vtedy si uvedomíte aký veľký cit pre detaily mali tvorcoiva! Motor sa nielen že trasie, ale nechýbajú na ňom ani menšie pohyblivé komponenty, čo si všimnete pri preraďovaní na vyšší či nižší rýchlostný stupeň. Vozy sú priamo inšpirované filmom Furious 7 a spomienkou na Paula Walkera. Objaví sa tu jeho vlastná biela Toyota Supra, aj keď niektorí by si možno radšej zazávodili proti filmovej oranžovej. Okrem toho môžete čakať Plymouth Hemi a Roadrunner, modro-čierny Nissan GT-R (R35), Dodge Challenger a Charger, Bugatti Veyron, Maserati Ghibli a McLaren MP1. A keď máte Forza Hub aplikáciu, ako bonus tiež dostanete Lamborghini Huracan zo samotného začiatku hry, ale človek by možno radšej sadol za Lycan HyperSport a preletel ním cez 3 budovy.

Neviem, či to boli len naše pocity, ale v redakcii sme nadobudli dojem, že ovládanie vozidiel je tu o niečo „akčnejšie“ (rozumej arkádovejšie) oproti klasickej Forze. Nebude sa vám stávať tak často, že by ste dakam nechtiac nabúrali, teda s výnimkou jednej zákruty, kde človek nabúra prakticky vždy, keď ide okolo. V závodoch sa tiež stretnete s čerstvým prírastkom do hernej série a to s nitrom. Ako však vravím, nájdete ho len v závodoch a pri voľnej jazde ho nemôžete požívať, od toho je tu Need for Speed. A keď už spomíname tú voľnú jazdu, poďme sa pozrieť na herný svet.

Veľkosť 15 GB sa odrazila na veľkosti herného sveta, ktorý je menší. Nájdete tu len Francúzsko a mesto Nice. Vývojári šetrili na mape tak, že z nej odstránili aj severozápadné mestečko Sisteron. V hre je teda len jedno mesto, golfový klub, letisko, prístav a samozrejme dialnice. Svet je však tak otvorený ako vo FH2 a preto si môžete skrátiť cestu k eventu cez vinosad. Mapa nechce byť veľmi nudná a preto je po nej ukrytých 20 tabúľ, rýchlostné kamery a úseky a aby ste hru nevypli hneď po dokončení príbehu, tak tu nájdete aj Bucket List so šiestimi úlohami a autami. A tiež je tu jeden príbehový Barn Find. Reálny hrací čas sa vďaka free roamu a dokončovaniu úloh predĺži asi o ďalších 30 minút, vďaka čomu môžete mať celú hru hotovú už za 2 hodiny. Ale čo sa dalo čakať, predsa len je hra zadarmo a skôr je to promo k filmu a klasickej Forze než kandidát na závodnú hru roka. Odpovedať tomu bude aj cena 10€, čo je 5-krát menej než zaplatíte za pôvodnú hru.

Forza F&F tiež disponuje 25 achievementami a tentoraz ide o mokrý sen achievement hunterov. Sú veľmi jednoduché a získavate ich hlavne za plnenie úloh, s ktorými sa stretnete počas príbehu. Ale aby to nebolo výhradne o plnení príbehu, nachádzajú sa tu aj achievementy, ktoré získate počas jazdy. Ide o robenie tesných jázd, driftovanie a ďalšie triky, ako to nazýva Turn10. Každopádne, dokopy majú hodnotu celých 1000(G) a ak si hru stiahnete aj na Xbox 360, potom môžete mať až dvojnásobok ľahko získateľných bodov. Bonusom nakoniec môže byť Online Free Roam a veríme, že fanúšikovia série F&F ho budú využívať na napodobenie niektorých situácií z posledného filmu alebo napríklad na zopakovanie si posledného závodu z prvého dielu. Hlavne teda preto, lebo duel Charger vs. Supra sa v kariére na Xbox One nenachádza a viacerým fanúšikom môže chýbať.

Xbox 360

Závody sú vo verzii pre Xbox 360 inakšie a celkovo pôsobí kariéra inak a má rozmanitejšie úlohy. Chýba tu otvorený terén a tak sa aj niektoré achievementy odlišujú, ale nie sú o nič náročnejšie. Okrem toho si všimnete, že hra má menej ciest s tým, že niektoré v Nice a okolí sú jednoducho neprístupné a keď sa na ne dostanete, hra vás okamžite vráti späť. Ako jediný dôvod, prečo si stiahnuť alebo kúpiť hru na Xbox 360 je to, že by ste si chceli zahrať práve upravenú kariéru a zopakovať duel medzi Torretom a Brianom. Niektoré závody sú však predsa len totožné, ako napríklad showcase proti helikoptére alebo záverečný závod.

Forza Horizon 2 Presents Fast & Furious

Celkový verdikt

7.3/10
  • Hrateľnosť
  • Trvanlivosť
  • Grafika

Forza Horizon 2 presents Fast and Furious

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *