Energy Saving alebo Instant On? Dva režimy vypnutia Xbox One

Xbox One Energy-Saving vs Instant On

Ak ste majiteľ Xbox One, potom to zrejme poznáte. Ak nie, potom zrejme ani netušíte, že Xbox One má dva rôzne stavy vypnutia, pričom každý má svoje špecifické vlastnosti, výhody aj nevýhody. Spôsob, ako sa bude vaša konzola chovať po vypnutí, záleží len na tom, ako sa vy rozhodnete, pričom prvýkrát budete mať možnosť nastaviť si spôsob vypnutia už pri prvom nastavení konzoly. Teda v prípade, že žijete v Európe, za čo môžeme v tomto prípade naozaj ďakovať týpkom z parlamentu, pretože bez nich by sme asi ani nevedeli, že Xbox One má takúto vychytávku. Vlastne, to je prvýkrát za čo ďakujeme politikom.

Ale prejdime rovno k meritu veci.

Power Saver Mode

Toto je režim, ktorého meno naznačuje, že bude dochádzať k šetreniu energie. Správne, je to režim, pri ktorom bude Xbox One konzumovať minimum elektriny, keď bude vypnutý, pretože v tomto prípade bude naozaj vypnutý. Znamená to, že keď konzolu zapnete, budete čakať zhruba minútu na to, kým sa nabootuje jej systém, prípadne budete musieť čakať na to, až sa stiahne a nainštaluje update systému alebo update pre hru, čo je ten lepší prípad.

Instant On

K dispozícii je ale aj druhý režim, ktorý je pre nás v redakcii oveľa zaujímavejší a rozhodli sme sa používať práve ten. Volá sa Instant On a má veľmi veľké množstvo výhod. Ak si nastavíte tento režim a vypnete konzolu, ona sa v skutočnosti nevypne. Namiesto toho sa aktivuje režim spánku, kedy ostane aktívna len malá časť operačného systému a pevný disk. Konzola sa v určitých časových intervaloch pripojí na servery Microsoftu a skontroluje, či nie sú k dispozícii nové updaty alebo či ste jej náhodou nezadali príkaz na stiahnutie nového DLC alebo hry. Okrem toho reaguje na aplikáciu SmartGlass, pomocou ktorej môžete svoj Xbox One zapnúť bez toho, aby ste museli hľadať herný ovládač, čo využijete v prípade, že si chcete len pozrieť YouTube, nejaký film na BluRay alebo videá z OneDrive a nechcete pritom vybíjať batérie v ovládači.

Výhodou je teda, že vaša konzola bude vždy aktualizovaná, prípadne už na nej nájdete nainštalovanú hru alebo obsah, ktorý ste si dali sťahovať cestou domov zo školy alebo z práce, takže až prídete domov, nemusíte zbytočne čakať ďalších X minút, kým sa stiahne. Nevýhoda je v spotrebe. Pretože konzola nie je tak úplne vypnutá, má o niečo vyššiu spotrebu, ale nejedná sa o veľmi vysoké hodnoty. Beží totiž naozaj len to, čo potrebuje bežať. No a výhodou je aj rýchlejší čas spustenia, pričom sa vám konzola zapne už za takých 25-30 sekúnd. Ak chcete ale Xbox presunúť zo svojho pôvodného miesta, potom ju musíte úplne vypnúť v nastaveniach. A pokiaľ máte Kinect, tak viete konzolu zapnúť s pomocou slov Xbox On.

Ako nastaviť režimy?

Možnosť nastaviť preferovaný režim vypnutia si môžete pri úvodnom nastavení konzoly, ale ak by ste v budúcnosti svoj názor zmenili, potom otvorte Settings a v sekcii Power & Startup kliknite na možnosť Power mode & startup. Tu v možnosti Power mode máte aktívnu buď možnosť Instant-on alebo Energy-saving. Ak chcete režim zmeniť, jednoducho kliknite (A) a zvoľte nový režim. V prípade režimu Instant-on si potom ešte napravo môžete nastaviť, či má konzola automaticky sťahovať updaty a nové nákupy, či má mať vypnuté úložisko (neodporúčame kvôli plnej funkčnosti) a v neposlednom rade, či sa má po jej zapnutí zapnúť TV. Ale to len v prípade, ak máte konzolu prepojenú so set-top boxom.

Xbox One Energy-Saving vs Instant-On

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *