Xbox vznikol ako nechcené dieťa Nintenda

Xbox original

Zaujímavé začiatky konzoly od Microsoftu odhalil v rozhovore pre IGN jeden z členov pôvodného tímu Xbox, Ed Fries. Podľa jeho slov Microsoft ešte na samotných začiatkoch zvažoval, že sa u Xboxu vyberie úplne iným smerom, než akým sa nakoniec vybral. A prekvapivo to mohla byť konzola, na ktorej sme mohli okrem iného vidieť napríklad Pokémonov alebo Maria. Dve veci, ktoré dnes nájdeme len na konzolách od Nintenda (a ktorým sa paradoxne budeme z času na čas venovať aj na Xboxeri).

Ed Fries v rozhovore spomenul, že Microsoft pôvodne rokoval s Nintendom o možnej spolupráci, ktorej výsledkom by bola nová herná konzola: „Keď sme prvýkrát začali premýšľať nad Xboxom, stretli sme sa s Nintendom, sadli sme si s Iwatom a ďalšími a povedali im: ‚Toto chceme spraviť. Mohli by sme na tom spolupracovať?‘ a oni jednoducho povedali Nie“. Microsoft si pôvodne predstavoval spoluprácu tak, že Nintendo by vyvinulo hardvér a Microsoft by sa staral o softvér a služby, ale Nintendo nemalo o takýto druh spolupráce záujem.

Vice City Xbox

Rozhodne zaujímavé je aj, že Microsoft sa následne rozhodol prezentovať svoj nápad budúcemu konkurentovi, Sony: „Potom sa Bill Gates stretol so Sony. To isté. Môžeme spolupracovať? Povedali nie.“ Takže, odmietnutie dvoch veľkých hráčov v hernom priemysle dalo zrod úplne vlastnej konzole, ktorá síce neprekonala PS2, ale zato ju pretlačila vo výkone, keďže stavala na PC hardvéri, s ktorým sa už dalo čo-to spraviť. Konzolová verzia GTA3 a GTA Vice City tu dokonca vyzerala krajšie, než verzia pre PC a PS2. Druhýkrát, keď vyšiel Xbox 360, tak vtedy už bol Xbox silnou konkurenciou. Dnes síce Xbox v predajoch zaostáva, ale to by sa mohlo napraviť s príchodom Scorpia.

Ed Fries odhalil tieto zaujímavosti pôvodne v rámci otázky, či Microsoft niekedy zvažoval akvizíciu Nintenda: „Nikdy som nepočul, že by niekto premýšľal o ich kúpe,“ dodal na záver.

Xbox Original

via IGN

 

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *