PlayStation Vita končí životnú púť v Európe

PlayStation Vita

Vita znamená život. Lenže v prípade istého handheldu to bol nesplnený sen. PlayStation Vita totiž končí.

Handheld od konkurenčného Sony si totiž ani po rokoch nedokázal získať dostatočnú popularitu na západnom trhu a to je hlavný dôvod, prečo bol rok 2016 posledným, kedy sa dala Vita kúpiť na Slovensku alebo v ČR. Dnes ju už nenájdete u žiadneho veľkého predajcu hier. Platí to aj o príslušenstve a hrách. Hry sa dajú kúpiť prakticky už len bazárové (až na pár výnimiek) a príslušenstvo má na sebe nálepku “Dopredaj”.

Samotná Vita tak ostáva v predaji už len v Japonsku. V krajine vychádzajúceho slnka je Vita ako-tak úspešná, no v Európe a USA bola skôr jednorožcom. V Amerike sa po handhelde zľahla zem ešte pred Black Friday, v Európe začal miznúť z pultov a predajní o niečo neskôr. Do toho stačí prirátať, že Sony v mnohých krajinách odsunulo oficiálny web produktu na vedľajšiu koľaj a napríklad oficiálny slovenský web PS Vita už ani neexistuje. Jednoducho a stručne, handheld od Sony prehral.

Prečo? Prakticky preto, že hry a príslušenstvo bolo nezmyselne predražené. Sony si pýtalo za pamäťové karty absurdné čiastky a aj hry stáli celkom dosť na to, že išlo o handheld. Spočiatku stáli toľko, čo bežné AAA tituly pre Xbox One alebo PlayStation 4. Až neskôr sa ukázalo, že toto nie je správny smer, no už bolo neskoro. Do toho všetkého niektorí vývojári predávali drahé demá. Ako napríklad Ridge Racer alebo Call of Duty: Black Ops Declassified. Hra s hodinovým(!) gameplayom si ešte aj dnes drží v PS Store odvážnu 1449Kč cenovku. Pretože Activision. Pamäťové karty tiež stáli neprimerane veľa na to, koľko priestoru ponúkali. Do toho všetkého si treba pripočítať, že Vita vyšla v čase boomu smartfónov a je jasné, čo dohnalo Vitu k samovražde.

playstation-vita

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

You may also like...

Pridaj komentár