Dojmy: Microsoft HoloLens

HoloLens Dojmy

Uplynulý víkend bol v Trnave zaujímavý pre každého. Okrem obrovskej LAN párty, Maxihry s Andrejom Bičanom alebo turnaju v Steep a Mortal Kombat X si tu tiež mnohí mohli vyskúšať okuliare HoloLens. Tie na akciu zapožičali Pixel Federation a aj vďaka ním máme dnes možnosť podeliť sa s vami o dojmy z tejto novinky.

HoloLens môžeme pokladať za súčasného lídra v oblasti rozšírenej reality – niečoho, o čo sa prekvapivo zaujímajú aj ďalší giganti vrátane Apple. Čaro okuliarov od Microsoftu ale spočíva v tom, že sú úplne sebestačné a na ich používanie ich netreba pripojiť k žiadnemu mobilu alebo počítaču. Je to tým, že už samotný headset obsahuje všetky potrebné súčiastky vo svojom vnútri. A aj keď disponuje procesorom od Intelu, prekvapujú ma pomerne malé rozmery.

HoloLens

HoloLens sú stále dosť veľkým kusom techniky a úprimne sú aj celkom ťažké. V zadnej časti, za hlavou, sa nachádzajú tlačidlá pre zapnutie, respektíve prebudenie zo sleep módu a tiež si tu môžete upevniť náhlavnú súpravu k hlave tak, aby vám nepadala. No aj keď som si ich upevnil natoľko, že mi to zacvaklo (a ťahalo) vlasy, kit mi z hlavy stále padal a tak som ho väčšinu času držal obomi rukami, asi ako Horácio v CSI Miami.

HoloLens CSI

Čo ma vzhľadom k prítomnosti Intel čipu prekvapuje, je, že tu nie je žiaden aktívny chladič a tak je zariadenie úplne tiché. Jediné, čo vydáva zvuk, sú buď aplikácie, hologramy alebo Cortana. Tá bola po väčšinu času vypnutá, pretože býva veľmi ukecaná. Vlastne je to žena, takže sa nedivíme. HoloLens sa ovládajú dvojako, jednak hlasom a jednak gestami. Vidno, že Microsoft vychádzal z Kinectu a to sa odrazilo na presnosti aj plynulosti detekcie gest. Tentoraz však zariadenie nesleduje vás, ale vašu ruku. Používajú sa hlavne dve gestá a to ťuknutie ukazovákom a otvorenie dlane, čím zapnete Štart Menu. Pretože je z priestoru zrazu jedna gigantická plocha, Štart môžete zapnúť skutočne kdekoľvek. Prichytí sa k najbližšej stene.

HoloLens na hlave

Inak, rozpoznanie stien tu je podané skutočne fantastickým spôsobom. HoloLens si z času na čas analyzujú priestor a to za sprievodu animácie, ktorá sa objavuje po stenách. Niečo ako keby ste sa zrazu dostali do Matrixu. Analyzovanie priestoru je teda nielen rýchle, ale aj efektné a jednoducho cool. Zapínanie aplikácií je ale nudnejšie, tam si proste vyberiete aplikáciu, ktorú si chcete zapnúť, prichytíte si okno k nejakej stene a hotovo. No vlastne si môžete ešte zmeniť veľkosť. Je však super, že keď už aplikáciu niekam prichytíte, tak HoloLens vedia, kde sa nachádza a to vrátane jej rozmerov. Čiže ak máte pred sebou dajme tomu prehliadač Edge a podídete k nemu, tak vidíte jedno obrovské okno vedľa dverí.

Microsoft Edge

Čo je na systéme Windows Holographic naozaj skvelé, je, že využíva vektorovú grafiku, vďaka čomu vzdialenosť nemá vplyv na kvalitu hologramov. Rozlíšenie je navyše veľmi vysoké a tak tu nevidíte pixely. Myslím, že tie som videl len keď som hral hru RoboRaid, v ktorej som strielal robotické lode. Na tejto hre sa mi veľmi páčilo, že HoloLens dokážu vytvoriť nový priestor tam, kde už nič nie je. Roboti si jednoducho prebúrali časť steny a liezli odtiaľ. Samozrejme, čo je za stenou, vidíte, takže to bolo dosť zaujímavé. Všimol som si však, že niektoré 3D hologramy síce neboli rozpixelované, ale zas mali nízku kvalitu detailov. Napríklad psík mal jednu či dve stovky polygónov, skrátka to bol zhluk trojuholníčkov.

HoloLens Dog Hologram

Momentálne však HoloLens nemajú mnoho aplikácií, ale to je tým, že ide o devkity za 3000€. Môžu si ho teda dovoliť len štúdiá alebo bohatí ľudia. Dúfam však, že sa problém s nedostatkom aplikácií podarí vyriešiť, pretože od aplikácií závisí aj ďalší osud HoloLens aj systému Windows Holographic. Na trh by mala byť časom uvedená aj spotrebiteľská verzia, s ktorou by sa mal trh rozšírenej reality konečne rozbehnúť. Táto verzia by sa mala predávať za lacnejšie, je však možné, že s nižšou cenou prídu aj kompromisy. Hádam ich bude čo najmenej.

Čo by mohol Microsoft do budúcna ale vylepšiť, je, že by si HoloLens mohli pamätať, čo ste kam umiestnili aj po vypnutí / odhlásení sa zo zariadenia. V súčasnosti, keď HoloLens vypnete, stratí sa aj rozloženie objektov a aplikácie je treba zapnúť znovu. Môj celkový dojem z okuliarov je však pozitívny a veľmi príjemný, ani ma z nich nebolela hlava!

HoloLens

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár