Virtuálna realita exkluzívna pre Project Scorpio, rozšírená realita na Xbox One S

Acer Windows Mixed Reality Development Edition

Už od minulého roka vieme, že najväčším lákadlom Projectu Scorpio bude podpora VR. Tým by mal Xbox konečne odpoveď na PlayStation VR, ktorá je dnes hlavným dôvodom, prečo ľudia uprednostnia PS4 pred Xbox One S.

Xbox však plánuje celú víziu posunúť na vyšší level a Microsoft ako softvérový gigant vytiahol eso v rukáve. Už v týchto dňoch sprístupnil rozhranie Windows Mixed Reality (MR) pre výrobcov a vývojárov, s ktorým si Microsoft otvoril dvere k desiatkam headsetov od rôznych výrobcov. Niektorí to môžu využiť na vytvorenie čisto VR headsetov na štýl HTC Vive, iní sa s tým môžu priblížiť k HoloLens a narábať s hologramami. Náročnejšie a drahšie zariadenia zvládnu obe naraz. Microsoft však potvrdil, že platformu Mixed Reality bude podporovať aj Project Scorpio.

HoloLens Super Bowl

Inak povedané, ešte ani nevyšiel, no už teraz sú preň v príprave rôzne headsety v rôznych cenách. Scorpio tak nebude nutne vyžadovať HoloLens ani žiaden exkluzívny Xbox headset, narozdiel od PlayStation VR. Skrátka, hráči budú mať na výber zo širokého spektra headsetov a to je skvelé. Jednak preto, že si môžu vybrať preferovanú značku. Druhak, pretože si Microsoft odoprel monopol a vytvoril konkurenčné prostredie, ktoré bude tlačiť ceny dolu. Aj vďaka tomu môže vyjsť virtuálna realita lacnejšie, než za 400€. Napríklad za polovicu?

PlayStation VR

A ako bonus, Microsoft už potvrdil, že niečo z tohto nového ovocia dostane aj Xbox One. Dostane podporu rozšírenej reality, hologramov, ktoré boli v podaní HoloLens veľmi chytľavé. Vďaka tomu si na One zahráme niekoľko úplne nových hier, ktoré budú síce menšie oproti takému Zaklínačovi, ale stále to budú zaujímavé tituly, ktoré stoja za vyskúšanie. Už teraz tam je zopár zaujímavých titulov ako RoboRaid, Young Conker alebo Fragments. To sú len prvé hry a už sme videli napríklad prototyp Minecraftu alebo holografické League of Legends.

Xbox One s takýmito hrami určite nebude mať problém. Narozdiel od virtuálnej reality, hologramy v Mixed Reality stavajú prevažne na vektorovej grafike a netreba mať na ne super-výkonnú grafickú kartu. V naskenovanom priestore sa navyše renderuje len to, čo musíte vidieť, nie je to žiadna 360° scéna. K tomu všetkému si HoloLens pamätajú, kde ste čo umiestnili počas aktívnej relácie a nemusia to renderovať, keď sa nepozeráte daným smerom. To by zároveň znamenalo budúcnosť multitaskingu. Viete si otvoriť Edge, v ňom Xboxer.sk a popri tom hrať napríklad to LoL-ko.

HoloLens League of Legends Match Viewer

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár