Project Scorpio zrejme umožní sťahovať hry rýchlosťou až 8Gbps!

Internet

Bezdrôtové technológie sa vyvíjajú pomerne rýchlo a kým pár rokov dozadu bolo 802.11ac skôr jednorožcom, dnes ho už vytláča rýchlejší štandard.

Toto nové rozhranie predstavuje obrovský posun v rýchlosti a aj operačnej frekvencii. Dnešné routery s 802.11ac totiž operujú pri 5GHz a v laboratórnych podmienkach dosahujú prenosovú rýchlosť 1.3 Gbps, alebo 162MB/s. Samozrejme, realita je trochu inde a takéto modemy bežne prenášajú dáta pri maximálnej rýchlosti 433Mbps alebo 54MB/s.

Rozhranie 802.11ad, označované tiež ako WiGig (po pôvodných autoroch), však posúva limity vyššie. Operačná frekvencia týchto modemov je 60GHz a najvyššia prenosová rýchlosť cez vzduch dosahuje až 8Gbps. Reálne to znamená, že ak by tu bol nejaký poskytovateľ, ktorý by sa vedel tohto štandardu chopiť, jeho užívatelia by si mohli užiť sťahovanie rýchlosťou až 1GB/s! Ak by sme navyše takéto pripojenie použili pri sťahovaní hry na SSD (PCIe), tak by sme mohli mať Rise of the Tomb Raider stiahnutý za menej ako minútu.

Navyše je možné, že toto super-rýchle pripojenie ponúkne už Project Scorpio. Dôvod je jednoduchý. Microsoft totiž na svojej WinHEC konferencii v Číne potvrdil, že štandard príde už vo Windows 10 Creators Update, ktorý vychádza už teraz na jar. Reálne nám do vydania projektu Scorpio ostáva už len pár mesiacov a tak je možné, že najvyššia verzia konzoly ponúkne SSD a možno už aj tento štandard. Predsa len tu ide skôr už len o zmenu WiFi čipu na doske a to je ďaleko menej náročné, než zmena procesoru a grafiky.

Windows 10 Creators Update 802.11ad Support

via OnMSFT; foto: Forbes.com

 

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *