Microsoft skutočne oznámil Windows 10 S, upgrade na klasickú verziu je prekvapivo lacný

Windows 10 S

Fámy o možnom Windows 10 Cloud sa naplnili a na dnešnom školsky orientovanom evente Microsoft odhalil odľahčený špeciál. Má však atraktívnejší názov Windows 10 S.

Pod S-kom sa však neukrývajú slová „Slim“ alebo „Speed“ typické pre iPhone a Xbox. Skôr symbolizuje slová ako „Store“, „School“ alebo „Starter“, keďže táto verzia podporuje iba aplikácie z Obchodu Windows. Čo znamená, že taký Battle.net si nenainštalujete a je najvyšší čas, aby Blizzard vydal Diablo 3 ako Play Anywhere titul.

Samotný systém je orientovaný skôr na lacné notebooky a na školstvo a odrezaná Win32 podpora má svoje výhody. Odrazí sa to na nižšej spotrebe systému a na vyššej bezpečnosti, keďže si užívatelia môžu nainštalovať len aplikácie z overeného zdroja – Windows Storu.

Novinkou pre študentov je Microsoft Surface Laptop.

Súčasne s týmto systém Microsoft vydal aj sebestačné aplikácie zo sady Office, čím vyriešil jeden zásadný problém. Ide o plné verzie programov, no už si netreba inštalovať celú sadu. Jednoducho si môžete stiahnuť len tie aplikácie, ktoré skutočne potrebujete. Čiže ak ste nikdy nepoužívali Outlook, preč s ním. A keď nepotrebujete Excel, nemusíte ho mať – nikto vám nekáže ho inštalovať.

Windows 10 S však nechce svojich užívateľov drasticky obmedzovať. Preto, narozdiel od niektorých predošlých experimentov, za poplatok viete odomknúť Windows 10 Pro aj s podporou Win32 aplikácií. Tento jednorázový poplatok činí 50 dolárov, čo je oveľa lacnejšie oproti klasickému upgradu. Navyše, študenti majú nárok na bezplatný upgrade na Windows 10 Pro. Nový systém nebude predávaný v obchodoch, bude distribuovaný výhradne s novými počítačmi.

Windows 10 S

Windows 10 S vás privíta ponukou Office aplikácií, ktoré si môžete stiahnuť v Store.

via WindowsCentral

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *