Na internete sa objavili prvé špecifikácie PS5

PS5 PlayStation 5
Zatiaľ čo Microsoft vydal minulý rok Xbox One X ako vlastnú 4K konzolu, konkurencia už pracuje na svojom vlastnom riešení. Počuli sme o hardvérovej revízii Nintenda Switch, a teraz sa dozvedáme prvé detaily o PlayStation 5.

Prvé informácie o devkitoch, ktoré majú k dispozícii vývojárske štúdia, zverejnil portál SemiAccurate. Ten už minulosti odhalil parametre rôznych konzol pred ich vydaním a platilo to aj o Project Scorpio, respektíve Xbox One X. A čo teda môžeme čakať z dielne Sony?

Portál vraví, že konzola bude opäť disponovať 8-jadrovým AMD Zen CPU, vďaka čomu si konzola zachová architektúru podobnú súčasnej generácii. Zároveň by to znamenalo, že PlayStation 5 môže, na rozdiel od svojho predchodcu, ponúknuť spätnú kompatibilitu. Tú v súčasnosti ponúka len jediná konzola na trhu, Xbox One. Micorosft ju navyše aktívne rozširuje o ďalšie tituly, pričom v uplynulej dobe pribudli záležitosti ako Call of Duty: Modern Warfare alebo Splinter Cell: Conviction.

PS4 Pro vs Xbox One X

Procesor by mala sprevádzať grafická karta založená na jadre AMD Navi, ktoré je nástupcom architektúry Ryzen a k jeho predstaveniu by malo dôjsť ešte tento rok. O grafickej časti konzoly toho veľa nevieme, ale vždy, keď sa o nej zmienilo AMD, spoločnosť nezabudla spomenúť škálovateľnosťnext-gen pamäte. Čo môže znamenať, že využijú buď GDDR5X alebo už GDDR6 pamäte. Ich výrobu majú v súčasnosti na starosti Samsung a SK Hynix.

Za zmienku stojí fakt, že Sony pri svojej konzoli myslí aj na VR a preto chce celý hardvér ušiť na mieru kvalitnému VR zážitku. Portál špekuluje o možnom vydaní konzole už koncom roka 2018. Pravdepodobnejšia možnosť je, že konzola bude uvedená na trh najskôr koncom budúceho roka, čím by získali vývojári viac času na vývoj next-gen hier. Vydaním tento rok by navyše Sony s vysokou pravdepodobnosťou podrazilo ľudí, ktorí si kúpili PS4 Pro. A to Sony samozrejme nechce.

PS4 Pro

via SemiAccurate

 

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

3 komentáre

 1. Danny píše:

  Už mi to přijde jetý..každý dva roky nová konzole ?

 2. StriderCZ píše:

  Pokud vyjde nový PS5 už letos, tak to bude známka toho, že Sony tak trochu ztratila nervy, hraje druhé housle a přistoupila na taktiku MS a začíná soupeřit v boji o nejvýkonnější konzoli na trhu.
  Každopádně letošní E3 bude v mnohém zajímavá a asi se podívám i na konferenci Sony…
  Osobně doufám, že nový Xbox vyjde nejdříve za tři roky…

 3. Jogurtik píše:

  Hm, moje vize asi jednou dojde ke skutečnosti. Nová generace konzole revolučního nepřijde. Akorát hráči budou chtit hrát nové hry tak budou fungovat na novější generaci konzole a zbytek starší hry budou kompatibilní. Třeba nová hra nebude fungovat na PS4, ale bude jenom na PS4 Pro a PS5. U Xboxu bude to samé. Je to kvůli výkonu. U starší her mělo nadále kompatibilní.

Pridaj komentár