Sony predstavilo nový DualSense ovládač pre PS5

Sony včera vo večerných hodinách oznámilo nový bezdrôtový ovládač DualSense pre PlayStation 5. Poprvýkrát od éry Sixaxis tak došlo k premenovaniu známeho DualShock ovládača.

Sony argumentuje zmenu názvu tým, že sa rozhodlo viac zamerať na integráciu hmatu a zvuku do ovládača. Spoločnosti ide celkovo o to, aby bol zážitok z hrania realistickejší a presahoval za hranice displeja. Vo výsledku tak nový ovládač ponúkne hmatovú odozvu, teda vec, s ktorou sa začal Xbox One potýkať ešte v roku 2013, zapracovaním ako-takej podpory vibračnej odozvy do triggerov.

Sony sľubuje, že hmatová odozva pri DualSense bude revolučná, realistickejšia. Vo výsledku by to mohlo priniesť zlepšenie existujúcej hmatovej odozvy aj na Xbox Series X, hlavne u third-party hier. Sony sľubuje, že adaptívne triggery L2 a R2 tiež ponúknu dynamický odpor, takže hráči pocítia rozdiel pri streľbe zo samopalu alebo luku. Toto bude predstavovať ďalšiu úroveň realizmu v hrách.

Kvôli dodatočnému hardvéru je ovládač o niečo väčší a približuje sa tomu Xboxovému, Sony však sľubuje, že vo výsledku sa drží rovnako pohodlne, ak nie pohodlnejšie, než DualShock 4. Väčší priestor vnútri zároveň dal priestor väčšej batérii, ale výdrž nebola priblížená. Dnes už ale vieme, že sa bude nabíjať pomocou USB-C.

Ďalšou novinkou je vstavaný mikrofón, takže už nie je nutné využívať headset, hoci Sony odporúča, že ten má viac benefitov. Inou novinkou je redesign LED pásika. Ten sa už nenachádza na vrchu ovládača, ale po bokoch touchpadu. Napriek špekuláciám o jeho zrušení či zmenšení teda ostáva dotyková plocha.

Poslednou veľkou špecialitou ovládača je prítomnosť nového Create tlačidla miesto Share. Zdá sa, že Sony chce dať užívateľom možnosti úpravy videa po vzore Xbox Upload Studio, čo je funkcia, ktorú MS v posledných rokoch veľmi zanedbával. Sony priblíži detaily k novému Create tlačidlu ešte pred vydaním konzoly.

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

3 komentáre

  1. Backspace666 píše:

    Sony nic o haptic feedback ve spojitosti s triggerama, tj. to co má Xbox ovladač, nikdy neřekla. Sony mluví o haptic feedback celého ovladače (tj. razantní posun od triggerů u Xboxu) a adaptivních triggerech.

  2. StriderCZ píše:

    Po stránce designu vypadá fakt dobře. Pochvala. Netuším sice, jak pořešili ty malé čudlíky po stranách touchpadu, ale na tom tolik nezáleží.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *