Holandsko vyhlásilo, že FIFA 18 a ďalšie hry porušujú zákon o hazarde

FIFA 18 Forbidden
Holandsko sa do vyšetrovania kauzy s loot boxami naozaj oprelo. Svedčí o tom aj nové prehlásenie tamojších úradov, ktoré analyzovali 10 populárnych hier s prítomnosťou loot boxov. U štyroch z nich zistili, že porušujú zákon o stávkovaní a hrách.

Holandské úrady vyhlásili, že loot boxy v štyroch prípadoch obsahujú náhodný obsah a dá sa s nimi obchodovať mimo hry. Tým pádom sa im vytvára trhová hodnota: „Poskytovanie takéhoto spôsobu náhodných odmien holandským hráčom bez (vládou) udelenej licencie je zakázané,“ uvádza holandská komisia. Inak povedané, hry disponujú lotériou, na ktorú od štátu nezískali licenciu a tým pádom ide o nelegálnu činnosť.

Previnili sa pritom štyri hry, medzi nimi aj jedna Xbox konzolová exkluzivita: FIFA 18Rocket LeagueDOTA 2PUBG. Samotná komisia nevyhlásila mená verejne, v štúdii však zahrnuté boli a s verejnosťou ich oboznámilo lokálne spravodajstvo. Takže, čo teraz?

FIFA FUT

Vývojári sú povinní upraviť svoje hry tak, aby spĺňali nariadenia stanovené Holandskom. Stať sa tak má najneskôr do polovice júna/června, v opačnom prípade môžu byť tieto hry okamžite stiahnuté z tamojšieho trhu. Tamojšia vláda zároveň požaduje, aby vývojári modifikovali loot boxy tak, aby nemohli spôsobovať závislosť:

  • Musia odstrániť efekty, ktoré naznačujú, že hráča takmer stretlo šťastie
  • Musia odstrániť vizuálne efekty
  • Musia zabrániť možnosti otvárať jeden loot box za druhým
  • Musia prijať opatrenia, ktoré majú odradiť ohroziteľné skupiny alebo prezentovať, že ponúkané loot boxy sú neškodné

Zároveň to však môže byť precedensom tvrdších zásahov: „Vo všetkých 10 študovaných prípadoch sa ukázalo, že loot boxy môžu spôsobovať závislosť. Loot boxy fungujú podobne ako hazardné hry, ako sú hracie automaty alebo ruleta, ak ide o ich dizajn a mechanizmus,“ uvádza komisia. Zároveň uvádza, že vývojári sa musia prispôsobiť do 20. júna/června 2018. Po tomto dátume môžu tamojšie úrady v prípade porušenia podmienok udeliť pokutu alebo zakázať hru na danom trhu.

via Eurogamer

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *