Kariérna samovražda v IGN alebo ako sa pripraviť o prácu plagiátorstvom

IGN Filip Miucin
Aj keď nadpis tohto článku znie morbídne, hneď na úvod vás môžeme upokojiť: Nedošlo k žiadnej samovražde. Článok však bude hovoriť o kariérnych osudoch istého novinára amerického IGN, ktorého meno ste už možno v posledných dňoch počuli: Filip Miucin.

Miucin sa preslávil v posledných dňoch tým, že zverejnil na IGN recenziu hry Dead Cells. Netrvalo ale dlho a youtuber Boomstick Gaming poukázal na to, že rádoby-pisálek z IGN prakticky len okopíroval jeho recenziu a pozmenil v nej pár slov. Na prípad sa pozrelo aj samotné IGN, ktoré sa rozhodlo situáciu riešiť a okamžite ukradnutú recenziu stiahlo z obehu. Lenže to sa už internety ako supy vrhli na Miucina a poukázali na to, že tento redaktor IGN okopíroval aj ďalšie recenzie.

Napríklad vo svojej recenzii FIFA 18 vykradol recenziu od veľkého portálu Nintendo Everything. Reakcia IGN nenechala dlho čakať a oznámila, že Miucin v radoch IGN končí. Reakcia spomínaného pisálka? Nielen, že sa neospravedlnil Boomstick Gamingu ani Nintendo Direct, ale dokonca povedal, že išlo len o nešťastnú náhodu, že sa články podobali. Čerešničkou na torte je útok na šéfredaktora Kotaku, Jasona Schreiera, ktorý pravidelne zverejňuje zaujímavé insider príspevky, ktoré sa ukážu ako pravdivé. Takže, miesto ospravedlnenia sme sa dočkali útoku.

A uhádli ste správne: Nekončilo to ani tu. Filip Miucin vykradol od októbra/října tak veľké množstvo článkov, že IGN sa rozhodlo všetko jeho obsah zmazať. Samotný šéfredaktor recenzií IGN Dan Stapleton cez Twitter prehlásil, že toho videli vďaka internetovej komunite dostatočne veľa, aby „zabilo“ internetovú identitu svojho ex-redaktora. Na množstvo plagiarizmu totiž poukázali ľudia na fórach, k akým patrí napríklad ResetEra. Súčasne plánuje IGN znovu zrecenzovať hry DOOM a Skyrim pre Switch, čo boli taktiež tituly, ktoré mal na starosti Miucin. Za zmienku stojí, že obsah pôvodných článkov bol nahradený informačnou správou: „Článok bol odstránený kvôli podozreniam na podobnosť s prácou iných autorov. Autor tohto článku už nie je zamestnancom IGN.“

IGN odstránilo aj napríklad nasledovnú „tvorbu“:

  • Recenzia Bayonetta 2, okopírovaná od serveru Polygon
  • Recenzia Metroid: Samus Returns okopírovaná od Engadget
  • Recenzia Octopath Traveler, okopírovaná od serveru Polygon a kolegu z IGN
  • Preview Fire Emblem okopírované od NintendoWire
  • Vysvetlenie funkcie Switch Rumble prečítané z fóra NeoGAF
  • Dojmy E3 okopírované od Goomba Stomp (Fire Emblem Warriors), The Iris (Pokkén Tournament DX), NintendoWire (Mario vs Rabbids), Sydney Morning Herald (Super Mario Odyssey) a NintendoLife / TrueAchievements (Sonic Mania).
  • Recenzia Pokkén Tournament DX okopírovaná z Wikipedie

Za zmienku stojí aj to, že Filip Miucin dokonca okopíroval životopis zo šablóny.

K veci sa vyjadrili aj ďalší vyššie postavení členovia IGN. „Som hlboko sklamaný a nahnevaný, keď to vyzerá, že sme zverejnili čoraz viac obsahu, ktorý bol priamo prevzatý alebo značne inšpirovaný ostatnými. Uisťujem vás, že podnikáme veľmi rázne kroky, aby sme obsah zmazali a napravili to. Cítim sa podrazený,“ uviedol šéfredaktor Justin Davis. „IGN dnes v noci odstránilo viac obsahu kvôli podozreniam, že niektorá Filipova práca bola okopírovaná. Po 18 rokoch v roli recenzenta a producenta na IGN – je to opovrhnutiahodné. Ospravedlňujem sa autorom a podporovateľom. Nikto v IGN nestojí o takúto robotu. Toto je moje osobné vyhlásenie,“ vyjadril sa pre zmenu šéf videosekcie Fran Mirabella.

via Kotaku

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *