Indie vývojári začínajú opúšťať Steam kvôli Epic Games Store

Epic Games Store
Epic Games Store bol spustený iba pred pár dňami a už teraz sa z neho rysuje nádejná platforma pre nezávislých vývojárov. Nízky podiel z predaja už donútil tri štúdiá, aby svoje hry vydali cez Epic Store a na Steam sa vykašľali či už dočasne, alebo úplne.

Štúdio Coffee Stain, ktoré sa preslávilo Goat Simulatorom, sa napríklad rozhodlo úplne odstrániť hru Satisfactory zo Steamu. Pre médiá potvrdilo, že budovacia first-person hra vyjde exkluzívne cez Epic Games Store. “Viem, že veľa ľudí na to bude mať ostré názory. Fajn, majte ich,” vyjadril sa komunitný manažér Jace Varley.

Štúdio Double Damage Games pre zmenu oznámilo, že ich hra Rebel Galaxy Outlaw vyjde na PC s ročnou exkluzivitou pre Epic Games Store a až potom sa dostane do iných obchodov vrátane Steamu. Hra je tiež pripravovaná na konzoly, ale tam to vydanie hry nijak neovplyvní. 

”Pred Valve a ich 70/30 podieľom bolo naozaj ťažké byť indie vývojárom. Môžeme ďakovať Valve za to, že svoje postavenie využili na zmenu k lepšiemu a odštartovať éru, v ktorej práve sme. Môžeme povedať, že väčšina hier by bez Steamu nikdy nevznikla. Epic ale využíva svoje výhody na to, aby koncept posunuli ešte ďalej, na 88/12%. To opäť vytvára priestor pre množstvo ďalších vývojárov, ktorí môžu prežiť. Chceme, aby to bol nový štandard? Áno. Dá sa to bez pokroku? Nie,” píše štúdio na svojom blogu.

Štúdio dokonca prehlásilo, že Epic Store má výhodu vo svojej malosti, keďže sa oň dá lepšie starať a hráči môžu mať väčší prehľad o obsahu. Konieckoncov, v posledných rokoch sa Steam začal zmeniť z obchodu na skládku, cez ktorú mohol svoju hru vydať každý. A aj to tak vyzeralo, s množstvom klonov a narýchlo zbúchaných, zato platených hier.

Vidíme to aj pri vydaní hry Genesis Alpha One od Team17. Štúdio na Steame prehlásilo, že hra nebude vydaná cez tento obchod 29. januára/ledna 2019, ako bolo v pláne. Je teda zrejmé, že hra vyjde na Steame až nejaký čas po premiére v konkurenčnom obchode od tvorcov Fortnitu.

No a svedkom toho, aký vplyv má na vývojárov Epic Games Store so svojim systémom delenia tržieb v pomere 88:12, môžeme byť aj na Xboxe. Práve to totiž využila exkluzivita Ashen, ktorá mala vyjsť aj na Windows Store s podporou Play Anywhere, no nestalo sa tak. Štúdio Aurora44, ktoré za temnejšou co-op RPG stojí, však sľúbilo nápravu v čo najkratšom čase.

via GamesIndustry.biz

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *