RECENZIA The Grand Tour Game: Seriál, v ktorom hráte vy

The Grand Tour Game

Amazonu to nakoniec vyšlo! Po niekoľkých zrušených projektoch prišiel konečne so svojou prvou komerčne dostupnou hrou – The Grand Tour Game. A tu zároveň prišlo prvé zhrozenie: hry podľa filmov alebo filmy podľa hier väčšinou nestáli za nič. Amazon však našiel zlatú strednú cestu.

Inšpiráciou bol v tomto prípade zrejme Quantum Break, ktorý kombinoval seriál a hru do jedného príbehového celku. Lenže The Grand Tour je každý týždeň o niečom inom a v iných lokalitách. Ako teda navrhnúť hru tak, aby ste si užili aj seriál so svojou obľúbenou moderátorskou trojicou a zároveň mali dostatočný zážitok z hrania? Spojíte to.

Výsledkom je, že “kariéru” The Grand Tour Game tvoria skutočne natočené epizódy seriálu, avšak v skrátenej či mierne upravenej podobe. Pre väčšiu plynulosť boli napríklad vystrihnuté z hernej podoby bloky ako Celebrity F—-off či Conversation Street. Občas sa ale stane, a James May vám to veľmi dôkladne a filozoficky zdôvodní, že sa nejaký exkluzívny obsah zo seriálu jednoducho do hry nedostane. Napríklad testovačka nového McLarenu v prvej epizóde tretej sezóny, pretože k autu malo prístup len veľmi obmedzené množstvo ľudí zo štábu a nie vývojári. Na zábavnosti to však nijak zásadne neuberie.

Hlavná pointa epizódy: vyblbnúť sa po opustených uliciach Detroitu v troch amerických muscloch ostala zachovaná a tak si zadriftujete, zabehnete najrýchlejšie kolo a zistíte, ktoré z nich hučí najhlasnejšie. Ako inak, využijete k tomu starú opustenú budovu a staré dobré “donuty”. Po každej takejto akcii okamžite pokračuje seriál. Vlastne všetko je bez loadingov a keď aj hra niečo potrebuje načítať, tak to prekryje seriálom, čiže o nudnej Loading obrazovke nemôže byť reč. Ono, povedzme si narovinu: nudili ste sa niekedy pri trojici Clarkson, May a Hammond, či už to bolo v Top Geare alebo v Grand Tour?

Ako zistíte, ktorý pickup sa hodí najviac do Afganistanu? Takto.

Jazdný model je relatívne dobrý, ale autá sa chovajú občas moc akčne. Spočiatku tiež hra mala problém s odozvou controlleru, ale po niekoľkých updatoch (ktoré už stihli pridať nové epizódy tretej sezóny) sa tento problém zmenšil. Alebo som jednoducho moc dobrý šofér a viem, kedy je správny čas zabočiť? Každopádne, dobrá je aj zvuková stránka, kde autá robia presne tie zvuky, ktoré v tom-ktorom prostredí očakávate. Kde by do budúcna mohol Amazon zamakať, sú hlášky moderátorskej trojice behom gameplayu. Občas sa pri búraní až moc opakujú tie isté “uf”, “au” alebo “oh my god”.

Grafická stránka je veľmi osobitou vecou. Nie je krištáľovo čistá, ale zas to nie je ani humus, akým som si prešiel pred dvomi rokmi pri hraní MXGP 3. Skôr by som povedal, že je akási kompromisná vzhľadom k cene, času strávenému vývojom hry a potrebou ponúkať “seamless” zážitok s nulovým čakaním. Obsahová stránka je nevyspytateľná: väčšinou síce závodíte na čas, driftujete alebo sa snažíte pokoriť čo najväčšiu rýchlosť, ale nikdy neviete, čo na vás The Grand Tour vytiahne. Ani neviete ako a zrazu závodíte drag v uliciach Detroitu či testujete chorvátsky Rimac One v Alpách len pár sekúnd predtým, než z neho zostane týždeň horiaci vrak.

Resumé

Predchádzali tomu síce dve alebo tri zrušené hry, ale Amazon konečne prišiel so svojou prvou hrou a postavil ju rovno na seriále, kvôli ktorému som si ja (a zrejme aj mnohí iní) predplatili Amazon Prime Video. Ten skvelý seriál, ktorým bol kedysi Top Gear, sa teraz volá Grand Tour a už to nie je len čistý konzum, ale interaktívny seriál, aký nám kedysi sľuboval Microsoft pri uvedení Xbox One. Myšlienky sa teda chopil Amazon a priniesol hru, ktorá ma po odchode Clarksona, Maya a Hammonda z Top Gearu potešila. Navyše je len za 15€ s týždennými aktualizáciami v cene.

The Grand Tour Game
The Grand Tour Game
Developer: ‪Amazon Corporate LLC‬
Price: 14,99 €+
The Grand Tour Game

Celkový verdikt

7.5/10
  • Hrateľnosť
  • Trvanlivosť
  • Grafika

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *