RECENZIA Rage 2

RAGE 2

Už viac ako 12 rokov recenzujem hry a ako ide čas, tak je čím ďalej tým ťažšie si kúpiť titul, ktorý dokáže prepojiť tak dôležitý storytelling s vizuálnou stránkou a súčasnými hernými mechanizmami.

Každý mesiac čakám na určitý titul a len málokedy daný titul uspokojí moje náročné požiiadavky. Svet sa mení a s ním aj trendy a náročnosť koncových užívateľov. Bohužiaľ, ani Rage 2 ich nesplnil…

Zatúlaná čierna ovca…

Prvý Rage bol zábavný, mal skvelý príbeh a bral seba samého vážne. Po tom, čo ste opustili svoj Vault, vás zasiahla tvrdá realita v podobe mutanta, ktorý si Vás chcel očividne dať na obed. Pokračovanie tejto skvelej survival akcie bohužiaľ išlo úplne iným smerom…

Screenshot je v 4K

Tvorcovia si zobrali inšpiráciu z hier ako je Far Cry: New Dawn (recenzia) alebo Borderlands. A práve v tom urobili chybu, lebo nič nie je horšie, než cielene meniť podstatu univerza. Ako som už spomínal vyššie, prvý Rage bol úplne iná káva ako jeho následovník.

Príbeh bez príbehu

Je rok 2165, od udalostí prvého dielu uplynulo presne 30 rokov. Ocitáte sa v roli Walkera, jedného z posledných strážcov poriadku. Svet, v ktorom sa nachádzate, je nehostinný. Okrem púšte tu nájdete aj džungľu, tundru aj bažinné oblasti.

Po tom, čo dostanete svoju zbroj a zbrane, Vašou úlohou je vymlátiť dušu z každého jedného obyvateľa tejto post-apo planéty. S ničivou silou sa vrháte na každý jeden outpost a trháte protivníkov na kusy. A toto budete robiť ďalších 300 hodín…

Totiž príbeh takmer žiaden nie je. Samozrejme, aby sa nepovedalo, tak počas Vášho putovania narazíte na staré známe tváre ako Antonin Kvasir, Loosum Hagar alebo John Marshall. U nich si aj zbierate reputáciu, ako inak, než dobývaním nepriateľských oblastí. Vidno, že hra vyšla z dielne tvorcov Just Cause.

Rage 2
Screenshot je v 4K

Za odmenu dostávate nové vozidlá a skiny na zbrane, čo sa samozrejme hodí. Musím priznať, že prvých 10 hodín ma bavilo masakrovať základne bohapustou deštrukciou pomocou svojich superschopností a spšel rendžer zbraní… Potom nastáva monotónnosť a došiel som k záveru, že môj drahocenný čas viem investovať lepšie, než len tým, že ho presedím pri tomto pokuse o vtip.

Rok 2009, vitaj späť!

Hry v roku 2019 vyzerajú naozaj skvelo, bohužiaľ to neplatí o Rage 2. Hra vizuálne pripomína titul spred desiatich rokov. Na konzolách, a to aj na tých výkonnejších s možnosťou rozbehania Red Dead Redemption 2 v natívnom 4K, beží v 1080p Full HD pri 60fps. Očakávali by ste, že keď to už máme hrať v takomto nízkom rozlíšení, tak hra bude vyzerať aspoň trochu slušne.

Bohužiaľ, všadeprítomný blur rozostruje celý obraz, nehovoriac o katastrofálnych modeloch postáv, ktoré pripomínajú časy Red Faction. Musím ale pochváliť možnosť nastaviť si FOV slider a animácie postáv, ktoré sú tiež pekne spracované. Keď to zhodnotíme, tak grafické spracovanie je priemerné až podpriemerné na dnešnú dobu.

Guns, lots of guns

Okrem nulového príbehu a (pod)priemernej grafickej stránky ponúka Rage 2 prekvapivo dobre zvládnutý systém vylepšovania schopností, zbraní a Vášho vozidla. Na mape môžete nájsť archy, ktoré Vám odomknú buď dáku tú schopnosť alebo novú zbraň.

Následne svoje schopnosti môžete vylepšovať pomocou suroviny Nanotrite, ktorá prišla na planétu Zem s meteoritom, ktorý spôsobil celú túto katastrofu. Zbrane si môžete vylepšiť pomocou súčiastok zakúpených u obchodníka. Takisto môžete tieto diely dostať aj ako odmenu za dobitie outpostu.

Zbraní je dokopy 11 a nájdete tu zastúpenú každú známu triedu: útočné pušky, pištole, brokovnice, raketomet, gravity gun, laserový kanon, plasma kanón a samozrejme aj BFG 9000 z môjho obľúbeného DOOM-a. Ten však bol prístupný len ako predobjednávkový bonus. Náš arzenál je ale kvalitne spracovaný a je radosť s ním brať životy obyvateľom pustatiny.

Rage 2
Screenshot je v 4K

Vaše vozidlo takisto vylepšujete pomocou súčiastok. Tie získavate buď ako odmenu za dobitie outpostu, od obchodníka alebo keď donesiete do vašej stajne nové vozidlo, aké ešte nemáte odomknuté. Súboje medzi vozidlami sú zvládnuté na jednotku. Nie je sa čomu diviť, keďže za samotným súbojovým mechanizmom medzi vozidlami stoja ľudia, ktorí pracovali na fenomenálnom Mad Maxovi. Ak máte zopár drobných v peňaženke, tak neváhajte a zakúpte si Mad Maxa – neoľutujete. Alebo si ho stiahnite cez Xbox Game Pass.

Zazvonil koniec… (Resumé)

…A rozprávky je koniec. Keby sa Rage 2 držal toho, čo robilo jednotku dobrou, tak by ste si dnes mohli prečítať o úspešnom pokračovaní so skvelým príbehom, odohrávajúcim sa v krutom svete, ktorý sa nebál nazerať na následky globálnej katastrofy triezvymi očami. No nestalo sa tak. Namiesto toho sme dostali otvorený svet plný rôznych outpostov, ktoré môžete dobiť s prakticky nulovým príbehom a priemernou grafikou. Avalanche Studios zabilo potenciál tejto skvelej IP. Je čas vymazať tento nepodarok z HDD a zaspomínať na dobu, keď sme mohli prežívať v hrách skvelé príbehy plné zvratov a nečakaných uzlov. Rage 2 nie je tým, čo by ste čakali – ruky preč.

RAGE 2

Celkový verdikt

5/10
  • Hrateľnosť
  • Trvanlivosť
  • Grafika


Bigajz

People keep asking if I'm back and I haven't really had an answer. But now, yeah, I'm thinkin' I'm back!!

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár