5 hier pre pôvodný Xbox, ktoré jednoducho musia dostať spätnú kompatibilitu

GTA Vice City

Na samom konci svojho E3 Briefingu spravil Microsoft jedno pekné oznámenie – že rozširuje program spätnej kompatibility o novú platformu – Xbox. Už onedlho si tak na dnešnom Xboxe zahráme tri generácie herného priemyslu.

Na pôvodný Xbox pritom vyšlo veľa hier a pretože bol vtedy Xbox novým produktom, bolo preň dôležité aby ľudí ohúril. Bodaj by nie, keď bol o 200 dolárov drahší oproti PS2, bol viditeľne väčší, no zato mal výkonnejší hardvér. Na dnešné pomery to znie smiešne, ale vtedy mal Xbox naozaj len 64MB RAM a upravený Pentium III, čo mu však stačilo, aby po hardvérovej stránke prekonal hi-end PC.

To sa odrazilo nielen na lepšej grafike pri exkluzivitách, ale aj pri multiplatformových hrách. Samozrejme, spätná kompatibilita nám umožní si tieto hry z obdobia tesne po prelome tisícročí znovu si užiť. Prvou oznámenou je Crimson Skies: High Road to Revenge. Ozaj, čo má ten Microsoft toľko s purpurovou farbou? Narážam na Xbox One launch exkluzivitu Crimson Skies. Ale existujú aj ďalšie hry, ktoré by sme si radi zahrali:

Need for Speed Underground 2

Myslím, že tu vážne nebolo o čom diskutovať. Jedno z najobľúbenejších NFS vôbec by sme si mohli vďaka spätnej kompatibilite zahrať aj na Xbox One. Hra je totiž už teraz kompatibilná s Xbox 360 a tak si myslím, že EA by mohla privrieť očko a sprístupniť ju aj na One. A keď už, tak možno ju rovno zahrnie do EA Access, čo by tiež potešilo.

Need for Speed Underground 2 je zároveň prvou hrou v sérii, ktorá ponúka open-world. Inšpiráciu z neho si dokonca vzal aj posledný diel z roku 2015. K tomu má skvelý soundtrack a vozový park v kombinácii s kolosálnymi možnosťami tuningu tiež nie je zlý.

A v neposlednom rade tým konečne, konečne prestanú niektorí oplakávať nikdy-nevydaný remaster NFS Underground 2. Ja osobne ani nevidím dôvod, prečo by mal vyjsť – je to hra našej mladosti, nie hra dnešných mladých. Oni nikdy nebudú mať pre vytuningovaný Peugeot 206 či Opel Vauxhall Corsa toľko pochopenia čo my. Takisto neprijímam ani argument, že NFS Payback kopíruje Fast & Furious – Séria NFS Underground bola tiež podľa 2F2F.

GTA III / Vice City

Po tejto dvojici hier túžim, aj keď som ich už dávno prešiel na PC, PS2 a vlastne aj na iPade. Keď mi dávnejšie kamarát požičal svoju PS4, tak som si Vice City dokonca kúpil vo výpredaji! Bolo totiž v (platenej) spätnej kompatibilite a ponúkalo trofeje a tak som si mohol splniť svoj odveký sen, získať 100% achievementov v týchto hrách. Ale prečo by som ju nielen ja videl rád na Xboxe?

Jednoducho preto, že majú lepšiu grafiku než na iných platformách. Microsoft chcel na svojej platforme GTA a Rockstar mal pre zmenu k dispozícii platformu s vysokým výkonom. Dokonca, ten výkon bol vtedy tak vysoký, že Rockstar Vienna vylepšil grafiku po každej stránke. Obe hry tu majú vysokokvalitné modely áut, kvalitnejšie textúry, remastrované audio, nasvetlenie, viditeľnosť, vodu, skrátka všetko! A ako bonus bežali v 720p. V roku 2004!

Neighbours from Hell

Nie som jediný, kto sa s touto hrou stretol v dávnych dobách minulých. Neighbours from Hell bola hra od vtedy ešte stále existujúceho štúdia JoWood a bola to vlastne celkom zábavná záležitosť. Hráč ovládal Woodyho, ktorý sa rozhodol riešiť svoje večné problémy so susedom Rottweilerom netradičným spôsobom: prankami.

Hra ponúka niekoľko levelov, v ktorých mohol Woody pripraviť na svojho suseda rôzne pasce a znepríjemniť mu tak život. Pravda, niektoré začali byť po čase klišé (počmárať obrázok v každej misii už človek bral ako stereotyp), ale iné boli fakt originálne. K tomu, verzia pre Xbox je skutočne hotová. Ponúka aj také levely a pranky, ktoré v pôvodnej PC verzii nenájdete.

The Simpsons: Hit & Run

Zase sa vrátim k tomu GTA. Ale toto je také špeciálne. Totiž, v čase obrovského boomu sa objavila hra, ktorá by sa dala ľahko označiť za GTA Springfield. Ono to tak je. Hráte za Homera a v Springfielde môžete robiť prakticky všetko, čo môžete robiť v Grand Theft Auto: jazdiť, bojovať, plniť misie. Pripočítajte k tomu tradičný Simpsonovský humor a máte hru, ktorú si skrátka chcete zahrať na Xbox One.

Blinx: The Time Sweeper

Možno ju ani nepoznáte, no aj Xbox chcel mať svojho Crasha. A tak vedátori z Microsoft Studios prišli s novou mačacou postavou Blinx. Spolu s ďalšími zo svojho druhu je Blinx pracovníkom továrne časopriestoru. Jeho každodennou úlohou je dohliadať na mier v jednotlivých dimenziách.

Jednu však ohrozí hrozba a zatiaľ čo zvyšok továrne pracuje na okamžitej evakuácii obyvateľov, Blinx sa vrhá portálom do pustošeného sveta, aby zachránil nádhernú princeznú. Takže vlastne Crash + Mario. Jaj a povedal som, že Blinx ako pracovník továrne na časopriestor môže manipulovať s časom? Takže vlastne Crash + Mario + Quantum Break.

BONUS: Mafia

Bez komentára 😉

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

2 komentáre

  1. Danny píše:

    Matrix path of neo.. srdcovka ?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *