Microsoft potvrdil, že prvé Xbox Series X exkluzivity vyjdú až na konci roku 2021

The New Xbox Series X vs PS5

Microsoft, respektíve šéf jeho hernej divízie Xbox Game Studios Matt Booty potvrdil, že rodina konzol Xbox One má pred sebou ešte dva roky exkluzivít.

Booty ešte počas X019 spravil rozhovor s MCV UK, vydaný bol však len koncom minulého týždňa. Na druhú stranu, rozhovor je aktualizovaný o nové detaily a nová konzola je už priamo označovaná ako Xbox Series X. Najkľúčovejším detailom rozhovoru je fakt, že Microsoft hodlá ešte najbližšie dva roky zásobovať Xbox One exkluzívnymi hrami. A to nie hocijakými, ale tými, ktoré vyjdú aj na Xbox Series X. Prvé čisto exkluzívne hry pre Xbox Series X tak vyjdú zrejme až koncom roka 2021, pravdepodobnejšie však až v roku 2022.

Spoločnosť totiž nechce trieštiť hráčsku základňu a je si vedomá hráčov, ktorí si práve v tejto chvíli kupujú konzoly Xbox One S alebo Xbox One X a chce, aby aj títo hráči mali dostatočný prílev obsahu. Skrátka, aby tá investícia nebola zo strany hráčov krátkodobá. To samozrejme vyvolalo rozruch, že vývojári tým pádom zrejme nevyužijú potenciál nového Xboxu naplno.

Na druhú stranu, toto tu bolo už v minulosti. Vydavatelia ako EA alebo Ubisoft aktívne vydávali hry na obe generácie. Ako príklad môžeme uviesť buď Battlefield 4 alebo Assassin’s Creed IV: Black Flag. A tu sa museli navyše trápiť s optimalizáciou hry pre rozdielne architektúry (PowerPC / AMD x86), kým dnes obe gneerácie Xboxu bežia výlučne na AMD procesoroch.

Faktom však je, že keď vyšiel Xbox One, hry Forza Motorsport 5, Dead Rising 3 a Ryse: Son of Rome vyšli výlučne na novú konzolu. Tentoraz tomu bude inak: „Zvolili sme prístup, že vezmeme jednu alebo dve IP, na ktoré sa naplno zameriame a zaistíme, aby vyšli spolu s konzolou a naplno využili všetky jej funkcie. Pre nás to bude Halo Infinite, je v tom veľká príležitosť. Je to vôbec prvýkrát za posledných 15 rokov, čo vyjde nové Halo spolu s novou konzolou. A tím bude rozhodne robiť všetko preto, aby využil možnosti Series X,“ povedal Booty.

Matt Booty zároveň pochválil Sony za to, aký veľký dôraz na first-party hry kládlo v tejto generácii konzol. Pochválil ich za množstvo kvalitných exkluzivít a dodáva, že v budúcej generácii sa Microsoft chystá tlačiť viac na svoje vlastné hry. Naďalej majú v pláne, aby tieto hry vychádzali každé 3-4 mesiace, ale zároveň chcú, aby sa hráči Xboxu dočkali vysokokvalitného obsahu. Spoločnosť si dala tri hlavné ciele: dodržať sľuby, držať latku kvality a vyvíjať také značky, ktoré vydržia niekoľko generácií. Microsoft túži po vytvorení podobne ikonických postáv, akými sú hrdinovia od Marvelu či zo ságy Pána Prsteňov.

Jason Schreier z Kotaku pre zmenu s odvolaním na svoje zdroje uviedol, že Sony chystá spraviť hrubú čiaru za PS4 a všetky first-party exkluzivity pre PS5 budú len a iba na PS5. V podcaste tiež uviedol, že väčšina hier od vydavateľov tretích strán budú cross-gen titulmi, vrátane nového vikingského dielu Assassin’s Creed. Okrem toho sa na adresu Playstation 5 vyjadril aj Jim Ryan, ktorý na veľtrhu CES 2020 predstavil „nové“ logo konzoly.

V rozhovore pre Business Insider povedal, že Sony ešte neoznámilo tie najväčšie novinky budúcej konzoly. Už dlhšie pritom vieme o možnosti prehrávania PS4 hier na novej konzoli, ako aj o podpore ray-tracingu a superrýchlom SSD. Rovnako tak vieme o hmatovej odozve, 3D zvuku, UHD Blu-Ray mechanike a procesore Zen 2. Špekulácie však hovoria aj o spätnej kompatibilite so staršími konzolami alebo AI. Tá by mala hráčom pomáhať v prechádzaní hier, mala by byť dostupná na mobil a môže hráčom pomôcť napríklad s nájdením najlepšieho riešenia situácie, lokalizovať veci na mape alebo dokonca prispôsobiť častokrát otravné a veľakrát priam zbytočné tutoriály.

via MCV UK; Kotaku Splitscreen

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Jeden komentár

  1. StriderCZ píše:

    Mně se přístup MS líbí, i když je spousta diskutujících, co tvrdí, že je to špatná cesta. Podle mne není tak velký problém udělat dvě až tři nastavení, vzhledem k tomu, že konzole jsou více méně převlečená PC.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *