RECENZIA Outer Wilds

Outer Wilds Recenzia

Ďalšia hra, ktorá sa odohráva vo vesmíre. Čo prinesie tentokrát? Nebude to prepadák ako No Man’s Sky? Ako si poradilo malinké indie štúdio Mobius Digital v mori obrovských herných štúdií? To všetko sa dozviete v našej recenzii na sandboxovku Outer Wilds už o pár riadkov nižšie.

Nebudem nič naťahovať, rovno môžem povedať, že hra ma viac ako milo prekvapila. Točí sa okolo rasy Nomaiov a ich záhadnom zmiznutí. Vlastne celá tá rasa predstavuje jednu veľkú záhadu. A vy ako nádejný astronaut, ktorý sa rozhodne na vlastnú päsť letieť do maličkej slnečnej sústavy, aby vyriešil toto tajomstvo.

Vaša raketa má netradičný vzhľad

Avšak, nebude to také ľahké, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Technicky ste časovo obmedzení, keďže sa materská hviezda po cca 20 minútach zmení na supernovu a vybuchne a zničí celú sústavu vrátane vás. No nejaká záhadná sila vás chce mať nažive a vráti vás späť v čase, na začiatok hry s tým rozdielom, že si pamätáte všetko, čo ste zažili vo svojej predošlej realite aj so všetkými nazbieranými informáciami. A vaša púť začína znovu, no teraz inde. Čo stihnete zistiť za 20 minút, než vás slnko znovu zmetie z existencie a vy sa prebudíte do rovnakého nového dňa?

Hra vás samozrejme vybaví všemožnými technickými hračkami, ktoré vám pomôžu vo vašich dobrodružstvách. Od lapača rôznych frekvencií, cez vlastnú družicu na mapovanie planét a skúmanie okolia až po špeciálny Nomaiský prekladač, s ktorým sa dozviete informácie užitočné pre postup v hre. Vo vesmíre nie ste sami, a nie všetko, s čím sa stretnete, musí byť priateľské. Predsa len, kto by letel do vesmíru nepripravený, keď ho tam nikto nemôže počuť kričať?

Kaskadér kaskadér, skočil do čiernych dier

Ovládanie je zo začiatku ťažšie, hlavne teda ovládanie vesmírnej lode, prípadne jetpacku na skafandri, ktorý slúži na pohyb vo vesmíre a po povrchoch planét. Hra má totiž realistickú fyziku. Gravitácia sa mení podľa planéty a polohy. Prípadne, ak sa dostanete do nemilosti čiernej diery. Tvrdší náraz môže poškodiť vašu loď alebo ju dokonca úplne zničiť a ostanete napospas smrti. Vývojárov za tento krok veľmi chválim. Do hry zahrnuli snáď všetky základné veci, ktoré vieme o fungovaní vesmíru. Pridali aj nejaké nové, vymyslené prvky, čo hru pekne dochucuje. Treba si dávať pozor na život a životné funkcie, vzduch, palivo, a samozrejme čas. Inak skončíte znovu na začiatku.

Príbeh, hlavne teda rozhovory s postavami nie sú nahovorené. Všetko sa deje cez texty, takže to vyzerá miestami ako textová adventúra alebo RPG s možnosťou výberu odpovede. Odpovede bohužiaľ nemajú vplyv na smerovanie príbehu. Hudba vie byť po dlhšom čase otravná, ale dá sa to prežiť, lebo hrá len v prítomnosti iných osôb, zvyšok sú len zvuky vesmíru.

Hra vyzerá po grafickej stránke veľmi pekne, síce kreslene, ale to budí práve taký ten správny dojem. Vytkol by som pomalšie načítanie textúr a geometrie pri rýchlom pristátí/dopade, kedy sa môžu stromy a budovy premiešať s vašou loďou. Vesmír vyzerá vierohodne, rovnako aj planéty a mapa slnečnej sústavy fungujú v reálnom čase, takže si môžete naplánovať postup v ďalšom pátraní, prípadne počkať, kým sa k vám planéta priblíži.

Resumé

Všeobecne ma Outer Wilds veľmi bavili a cesta ku koncu bola oveľa zábavnejšia a naplňujúcejšia, než samotný koniec, čo je trochu smutné, no stále to neuberá z celkového zážitku. A hlavne je dlhá, prejdete ju za asi 19 hodín, čo je pekné číslo, kotré u indie hier tak často nevidieť. Pri hraní som sa cítil príjemne a v hlavne som mal často myšlienku: Keby bol toto No Man’s Sky v čase vydania, bol by to neskutočný trhák.

Outer Wilds

Celkový verdikt

8.1/10
  • Hrateľnosť
  • Trvanlivosť
  • Grafika
  • Zvuk

Hidan-kun

Moje meno je Michal, som z Bratislavy Hráčom som už od svojich 12 no vždy som mal doma len počítač, vďaka čomu vyzerá môj Steam, Origin a Uplay tak, ako ženské šatníky. Konzolu som mal donedávna len jednu a to PSP, teraz mám Xbox One S. Nemám uprednostnený žáner hier, ale priznám sa, že strategické, tower defense a turn-based hry sú pre mňa veľmi náročné a veľakrát som to s nimi vzdal. Počúvam prevažne metal a rock.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár