RECENZIA Mafia II Definitive Edition

Mafia II: Definitive Edition Recenzia

„Co si to kurva ti parchanti vo sobě doprdele myslej?“

Je tomu 10 rokov, čo vyšla Mafia II a mne sa zdá, akoby to bolo len včera, čo som si ju kupoval v GameExprese. Každopádne je späť a je na mne, aby som posúdil, či to amíci pos*ali iba trochu alebo moc. Samotná hra na rozdiel od originálu beží v natívnom 1800p spolu s novými textúrami a takisto aj všadeprítomným blurom. Hlavne v noci zažijete diskotéku 50. rokov priamo vo vašom ukradnutom osobnom vozidle.

Mafia II Definitive Edition

Hra pôsobí spočiatku naozaj slušne a zdá sa, že si vie udržať snímkovú frekvenciu 60fps, bohužiaľ akonáhle dupnete na plyn, tak framerate klesá na zhruba 30-40fps. To by nebolo až také hrozné, až na to, že pokiaľ sa dostanete autom na mestskú diaľnicu alebo idete cez tunel, tak okrem toho, že sa vám nestíha načítať okolie a budovy, máte problém aj s fps, ktoré klesajú kľudne aj pod 30 snímkov.

Panebože, kapitán posraná hlava přišel zachránit kámoše?

Okrem rozlíšenia a textúr tu nájdete aj vylepšené detaily, ako sú plnohodnotné stopy v snehu alebo krajšia para nad smradľavým kanálom. Bohužiaľ z hry tak trochu zmizol PhysX. Počas misií je síce ako-tak funkčný, ale kedysi vlajúce kabáty dnes pôsobia ako z pancieru. Akákoľvek snaha túto hru vylepšiť bola zničená nárastom nových bugov a s dákymi starými problémami si nerobili starosť.

Mafia II Definitive Edition

Jeden z nových bugov, ktorý s radosťou nazývam únos UFOm, vám zredukuje počet snímkov na 5. Mimotoho zažijete blízke stretnutie tretieho druhu, keď vás obklopí extrémna dávka ultrafialového bluru a vyzerá to, ako keby ste vy a celé Empire Bay boli práve unášaní ufónmi. Nutno podotknúť, že mi trvalo dobrých 20 minút, než som sa dostal z tejto oblasti. Je to územie, kde sídli doktor, ktorý vás dá vždy dokopy. Tento bug sa vraj vyskytoval iba na PS4 Pro, ale ja som ho objavil aj na našom „VHS Boxe“.

Slečno vy máte v kapse zrcátko?

10 rokov starý problém, ktorý ma trápil aj kedysi, bol zaseknutý marker z jednej misie, kde vám hra prikáže ísť si ľahnúť a vyspať sa. Prosím pekne, tento marker nikdy nezmizne a často mal za príčinu, že som si to namiesto do černošskej štvrti namieril dakam do Sarajeva. Nutno podotknúť, že Joeovu šľapku neustále stretávate všade po meste z dôvodu nedostatkov modelov postáv. Okrem toho sa samozrejme autá prepadávajú pod textúru a chodci sa šmýkajú po betóne akoby mali chuť si zatancovať moonwalk.

Mafia II Definitive Edition

Jojojo, to vůbec není špatnej nápad!

Ak očakávate, že si dakto dal tú námahu s doplnením obsahu, ako mali byť napríklad vedľajšie misie u Dereka alebo u Bruskiho, tak na to zabudnite. Nájdete tu základnú hru plus všetky už tak nepodarené DLC. Keby sa len trochu viac posnažili, hra mohla mať extra obsah, ktorý bol z hry pôvodne vystrihnutý. Dan Vávra bol nútený to vystrihnúť a pôvodne mal byť tento titul masterpiece, ale keďže 2K chcelo rýchle prachy, tak z toho ostal iba skelet, ktorý poznáme z minulosti. Aspoň, že tam nechali mladé ceckane z Playboya. Nad tým, že niektoré z nich majú teraz možno 90 rokov, sa snažím nepremýšľať. Tá predstava vo mne vyvoláva pocit úzkosti.

Je to jen běžná rutina

Ak by ste dakto náhodou zabudli príbeh Mafie 2, tak po vojnovom zranení z druhej svetovej vojny vás čaká návrat domov do Empire Bay, kde sú mafia, úžerníci a ďalší zločinci vidieť na každom rohu. Navyše sa po príchode domov dozviete, že vaša sestra a matka musia nekalým úžerníkom splácať obrovský dlh po tatkovi. Vezmete teda situáciu do svojich rúk a začnete ju bezodkladne riešiť! Čaká na vás množstvo skúšok, ako dokázať talianskej mafii vašu lojalitu, zaslúžiť si tak ich uznanie a zaopatriť rodinu. Ale pamätajte, mafiáni väčšinou nemajú dlhú životnosť…

Mafia II Definitive Edition

Mesto stále pôsobí veľmi nevyužito a prázdno a je naozaj škoda, že už nikdy neuvidíme, ako mohol tento skvelý titul vyzerať tak, ako zamýšľal náš český hrdina Dan Vávra.

Epilóg

Mafia II ako taká má silný príbeh a určite stojí za to si ju znovu zahrať. Pre mňa to bol tak-povediac balzam na dušu, aj keď tam niekde v kútiku mojej duše som túžil po plnohodnotnom remaku. Zatiaľ sme dostali vysoko nadpriemerný titul s veľmi podpriemerne zvládnutým remastrom.

Samotný titul sa pohybuje v cenovej kategórii do 30€. Moja rade je taká, že ak ste kedysi Mafiu 2-ku hrali, tak si zožeňte bazárovku (X360 verzia je hrateľná aj na Xbox One) alebo počkajte na kolekciu Mafia Trilogy. Ak ste ju ešte nehrali, za 30€ dostanete, myslím si, celkom slušnú zábavu.

Každopádne, Tom Angelo z prvej Mafie povedal: „Ten, kdo chce příliš mnoho, může ztratit úplně všechno a kdo chce zas od života příliš málo, nemusí dostat vůbec nic.“

A tak je to aj s Mafiou II. Nemajte veľké oči a neočakávajte od tohto remastru zázrak, ale zároveň k nej nepristupujte s pasiou a nezáujmom. Skrátka, všetko chce rovnováhu a to Mafia II Definitive Edition rozhodne ponúka.

Mafia II: Definitive Edition

Celkový verdikt

7/10
  • Hrateľnosť
  • Trvanlivosť
  • Grafika
  • Technický stav

Bigajz

People keep asking if I'm back and I haven't really had an answer. But now, yeah, I'm thinkin' I'm back!!

Môže sa Vám ešte páčiť...

3 komentáre

  1. Vladapiroha píše:

    dá sa zmeniť jazyk v hre?

  1. 13. júna 2020

    […] ODPORÚČAME: RECENZIA Mafia II Definitive Edition […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *