RECENZIA Call of the Sea
Call of the Sea síce nepatrí medzi launch tituly novej generácie, stihol však ešte tohtoročné vydanie a tak sa radí medzi prvé Xbox Series X|S exkluzivity.
Dobrodružná adventúra je zasadená do roku 1934 a prezentuje príbeh nekončiacej lásky manželov Norah a Franka Everhartovcov. Norah trápi záhadná choroba a Frank chce za každú cenu nájsť liek, nech už sa ten nachádza kdekoľvek. Hoci aj na tajomnom ostrove v tichomorí, vzdialenom 74 námorných míľ od Tahiti. A práve tam Frank a jeho expedícia zmizli, takže Norah tam ide na vlastnú päsť zistiť, čo sa s jej manželom, dobrodruhom stalo.
Po úvodnej cutscéne a praktickom tutoriále vstupujeme na ostrov, ktorý nemá po grafickej stránke ďaleko od tých, ktoré môžete poznať z ďalšej morskej hry, Sea of Thieves. Grafika je však prakticky to jediné, čo majú tieto dve hry spoločné. V Call of the Sea na vás totiž čaká objavovanie mysteriózneho ostrova a obrovská porcia hádaniek, ktoré sú priamo napojené na plnenie príbehu. Niektoré sú jednoduchšie, iné sú natoľko náročné a komplexné, že ich dokončenie vie zdvojnásobiť hrací čas celého titulu. Ten je inak celkom krátky; hra má len 6 kapitol, a je priam ideálne, že hra je súčasťou členstva Xbox Game Pass.
Čo sa ovládania týka, tam mi prekážalo, že Norah je počas chôdze pomalá. Naozaj, naozaj pomalá, a to aj keď zrýchlite krok podržaním RT na ovládači. Toto je niečo, čo ma privádzalo do rozpakov, keď som nejakú zložitú hádanku nevyriešil, a musel ju začať riešiť odznova. Inak čo sa ovládania týka, tam je okrem pohybu postavy k dispozícii aj možnosť interakcie s objektami, a možnosť prehliadnuť si zápisník, do ktorého si Norah zapisuje kľúčové veci (ak ich objavíte) a príbeh, kde sa dočítame nielen, čím si prechádza Norah, ale aj to, čo sa udialo Frankovej výprave a kam tá zmizla.
Po príbehovej stránke mi hra prišla príjemná a na pomery nezávislého projektu bol celkom slušne napísaný, pričom z neho cítiť nádych tvorby H.P. Lovecrafta (zo sveta Cthulhu) a určitú tajomnosť dávnych civilizácií. Príjemným bonusom pre mňa bola prítomnosť dvoch koncov a je len na vás, ktorou cestou sa vyberiete. Dabing je tu na vysokej úrovni, Norah totiž dabuje Cissy Jones. Tá má už 10-ročné skúsenosti s dabingom hier a svoj hlas poskytla napríklad Delilah z Firewatch.
Z hľadiska technického spracovania je na tom hra dobre; iba raz som natrafil na bug, a to vtedy, keď som prešiel cez textúru istého itemu v hádanke. Čo sa mi ale nepáčilo, bolo príliš okaté obmedzovanie pohybu postavy neviditeľnými stenami v niektorých kapitolách. Inak hra beží v 4K 60fps s Ray Tracingom na Xbox Series X. Na Xbox Series S hra naďalej beží v 60fps, ale v nižšom rozlíšení a RTX využíva vo výrazne menšej miere, skôr sa spolieha o menej náročné SSAO. Napriek tomu je hra naozaj pekná na oboch konzolách.
Resumé
Call of the Sea nepatrí medzi najdlhšie hry, rozhodne však stojí za vyskúšanie. O to viac, ak hľadáte zároveň niečo príbehové a zároveň niečo, čo potrápi mozgovú kôru zmesou kvalitných hlavolamov a hádaniek. Celé je to navyše zasadené do slušnej animovanej grafiky, ktorú si na nových konzolách vychutnáte v 60fps, na Series X dokonca aj s aktívnym Ray Tracingom.
Call of the Sea
Celkový verdikt
-
Hrateľnosť
-
Trvanlivosť
-
Grafika
Si xboxer a chceš dostávať echo o tom najpodstatnejšom z Xbox sveta? Sleduj nás na Facebooku a Instagrame.