RECENZIA Gotham Knights: Kráľ je mŕtvy, nech žije kráľ?

Gotham Knights Recenzia

Viete, v živote sú momenty, kedy si poviete, že máte pocit, akoby sme sa kvalitatívne posúvali pri určitých projektoch dozadu, namiesto dopredu. To platí aj pri novinke od Warner Bros, Gotham Knights.

Séria Arkham s hlavným protagonistom Bruceom Waynom bola veľkolepá, epická a skrátka ťažko sa hľadajú ďalšie superlatívy na to, aby som vyjadril svoj názor na svoje spomienky na túto sériu. Ale všetko poporiadku.

V hlavnej úlohe pobočníci

Batman je preč… stalo sa nepredstaviteľné.. Vy ako jeden zo štyroch rytierov Gothamu musíte pokračovať v boji, ktorý Batman započal a chrániť Gotham všetkými možnými prostriedkami. A za koho budete môcť hrať?

Nightwing je Dick Grayson. Prvý Robin, ktorý bol Batmanovým chránencom predtým, než sa stal hrdinom. Je to prirodzený vodca, najstarší a najmúdrejší člen Batmanovej rodiny. Batgirl, tiež známa ako Barbara Gordon, je odhodlaná bojovníčka a skúsený hacker. Batgirl je pripravená vstúpiť do svojej novej role, ovládajúca svoje obušky a využívajúca svoj výcvik v kickboxe, capoeira a juu-jitsu.

Robin je Tim Drake, mladý zázrak a génius tímu, ktorý je majstrom deduktívneho uvažovania. Ako skutočný nasledovník v Batmanovom odkaze je motivovaný presvedčením, že Gotham City potrebuje ochranu, a dúfa, že bude typom personifikovaného hrdinu Batmana. Red Hood, predtým známy ako Jason Todd, je intenzívny a nestály antihrdina. Red Hood má problémy s udržaním svojho temperamentu pod kontrolou, ale nebude váhať vstúpiť do palebnej línie, keď je priateľ v ohrození.

Načo štyria, keď stačí jeden?

Každý charakter používa iné bojové techniky a zbrane. Odporúčam si vybrať Vášho hlavného protagonistu a na neho sa sústrediť. Váš charakter má vybavenie, ktoré každú chvíľu obmieňate, taktiež aj Vaša zbroj je každou úrovňou iná. Levelujete, zbierate skill pointy a Vaša postava sa stáva silnejšou. Aj napriek tomu, že sa simultánne levelujú aj Vaši parťáci, tak sa Vám nevyrovnajú silou a vybavením, nehovoriac o tom, že váš skill nebude na rovnakej úrovni s Vašou hlavnou postavou.

Gotham Knights Xbox Series X (25)

V tieni Batmana….

Za každým týmto charakterom stojí obrovský tieň a to tieň Batmana, konkrétne jeho hernej série Arkham. Aj napriek tomu, že posledný diel tejto trilógie vyšiel pred 7 rokmi, tak vo všetkých ohľadoch prekonáva Gotham Knights.  Štúdio Rocksteady Vám dalo pocítiť aký mocný, rýchly a epický dokáže Batman byť. Rýchly kontaktný súboj zvládal naraz aj s 30 protivníkmi. Všetky pohyby boli ladné a neboli monotónne. Skrátka, bola to symfónia zladených bojových pohybov a špeciálnych manévrov.

To isté platí pri lietaní v meste Gotham. Mali ste pocit, že mesto žije, prší a Vy plachtíte veľkou rýchlosťou ponad výškové domy v žiary mesiaca. Vaše pohyby vo vzduchu boli autentické a presne také ako sme si ich vždy predstavovali pri čítaní komiksov alebo pozeraní filmov. Samotná jazda s Vaším Batmobilom bola taktiež epická, rýchla a plynulá. Skrátka Gotham Knights je len chudokrvný príbuzný tohto veľkého tieňa.

Kde nastala chyba?

Nuž, to sám neviem, ale poviem Vám, aké pocity mám z tejto novinky… Mesto Gotham je naozaj veľké a dáva nám taktiež pocítiť istú dávku atmosféry, aj keď nie tak, ako séria Arkham. Je to skrátka iný Gotham, možno menej temný, menej upršaný. Batman v tomto meste symbolizoval nádej, ktorú poskytoval počas najtemnejších chvíľ občanom tohto mesta. Skrátka, také svetlo v temnote.

Gotham Knights Xbox Series X (11)

Každý jeden charakter má iba určitý zoznam monotónnych pohybov, ktoré nie sú vonkoncom zladené a máte pocit, že sa pri Batmanovi nenaučili absolútne nič. Nemáte skrátka ten epický pôžitok pri súbojoch. A v tomto momente presne prichádza tá zlá a nežiaduca monotónnosť, ktorá Vám zoberie chuť do hry. Okrem monotónnosti a nedostatku protivníkov, ktorí sa neustále opakujú, tu máme ďalší problém a to opakujúce sa vedľajšie misie.

Choďte tam a zachráňte rukojemníkov, ktorí majú na sebe bombu, alebo zachráňte svedka, ktorého chcú zavraždiť zločinci, prípadne nedovoľte, aby sa podarilo zloduchom oslobodiť ďalšieho zloducha zo zamknutej policajnej dodávky. Takto by som mohol ešte pár riadkov pokračovať a došli by mi slová. Mám v určitých momentoch pocit, že Gotham Knights mala byť pôvodne akousi onlinovkou. Zbierate veľké množstvá surovín každú noc a robíte stále dookola tie iste činnosti. Skratka definícia šialenosti.

Batmobil nahradila motorka, ktorá sa nemôže vyrovnať tomuto vozidlu ani z kilometra. Žiadne epické nasadanie na tento nový stroj. Skrátka sa Vám len tak zobrazí, ona je totiž neviditeľná. Pokojne si mohli dať námahu a urobiť animáciu, ako počas letu nasadne jeden z protagonistov na motorku v pohybe. Bolo by to epické. Motorka ide rýchlosťou asi tak 70km za hodinu. Predbehnúť auto Vám trvá dobrých 20 sekúnd. To už ste si mohli zobrať z bodu A do bodu B autobus a nechať sa odviesť.

Zberateľské predmety všade….

Ako v každej z hier tohto univerza, máte možnosť hodiny zbierať rôzne collectible itemy. Takže, prichystajte sa na zozbieranie 60 battarangov, 40 monumentov v meste, 12 billboardov, ktoré oskenujete. Týchto zberateľských predmetov je viac, ale nebudem Vám zbytočné nimi zaťažovať myseľ. Každopádne nenájdete tu žiadne Riddlerove hádanky, ktoré by Vám pozitívnym spôsobom zamestnali myseľ.

Účel všetkých týchto zberateľských predmetov je jednoznačný a to umelo natiahnuť hernú dobu ktorá je zhruba 15 až 30 hodín. Čo nie je najviac, ale ani najmenej. Taký Arkham Knight má hernú dobu zhruba 40 až 50 hodín.

Batman, ako viete, je alebo v tomto prípade bol skvelý detektív. Tak bola smerovaná aj séria Arkham. Skrátka, často ste vyšetrovali miesto činu a pomocou stôp sa posúvali dopredu. Tu akurát obhliadate stopy a tým to končí.

Umrel Batman, umrela optimalizácia

Nutno podotknúť, že Gotham Knights si drží stabilné snímkovanie a je plne hrateľný. Čo je však problém, je samotné snímkovanie a to je zamknuté na smutných 30fps. Očividne tvorcovia hry dakde pochybili a nezvládli urobiť kvalitnú optimalizáciu. Hra taktiež vizuálne nevyzerá ako next-gen titul a 7 rokov stará hra ju poráža v efektoch a atmosfére ako súčasný počin vývojárov. Konzola Xbox Series X má podľa mňa dostatočný výpočtový výkon na to, aby tam hra bežala na 60fps pri vyššom rozlíšení. Uvidíme, ako sa k tomu postavia vývojári a čí si dajú pracú napraviť tuto závažnú chybu.

Je Gotham Knights zlý?

Celú dobu, čo čítate moju recenziu si musíte hovoriť, že po všetkej kritike je hra hotový odpad. Nuž hra je nadpriemerná , ale ani z ďaleka nedosiahla kvalít ako jeho predchodca. Tým ale nehovorím, že by ste si ju nemali zahrať. Hlavná príbehová línia je dobre napísaná a človeka zaujme. Hra aj napriek tomu všetkému, čo som tu povedal, stojí za vyskúšanie. Mňa len mrzí, že to dopadlo takto a nie ako sme očakávali.

Resumé

Rovnako ako aj Batman, tak aj recenzie často symbolizujú takpovediac iskričku nádeje v temnote.  Xboxer Vám v tento moment radí ešte počkať, kým vývojári opravia, čo majú a kým cena klesne na 30 eur. To je adekvátna suma, ktorú by ste mali zaplatiť za tento titul. Poskytuje stále solídnu nadpriemernú dávku zábavy, ktorá Vás isto zabaví, aj keď nie tak ako Batman zo série Arkham.

Veríme, že ďalší počin už bude nasledovať kvalitu a epické momenty, aké sme mohli vidieť 7 rokov dozadu. 

Učiteľ Batmana Henri Ducard povedal: „Tvoj hnev ti dáva veľkú silu, ale ak to dovolíš, zničí ťa… ako aj skoro zničil mňa.“ A tak namiesto hnevu uzavrieme túto recenziu s rozvahou a kľudom na duši. Ďakujeme spoločnosti Cenega, že nám umožnila zrecenzovať tento titul a touto cestou jej ďakujeme za dlhoročnú podporu.

Gotham Knights

Celkový verdikt

6.7/10
  • Hrateľnosť
  • Trvanlivosť
  • Grafika

Bigajz

People keep asking if I'm back and I haven't really had an answer. But now, yeah, I'm thinkin' I'm back!!

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *