Valve ignorovalo vývojára, ten na oplátku hackol Steam

Steam

Apríl je tu a spolu s ním aj jeden zaujímavý, skutočný príbeh. Ten sa týka hier predovšetkým na PC, lebo v hlavnej roli je Steam. Ten má však niekedy zamieriť aj na Xbox One a tak táto newska nie je celkom off-topic. A o čo vlastne ide?

Istý chlapík menom Ruby dlhšiu dobu hlásil Valve, že má chybu v systéme, ale Valve naňho zvysoka… kašľalo. Tak teda vzal spravodlivosť do vlastných rúk a chybu využil v praxi. Vďaka čomu sa v uplynulých dňoch na Steame zničoho nič objavila maximálne zbytočná a nezmyselná „hra“ Watch Paint Dry. V skutočnosti nešlo o nič iné, než o statický obraz, v ktorom človek sleduje simuláciu schnutia čerstvo natretej steny a aj recenzenti sa čudovali, že ako mohlo Valve dopustiť, aby sa takáto konina objavila na Steame.

Steam Watch Point Dry

Valve ani netušilo, že niekto za jeho chrbtom hackol obchod. Borcovi pritom stačilo niekoľko minút, dôvtip a programovacie schopnosti. A navyše ušetril 100 dolárov za Greenlight a urýchlenie schvaľovacieho procesu. Hra ani žiaden Greenlight nepotrebovala. Tak ako to teda spravil?

Využil prístup do Steamworks Developer Programu, vývojárskeho rozhrania, cez ktoré developeri riešia achievementy, DRM ochranu svojich hier a tak ďalej. Pri pridávaní kariet do herného rozhrania v zdrojovom kóde zistil, že systém trackuje jeho ID a celú jeho pracovnú reláciu. Kód preto pozmenil a výsledok? Fungoval. Posledným človekom, ktorý podľa systému upravoval vlastnosti jeho hry, bol zrazu niekto z Valve.

Steam Watch Point Dry

Potom mu zabugovaný systém ukázal plnú ponuku možností aj s konkrétnymi ID, takže vedel, čo má zadať na to, aby hra bola schválená bez toho, aby to niekto z Valve vôbec tušil. Systém teda fungoval prakticky automaticky a ani nevyžadoval overenie príkazu niekým z firmy. Hra tak išla rovno do terénu. Aj keď tak to pôvodne nemalo byť – hra mala vyjsť dnes, 1. Apríla, ale nevydalo – systém ju vydal okamžite.

Potom si to samozrejme Valve všimlo a vtedy už konečne kontaktovalo vývojára, ktorý ich tak dlho upozorňoval na chybu v systéme.

Watch Paint Dry Steam

via Medium

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *