Microsoft nie je dostatočne pripravený na Xbox Play Anywhere

Xbox Play Anywhere

Fíčurka menom Xbox Play Anywhere je na obzore, už o dva týždne uvidíme prvú hru z tohto programu. Za hry zaplatíte len raz a môžete ich mať na svojom Xboxe aj na PC s Windows 10. Lenže Microsoft nie je na novinku dostatočne pripravený. Po hardvérovej stránke.

Microsoft dnes totiž nepredáva žiaden vlastný počítač, ktorý by dokázal utiahnuť nové hry v dobrej kvalite. Jeho najvýkonnejším počítačom je Surface Book, teda unikátny koncept notebooku a tabletu, ktorý po spojení do jedného celku dostane výkonný HW. Ale nie je to dostatočne výkonný hardvér na utiahnutie moderných hier. Redaktor zahraničného portálu Windows Central sa o tom presvedčil na vlastnej koži so svojim Surface Bookom, ktorý má v najvyššej konfigurácii dvojjadrový Intel Core i7 s 2.6GHz, 16GB DDR3 RAM, upravenú GeForce kartu s 1GB pamäte, no a nakoniec jedno 512GB SSD. Skrátka top model za slušnú pálku.

Surface Book

Problém tohto zariadenia však je, že grafický výkon vie využiť hlavne na prácu s videom a fotografiou, nie na hry. Hoci to vyzerá, že Surface Book disponuje upravenou GeForce 940M, v kombinácii s dvojjadrovým procesorom to nie je niečo, na čom by ste sa hrali najnovšie hry. Taký Gears of War: Ultimate Edition sa tu dá hrať nanajvýš na medium nastaveniach, kde to už vyzerá fajn, no stále to má bližšie k Xboxu 360 než k One. Plynulosť sa pri FXAA antialiasingu a strednej kvalite textúr pohybovala medzi 20 až 35 fps. Čo je fajn, no treba brať na vedomie, že hardvérové požiadavky budúcich hier budú ešte vyššie.

Súdiac podľa hardvérových požiadavkov ďalších hier, napríklad Forza Motorsport 6 (Apex) by si vystačila s hardvérom, hoci by sa dala hrať tiež len pod low alebo medium grafickými nastaveniami. Iné hry, ktoré už boli náznakom programu Play Anywhere, ako napríklad Quantum Break či Rise of the Tomb Raider, sa tiež dajú hrať len na nižších grafických nastaveniach. Problém je však v tom, že hry pod takýmito nastaveniami vyzerajú horšie než na Xboxe a pritom bežia na hardvéri, ktorý je niekoľkonásobne drahší. Microsoftu tak v portfóliu chýba vlastný herný počítač/notebook, ktorý by vedel splnil účel na Play Anywhere.

Alebo jednoducho Microsoft stavia na hardvér iných výrobcov (alebo na poskladaj-si-sám-PC), čo celkom dáva zmysel. Microsoft má totiž vo svojej ponuke jedno herné zariadenie, je ním Xbox One. Keby predstavil, povedzme, Xbox Book, tak by to potenciálne konkurovalo jeho hlavnej konzole, ktorou je Xbox. Alebo je tu ešte jedna možnosť, Project Scorpio…

Xbox One Project Scorpio

*Námet: WindowsCentral

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *