Áno, Need for Speed Payback má blízko k Fast & Furious, ale vadí to?

Need for Speed Payback

Need for Speed sa v minulosti dostalo do hľadáčiku negativistov a pri každom jednom dieli sa stretneme s kritikou. Niekedy to chápem, konieckoncov NFS Most Wanted 2012 mal ponúknuť tuning a neponúkol. Ale hejtovať NFS za podobnosť s Fast & Furious? To je už vrchol absurdity.

Nie je to prvýkrát, čo sme sa dočkali spojitosti medzi Need for Speed a sériou Rýchlo a Zbesilo. A pritom stačí spomenúť asi najobľúbenejší diel v histórii – Underground. Vtedy EA videla enormný úspech filmov o streetracingovej kultúre a aj ona sa chcela zviesť na nečakanom úspechu Fast&Furious.

Práve táto séria sa pričinila o to, že siedmy diel Need for Speed priniesol tuning, nočné závody, kariéru s príbehom a ikonickú grafiku. Ani jeden z predošlých dielov nič takéto nepriniesol. Možno tak závodenie v noci, ale nie v uliciach veľkomesta.

Underground vyšiel v správny čas a využil enormný hype okolo novej filmovej série a to sa mu vyplatilo. EA vtedy zažila úspech a okamžite bolo jasné, že musí vyjsť pokračovanie. A preto Black Box Games zrušili Most Wanted a začali pracovať na Underground 2.

NFS Most Wanted Cancelled

Ten už priniesol otvorený svet, ešte širšie možnosti tuningu, jedinečný soundtrack a ešte kvalitnejšiu grafiku. Plus vyšlo 2 Fast 2 Furious, takže fanúšikovia áut boli vtedy nahypovaní. EA si pripísala na svoje konto ďalšiu mega-úspešnú hru. A čerešničkou na torte bolo, že Need for Speed sa stalo viditeľnou, známou sériou.

Posuňme sa do roku 2017 a vidíme, ako obe série vyrástli. Fast & Furious je skôr o akcii než o závodení, no upravené vozidlá tu ešte stále hrajú dôležitú rolu. Need for Speed Payback tiež prináša príbeh okorenený akčnými misiami a otvoreným svetom, kde budeme môcť kradnúť vozidlá, užiť si tuning (dokonca najväčší od čias NFSU2!).

No čuduj sa svete, kým Fate of the Furious patrí k najlepšie hodnoteným dielom série, tak Need for Speed Payback je kritizované za podobnosť s F&F a znovu čítame hate. Pritom sa s obomi sériami deje to isté, čo pred X rokmi – našli spoločnú vlastnosť.

Celá tá kritika mi teda príde neopodstatnená a trochu zvláštna, že nech EA prinesie akúkoľvek závodnú hru, tak je okamžite nálepkovaná za najhoršiu na svete. Nepáči sa im novodobý Underground, nepáčia sa im legálne závody na okruhoch na štýl Shiftu, nepáčia sa im ani hry bez tuningu a lá Rivals. Čo teda vlastne ľudia chcú?

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Jeden komentár

  1. Danny píše:

    Taky nechápu ten hate jen kvuli tomu, že se to podobá filmu… hold ovce se najdou všude..jeden řekne dalšich x lidi stoji za cizím nazorem.. na tenhle dil se docela těšim zatím podle gameplaye má u mě našlápnuto na nejlepši dil.. U2 byl jen volna jizda a tuning tak nechapu co je natom tak nostalgickýho no

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *