DOJMY: PlayerUnknown’s Battlegrounds (Game Preview)

PUBG Recenzia
Microsoft stihol do konca roka 2017 vypustiť ešte jednu exkluzivitu a aj keď má ešte stále ďaleko od dokončenia, už teraz je to fenomén. PlayerUnknown’s Battlegrounds je tu!

Od svojho vydania už stihlo PUBG získať dvojicu updatov, ktoré sa sústredili predovšetkým na optimalizáciu, vďaka čomu teraz hra beží oveľa lepšie, než v deň vydania. Keď vyšla 12. decembra/prosince, hráči mohli byť radi, že PUBG vôbec na Xboxe beží – dokonca si tu tvorcovia zabudli podporu klávesnice, s ktorou sa dalo hrať a dokonca vyvolať menu grafických nastavení, i keď bez možnosti zmeny čohokoľvek. Odhalili tak aj niečo, čo nemuseli – že hra bežala na Low nastaveniach na základnom One a One S, a na Medium na Xbox One X.

K zmene k lepšiemu však stačil len týždeň a dva patche. Tieto patche priniesli aj nejaké úpravy gameplayu, no v prvom rade zlepšili optimalizáciu a to najmä na Xbox One a One S. Dovolím si povedať, že v prvý deň tu hra vyzerala príšerne, no keď som si pred pár dňami zahral opatchovanú verziu, už vyzerala veľmi podobne ako na mojom Scorpiu. Na oboch konzolách došlo k zvýšeniu frameratu. Asi nemusím pripomínať, ako mohli byť xboxeri radi, že PUBG dosahovalo 20fps. Teraz už ale beží pri takmer solídnych 30fps, s výnimočnými framedropmi. Situácia je znateľne lepšia už na lobby ostrove, no framedropom sa tu človek ešte stále nevyhne.

PUBG

Ale to je asi lobby ostrovčeku súdené. PUBG totiž potrápi aj tie najvýkonnejšie počítače. Môže za to niekoľko faktorov. V prvom rade je to technické spracovanie ostrova, na ktorom sa hra odohráva. Nejde až tak o to, že má mapa 8x8km, v mnohých hrách nájdeme omnoho väčšie mapy. Háčik je v tom, že hra „vníma“ aktivitu všetkých 100 hráčov, plus mapu aj s ohromným množstvom pomerne detailných interiérov domov. Plus sa hra renderuje v natívnom 1080p na Xbox One alebo v 4K na Xbox One X. Ešte šťastie, že tvorcom stačí optimalizovať len na dve konzoly.

V čom ale PUBG exceluje od prvého dňa, je perfektný gameplay s premysleným ovládaním. Pôvodne išlo o PC hru, ktorá využívala klávesnicu takmer naplno a štúdio The Coalition, tvorcovia Gears of War 4, si dali záležať na konzolovom ovládaní. Je totiž intuitívne a aj s obmedzeným množstvom kláves sa vie hráč plynulo prepínať medzi hrou a inventárom, medzi first-person a third-person režimami grafiky, inštalovať si doplnky na zbrane a tak ďalej. Jednoducho, aj keď je toho veľa, čo musí hráč v PUBG zvládať, zvládne to na jednotku, prinajhoršom na dvojku, aj s ovládačom.

PUBG

No a gameplay, ten asi nemusím približovať. Či? No dobre, tak len stručne: Vy a ďalších 99 hráčov pristanete na ostrov, kde si musíte sami pohľadať výbavu a keď hra zavelí, dostať sa do zmenšujúceho sa okruhu hrania. Zmenší sa vždy po zabití určitého počtu hráčov, aby boli boje ešte intenzívnejšie a aby netrvali zbytočne dlho. Vo výsledku sa gameplay exponenciálne zrýchľuje, pričom víťaz je len jeden. Akonáhle zomriete, je koniec – žiaden respawn, iba nová hra. Ale netreba sa ničoho obávať.

PUBG

V lepšom prípade sa dostanete do Top 10

Loading je celkom krátky a hlavne vždy natrafíte na plniacu sa lobby. Mne sa to veľmi páči, pretože to svedčí o enormnej popularite hry, ktorá drží ruku v ruke s chuťou rýchlo si niečo zahrať. Nemusíte na nič čakať, servery sú jednoducho tu a teraz, pripravené na gameplay. Netreba nič riešiť, len stlačiť (A) Play v hlavnom menu a počkať asi minútu, než sa načíta lobby ostrov, kde už sa medzi sebou nedočkaví spoluhráči mlátia a strieľajú, kým sú nesmrteľní. Pretože tá nesmrteľnosť končí v momente, kedy hra začína. Zomreli ste hneď po štarte? Nevadí. Opäť stačí dať Play a opäť ste inde, s desiatkami iných hráčov. A vždy to sú prakticky plné miestnosti, vyťaženosť EU je medzi 95-100.

PUBG

Ísť hore týmito schodami naozaj nechcete

Odmenou za odohranie každej hry sú peniaze, za ktoré sa dajú v hlavnom menu hry kúpiť loot crates. Áno, zase tie loot crates. Ale tu nemajú žiaden vplyv na progresiu hry, ich obsahom sú čisto kozmetické doplnky ako tričká, boty, čiapky alebo iné veci, ktorými sa môže vaša postava odlíšiť od ostatných. Jeden crate vychádza na 700P, kým zmena účesu stojí 3000P. Zarobiť si na to trvá pár hier. Všimol som si ale, že odmeny vedia byť vyššie, keď nehráte Solo, ale Duo alebo Squad Play. Presne tak, PUBG podporuje formu co-opu, s ktorou vie byť hra ešte zábavnejšia. Zvlášť, keď nájdete niekde zaparkovanú Daciu 1203 – s ňou vyzeráte ako pravá rumunská mafia!

PUBG

Resumé

PlayerUnknown’s Battlegrounds je ešte stále v Game Preview programe, no dovolím si povedať, že je to jedna z najsilnejších exkluzivít, ktoré mohol Xbox One počas svojej existencie získať. Hra má ešte nejaké technické nedostatky, ale v princípe má veľmi stručný gameplay. Stlačíte Play a čoskoro natrafíte na 100 dôvodov, prečo vaša postava pravdepodobne zomrie. Šanca, že prežije, je doslova 1:100, pretože okrem 99 ďalších hráčov ju môže zabiť aj zdržiavanie sa mimo (zmenšujúcej sa) hracej plochy. O nedostatok hráčov naozaj nie je núdza – ešte som nežažil, že by mal server po zapnutí menej ako 95 hráčov, nech už išlo o Solo, Duo alebo Squad Play. Jednoducho tu platí „Hraj kedy chceš“. Mimochodom, ak by ste hľadali spoluhráčov, odporúčame CZ/SK facebookovú skupinu.

PlayerUnknown's Battlegrounds (Game Preview)

Celkový verdikt

8/10
  • Hrateľnosť
  • Trvanlivosť
  • Grafika

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *