Xbox Scarlett údajne pobeží na Zen 2 a next-gen grafike

Xbox One X
Renomovaný leaker Brad Sams, ktorý je zároveň šéfredaktorom serveru Thurrott.com, zverejnil nové informácie o chystanom Xboxe s krycím menom Scarlett.

Súčasťou projektu Scarlett sú hneď dve zariadenia. K dispozícii má byť 100-dolárová streamovacia krabička, ktorá sa bude spoliehať na streamovanie hier z cloudu Azure. V tomto ohľade má Microsoft veľkú výhodu nad Sony, pretože vlastní rozsiahlu infraštruktúru serverov, ktoré ešte aj v tejto chvíli rozširuje ďalšími, aby mohol pokryť čo najväčšie množstvo domácností.

Nepriamo s touto konzolou súvisí aj chystaná lacnejšia verzia Xbox One S bez diskovej mechaniky, ktorá má byť uvedená na trh už na jar 2019. Spolu s ňou totiž Microsoft plánuje realizovať aj iniciatívu Digital Attach, v rámci ktorej si pri objednávke môžete zvoliť a predplatiť za zvýhodnenú sumu aj služby Xbox Game Pass a Xbox Live Gold a Microsoft vám konzolu dokonca nastaví na prvé použitie. Konzolu tak len stačí zapnúť a môžete sa hrať.

Súčasťou však bude aj štandardná, zrejme 500-dolárová domáca konzola s lokálnym výkonom. Podľa zdrojov serveru Thurrott má ponúknuť procesor AMD Zen 2. generácie spolu s next-gen grafikou od AMD. Neprekvapí, že Microsoft pokračuje aj v novej generácii s AMD-čkom. Vzťah medzi týmito spoločnosťami je veľmi dobrý a hlavne to Microsoftu umožní zabezpečiť čo najlepšiu spätnú kompatibilitu hneď pri vydaní konzoly. Vlastne sa ráta s tým, že všetko, čo vyjde na Xbox One, si budete môcť zahrať aj na Scarlett.

Interným cieľom pre novú konzolu je, aby Scarlett rozbehala všetky hry v 4K 60fps. Toto bolo v kartách už pri Xbox One X, ale realita je taká, že väčšina hier dáva na výber medzi 4K 30fps a 1080p 60fps. Scarlett by však toto mala zmeniť. Je ale vysoko pravdepodobné, že to isté ponúkne aj PlayStation 5, ktorý má podľa špekulácií tiež bežať na AMD Zen procesore a používať grafiku AMD Navi.

Xbox One X Scorpio Engine

Microsoft sa preto plánuje od konkurencie odlíšiť najmä službamicenoucloudom. V prípade služieb má už teraz jasne navrch. Odpoveď tkvie v službe Xbox Game Pass, ktorá ponúka už teraz okolo 150 hier a ďalšie pribúdajú. Služba sa zrejme časom skĺbi s projektom xCloud a predplatitelia si tak budú môcť zahrať hry aj na mobiloch a menej výkonných počítačoch.

Pre užívateľov tiež musí ponúkať atraktívne portfólio first-party hier. Iniciatívu vidíme už teraz, Microsoft len za posledných pár mesiacov kúpil 7 štúdií. A nakoniec sila cloudu, ktorá bude prezentovaná ako špičkovým streamovaním, tak aj deštrukciou v multiplayeri Crackdown 3.

Nakoniec – existuje možnosť, že Microsoft odhalí plány už na E3 2019 s vydaním v roku 2020. Podobne ako pri Xbox One X, ktorý predstavil rok pred vydaním. A keďže sa Microsoft popálil s uvedením Xbox One v roku 2013, nemáme očakávať zameranie na TV služby. Budú, ale nebudú prioritou.

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

4 komentáre

 1. Rado píše:

  Tak ja to vidím na také vylepšené scorpio. Dúfam v 4k/60fps a high detaily s high textúrami. Dúfam, že vodné chladenie, zdroj, 4k hdr mechaniku, periférie ako slúchatká, ovládače, volanty, zdielanie účtu súrodencom nechajú kompatibilné, alebo zachovajú ako na scorpiu. A hádam nepokašlú nový názov konzoly!!!

 2. Harbi píše:

  Opravte si chybu v druhom odstavci , nejedna sa one S bez mechaniky ale o one X bez mechaniky

 1. 6. decembra 2018

  […] ODPORÚČAME: Xbox Scarlett údajne pobeží na Zen 2 a next-gen grafike […]

 2. 11. decembra 2018

  […] ODPORÚČAME: Xbox Scarlett údajne pobeží na Zen 2 a next-gen grafike […]

Pridaj komentár