RECENZIA Yoku’s Island Express

Yoku's Island Express
V živote recenzenta raz nastane chvíla, kedy chce upustiť od všetkých tých strieľačiek a rezačiek a chce skúsiť niečo iné. Aj to bol možno dôvod, prečo som si veľmi rýchlo obľúbil toľko kritizované Sea of Thieves. A tiež ma milo prekvapila metroidvania Yoku’s Island Express, ktorú som hral na Xbox One aj na Nintende Switch.

Prvotný dojem je, že sa jedná o plošinovku v hlavnej roli s lienkou Yoku, ktorú vyplaví na ostrove. Už čoskoro sa ale tento dojem zmení, keďže hra ponúka celkom komplexný 2D otvorený svet s prvkami pinballu. Inak povedané, metroidvania a pinball v jednom. A šéfkuchár, ktorý s týmto receptom prišiel, si zaň zaslúži jednotku: funguje to presne tak, ako má.

Yoku's Island Express

Pinballové prvky tvoria obrovskú súčasť hry, keďže sú na tejto zábavke založené celé lokality, bočné aktivity aj misie. Všetko sa točí okolo kamennej loptičky, ktorá by normálne mala za úlohu len získavať body. Tu však s jej pomocou objavujete nové oblasti, bojujete proti slimákom a občas ju aj vylepšíte s pomocou nejakých skillov. O žiadnom veľkom skill tree nemôže byť reč, ale v hre si odomykáte rôzne praktické schopnosti, ako napríklad vysavač, ktorým prilepíte slimáka na loptu.

S takto získaným slimákom môžete odpaľovať usadeniny, ktoré vám môžu blokovať zatiaľ neprebádané lokality. Platí to ako o príbehových, tak o tajných lokalitách, ktoré na progres nemajú zásadný vplyv. Môžete v nich ale získať ovocie, ktorým odomykáte nové rampy alebo vylepšenia. Veľkou výhodou je, že sa ovocie respawnuje a ak ho máte nedostatok, môžete sa vrátiť do už známeho regiónu a nanovo si privyrobiť. Nezabúdajte pritom roznášať balíčky – Yoku prišiel na ostrov v prvom rade ako poštár.

Yoku's Island Express

Questy majú v hre významnú rolu, keďže dotvárajú storyline, aj keď mnohé len pasívne. Niektoré vás ale vzhľadom k náture hry môžu prekvapiť obtiažnosťou. Napríklad môžete natrafiť na menšiu „fabriku“, kde vám dá egoistická potvora len jeden pokus na to, aby ste okúsili, aké to je byť v jej koži. Máte naozaj len jeden pokus, quest sa totiž nedá reštartovať. Jedine, že by ste začali hru odznova na niektorom z troch save slotov. Z technického spracovania poteší tiež, že Yoku’s Island Express na rozdiel od starších metroidvania hier načíta kompletne celú mapu a nerozdeľuje ju na „obrazovky“.

Yoku's Island Express

Grafická stránka je nádherná a to aj na 4K televízore, hoci hra beží len v 1080p a nie je optimalizovaná pre Xbox One X. Veľmi dobre tiež vyzerá na Nintende Switch, na ktorý mi táto hra pristane viac. Ostrovom vás doprevádza atmosferická hudba, ktorá sa mení podľa toho, v akom regióne sa práve nachádzate. Pestrofarebnejšie regióny majú príjemnú hudbu, kým napríklad v upršanom lese na západe ostrova hrajú pochmúrnejšie tóny. Občas sa to môže zmeniť, keďže v Yoku’s Island Express takmer aktívne upravujete mapu.

Resumé

Yoku’s Island Express patrí rozhodne medzi najpôsobivejšie indie hry, ktoré vyšli tento rok na konzoly. Hra jedinečným spôsobom skĺbila metroidvaniu a pinball, vďaka čomu sa dostávame do 2D otvoreného sveta s unikátnym spôsobom pohybu po mape. Na celkom veľkom ostrove na vás čaká príbeh a úlohy, či už jednoduché alebo logické. A pokiaľ hľadáte niečo, čo prejdete za víkend, tak toto je presne ono. Ale ak mám byť úprimný, viac mi táto hra pristane na Nintendo Switch.

Yoku's Island Express

Celkový verdikt

8/10
  • Hrateľnosť
  • Trvanlivosť
  • Grafika

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

2 komentáre

  1. StriderCZ píše:

    Díky za tip. Nad Switchovou verzí pouvažuji…

  1. 27. júna 2019

    […] aj sprístupnenia roztomilej pinballovej plošinovky Yoku’s Island Express, ktorú sme recenzovali. A do tretice sa od Team17 dočkáme aj doposiaľ najlepšej červíčej hry, Worms […]

Pridaj komentár