RECENZIA Devil May Cry 5

Devil May Cry 5

Danteho brat je porazený, hrozba zneškodnená, čo nám môže ponúknuť nový Devil May Cry? No, rozhodne sa vráti Dante. A tentoraz si peklo príde preňho aj so samotným kráľom.

Všetko začína v momente, kedy Danteho navštívi podivný „Zákazník V“. Má preňho prácu, ktorú nemôže odmietnuť – Poraziť kráľa pekiel, Uriela. Dante vyráža a na pomoc si berie svojich pomocníkov, spolu s ktorými budeme prežívať cestu peklom a to doslova. Hra je veľmi priateľská voči novým hráčom, pre skúsenejších však ponúka výzvu. Ak ste predošlé hry nehrali, nevadí. Hra vytiahne z rukávu video a v skratke vám rozpovie príbeh predchádzajúcich hier. Rozhodne to poteší ako nováčikov, tak skúsených hráčov, ktorým sa aspoň osviežia spomienky. Predsa len, novinka sa odohráva pár rokov po udalostiach Devil May Cry 4 z roku 2008.

Devil May Cry 5 opäť ponúka možnosť zahrať si za rôzne postavy, presnejšie máte na výber tri: sarkastického Danteho, nováčika Nera alebo tajuplného „V“. Každá postava má svoje unikátne vlastnosti a schopnosti a tým pádom aj štýl boja, ktorému sa treba prispôsobiť, no určite si tu každý nájde to svoje. Výber postáv je však obmedzený len na určité misie, inde vám hrateľnú postavu vyberie samotná hra. S každou z troch postáv tak strávite dostatok času na to, aby ste ju vedeli ovládať. Combá sa aj napriek rôznym štýlom boja dajú ľahko zapamätať a zmena postavy to veľmi neovplyvní. Naopak, je to veľmi príjemné, pretože hrať dookola za tú istú postavu by mohlo byť pri dlhších misiách unavujúce.

Čo sa dĺžky gameplayu týka, dá sa prejsť za pomerne krátku dobu. Dokonca by som povedal, že na posedenie, ak ste skúsenejší v tomto štýle hier. Pre bežného hráča to je asi 15 hodín, skúseným odhadujem 10. Každý level však ponúka aj nejaké tie tajné zákutia a misie, ktoré je treba nájsť. Samozrejme platí, za ich plnenie vás vždy čaká odmena. Zaujímavé je rozhodne aj to, že ak máte Xbox Live Gold, v určitých misiách vám môžu prísť na pomoc aj ďalší dvaja spolubojovníci. Ak nie, potom sa vám do hry stiahnu Ghosti hráčov, ktorí už tú-ktorú misiu prešli. A to sme si mysleli, že Ghosti budú mať využitie len v závodných hrách…

Po grafickej stránke je Devil May Cry 5 decentnou hrou. Nie je to nič svetoborné, ale dá sa na to pozerať. Vyzerá to, že na Xbox One utilizuje dynamické rozlíšenie s obrovským rozsahom využitia pixelov. Raz to vyzerá, že beží vo Full HD, inokedy ako 480p záznam z YouTube. Vzhľad okolia však vyzeral dobre – zničené mesto, korene pekelnej rastliny, interakcia s okolím, to všetko vytvára pravý postapokalyptický dojem, ako keď sa peklo a démoni dostanú na Zem. Grafické bugy som tu nevidel, ale postava niekedy nerobila to, čo som jej zadal. Plus, hra má na môj vkus až priveľa zbytočných loading screenov.

Najväčším skvostom v rukách Capcomu je rozhodne zvuk a hudba. Skrátka vedia trafiť tam, kde je treba. Soundtrack je parádny a osobne sa priznám, že som si ho stiahol do mobilu, aby som ho mohol počúvať aj mimo hry. Tak skvelý je. A rovnako aj dabéri. Tí sa k postavám absolútne hodia a vedia im prepožičať hlas naozaj špičkovo. Hudba je dynamická, presne tá, akú čakáte pri pohľade na hordy démonov, avšak drží sa jemne v úzadí. Podporuje vás ako dav fanúšikov, rytmus ide presne podľa boja. Komentáre postáv k aktuálnym udalostiam sú trefné a často podmienené či už okolnosťami alebo vašim pričinením.

Ak by vám z nejakého dôvodu hudba nesadla, potom je tu možnosť vypočuť si skvostný soundtrack z hier minulých. Nie však zadarmo – treba si ich kúpiť, rovnako ako skiny či v prípade potreby hernú menu cez mikrotransakcie. Nepriamo sú tak mikrotransakcie napojené aj na systém získavania zlatých orbov. S nimi môžete svoju postavu oživiť priamo na mieste, kde vás zabili a okamžite tak pokračovať v rozohratej hre. Orby sa dajú získať buďto prihlásením (denný bonus), nájdením vo svete alebo kúpou prostredníctvom hernej meny.

Samozrejme, ako bonus, v Devil May Cry nemôžu chýbať ani easter eggy či prípadné komické momenty. Veď kto sa k netvorom zo záhrobia hodí viac, ako samotný Kráľ popu? #thriller

Resumé

Povedal by som, že ide o peknú, ale aj krátku hack’n’slash hru z obľúbeného univerza DmC. Pre nových aj starých fanúšikov dokáže hra ponúknuť hodiny zábavy a výzev. Nechýbajú ani nejaké tie utajené konce a ak máte chuť sa zabaviť, oddýchnuť si a zabíjať hordy démonov, Devil May Cry 5 sa vám bude určite páčiť.

Devil May Cry 5

Celkový verdikt

8/10
  • Hrateľnosť
  • Trvanlivosť
  • Grafika
  • Zvuk
  • Mikrotransakcie


Hidan-kun

Moje meno je Michal, som z Bratislavy Hráčom som už od svojich 12 no vždy som mal doma len počítač, vďaka čomu vyzerá môj Steam, Origin a Uplay tak, ako ženské šatníky. Konzolu som mal donedávna len jednu a to PSP, teraz mám Xbox One S. Nemám uprednostnený žáner hier, ale priznám sa, že strategické, tower defense a turn-based hry sú pre mňa veľmi náročné a veľakrát som to s nimi vzdal. Počúvam prevažne metal a rock.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Jeden komentár

  1. 5. novembra 2020

    […] Devil May Cry 5: Special Edition vychádza najprv digitálne, krabicového vydania sa dočká až 1. decembra/prosince 2020. Hru sme recenzovali. […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *