Nové komunitné štandardy Xbox Live bojujú proti vulgarizmom

New Kids Turbo

Trash talk a teda nadávanie si cez internet je problém, proti ktorému sa dá len ťažko bojovať. Konieckoncov, vulgarita patrí ku každodennému poriadku, no ak prerastie do rasizmu či obhospodarovania niečej matky, je to problém.

Microsoft preto uviedol do praxe nové komunitné štandardy v sieti Xbox Live, ktoré platia pre anglicky hovoriacich užívateľov. Spoločnosť v nich popisuje, aké formy vulgarizmov sú v sieti Xbox Live ešte tolerované a naopak, ktoré sú už cez čiaru a koledujete si nimi o ban.

Toto sú príklady „vulgárnych“ správ, ktoré sú tolerované:

 • Vzdaj to. Neverím, že si si myslel, že dosahuješ moju úroveň
 • Tak to bolo seriózne zemiakové mierenie. Prac sa.
 • Jediné dôvod, prečo si vyšiel pozitívne je, že si celý čas kempil. Skús to znovu, decko.
 • Lacná výhra. Vráť sa až sa naučíš skutočne jazdiť bez toho, aby si ostatných vybúraval.
 • To bolo nahovno. Zlepši sa a vráť sa, až bude tvoje K/D nad 1.

A naopak, čo nie je tolerované:

 • Choď sa po***ať. Neverím, že si si myslel, že dosahuješ moju úroveň. (Sexuálne narážky)
 • Hey pi**s, to bolo naozaj zemiakové mierenie. Prac sa ty odpad. (Vulgarizmy)
 • Jediný dôvod, prečo si vyšiel pozitívne je, že si celý čas kempil. Zabi sa ty decko. (Nabádanie k sebatrýzneniu či samovražde)
 • Lacná výhra. Ale čo čakať od ne**a. (rasistická nadávka)
 • Stojíš za hovno. Vypadni z mojej krajiny – možno ťa pustím naspäť, až bude tvoje K/D nad 1.

Microsoft si napríklad nepraje, aby ste vytvárali kluby, ktoré majú ľudí nabádať na drogy, pitie alkoholu pod zákonom, propagáciu organizovaných kriminálnych skupín, týranie zvierat, samovraždu alebo sebatrýznenie či propagáciu teroristických skupín (napr. klub s vlajkou ISIS).

Zároveň nie je vítané, aby sa hráči vyhrážali fyzickým napadnutím, mali homofóbne či sexuálne narážky v správach, nadávali niekomu cez Activity Feed, vytvárali „Looking for Group“ posty za účelom šikany ostatných hráčov či vytváranie skupín šíriacich nenávisť voči etnikám. Taktiež je zakázaná akákoľvek forma spamu – napríklad nepretržité pozývanie hráča do Fortnitu aj napriek tomu, že to odmietol. Rovnako je zakázaná nahota.

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Jeden komentár

 1. StriderCZ píše:

  Byla doba, kdy jsem si říkal, že na slovech Philla o toxicitě v komunikaci něco bude. Ale vzhledem k tomu, co v současnosti probíhá na Facebooku, na youtube a jinde si nedělám iluze…absolutně…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *