Prečo má Project xCloud náskok pred Google Stadia

Project xCloud

Tento rok sme sa dočkali oznámenia hneď dvoch streamovacích služieb. Google Stadia už oznámila všetky potrebné detaily, kým Microsoft len pomaly približuje detaily k službe Project xCloud.

No napriek tomu, že Microsoft neodhalil službu v tak veľkom štýle ako Google, už teraz má Project xCloud navrch pred Stadiou. A to hneď z viacerých dôvodov.

Obsah

Najzásadnejším nedostatkom Googlu je, že Stadia nemá obsah. Google je v tomto poli absolútnym nováčikom a preto je tento bod pochopiteľný. Problémom je však to, že tu človek reálne nevlastní hry. Stadia totiž nie je konzola, je to služba, ku ktorej si môžete nakupovať hry za rovnakú cenu ako na Steam, Xbox či PlayStation. No zatiaľ čo na konzolách si môžete zahrať kedykoľvek a PC v prípade problémov môžete upgradovať, Stadia… ak dostane výpadok, nezahráte si a nič s tým nemôžete spraviť. To je zároveň varovný signál do budúcna. Ak by sa službe nedarilo, Google ju môže vypnúť, čím hry stratíte.

Phil Spencer Project xCloud Console Streaming

Naopak, Project xCloud bol navrhnutý, aby podporoval všetky aktuálne a budúce hry pre Xbox. Potenciálne by tak mohol mať už v čase spustenia xCloud k dispozícii viac ako 3 000 hier. A tomu sa, nech sa Google snaží, ako chce, tento rok nemôže dorovnať. Inou veľkou výhodou je, že k nakúpenému obsahu môžete pristupovať permanentne. Všetko, čo si kúpite, je určené pre xCloud a Xbox zároveň. A tak môžete svoje hry hrať až do konca časov bez obáv, že by vás od nich „vypojili“.

Komunita

Nová platforma, nová komunita. A aj keď sa v poslednej dobe stretávame s polemikou o cross-playi, žiadna platforma ho nepotrebuje tak akútne ako Google Stadia. Nie je jasné, koľko hráčov sa k službe pripojí, no už teraz vieme, že hry ako Destiny 2 nebudú mať cross-play a to ani s PC verziou hry. Google síce bude rozdávať hru k štartovnej sade, ale to ešte neznamená, že si hráči túto MMO vychutnajú naplno. Zvlášť pri skutočnosti, že Destiny obsahuje také aktivity, ktoré sa bez spoluhráčov jednoducho nedajú prejsť. Okrem iného aj raidy.

Naopak, Project xCloud využíva sieť Xbox Live. Služba má už teraz vyše 60 miliónov aktívnych hráčov a cieľom Microsoftu je priblížiť sa až k 2 miliardám, k čomu dopomôže práve xCloud. Pri hraní hier ako Destiny, Anthem či The Division 2 cez Project xCloud sa jednoducho nemusíte báť, že nenájdete spoluhráčov.

Cena a dostupnosť

Google Stadia má byť dostupná „bezplatne“: stačí, aby ste si hru kúpili a môžete ju hrať v 1080p pri štandardnom farebnom rozsahu. Za mesačný poplatok 15 dolárov odomknete 4K, HDR, kvalitný priestorový zvuk a tiež knižnicu „už vydaných“ hier, ktoré si môžete v službe kedykoľvek zapnúť a zahrať. Čiže niečo ako Game Pass.

Xbox Game Pass

Microsoft má k dispozícii svoje vlastné „bezplatné“ riešenie. Spoločnosť plánuje spustiť službu Console Streaming, čo je vlastne obdoba Remote Play na PS4. Nevieme však, ako sa bude funkcia Xboxu odlišovať od tej, ktorá je už pár rokov dostupná pre PS4. Môže tu však byť použitá nejaká tajná prísada. Nie je totiž celkom jasné, prečo Microsoft ukázal túto funkciu v tak veľkom štýle. K dispozícii má však byť aj spoplatnený Project xCloud, ktorý tiež môže byť súčasťou balíka Xbox Game Pass Ultimate.

Microsoft však špekuloval o možnosti „požičiavania“ hardvéru cez internet. To znamená, že ak by ste sa nachádzali v blízkosti niekoho, kto vlastní Xbox a ten by na konzole povolil funkciu streamovania, jej výkon by mohli hráči na mobiloch využiť a streamovať si tak obsah cez vašu konzolu miesto toho, aby sa museli pripájať k Azure serverom vzdialeným niekoľko stoviek kilometrov. V konečnom dôsledku by to znížilo lag. Vlastne taký ľudstvu-prospešný botnet.

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Jeden komentár

  1. StriderCZ píše:

    Streamování není a nebude pro mne. Ale to asi nevadí, my, klasičtí hráči asi nebudeme cílová skupina. Podle mně je zaměřena na hráče, co dosud paří jen hry na mobilu (free-to-play). Co se týče souboje xCloud v.s. Stadia: každý z nich cítí , že se odehrává souboj podobný boji Andriod a ostatní systémy, popřípadě iPhone. Odměna lákavá, ale vítěz může být jen jeden.
    Sám se těším na možnosti lokálního cloudu, tak abych mohl hrát pěkně doma v posteli s gamepadem + telefon.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *