RECENZIA Life is Strange 2

Life is Strange 2

Po nečakanom úspechu Life is Strange sa štúdio DONTNOD rozhodlo prichystať ďalšie pokračovanie tejto príbehovky, avšak teraz s inými postavami. Bude mať pokračovanie Life is Strange 2 rovnaký úspech a kvality ako predošlé hry, alebo už tento diel nevyšiel tvorcom podľa predstáv?

Všetko to začalo 25. 6. 2018, kedy nečakane vyšla bezplatná minihra s názvom The Awesome Adventures of Captain Spirit, čo bol v podstate prológ k úplne novej hre zo sveta Life is Strange a odporúča sa ho hrať predtým, ako začnete hrať práve recenzované LiS 2, a to kvôli dejovej nadväznosti. Inak, kapitánove dobrodružstvá svojho času nahnevali achievement hunterov, pretože toto demo nemalo žiadne achievementy, aj keď bolo prezentované skôr ako plný produkt.

V Life is Strange 2 sledujeme príbeh dvoch bratov, Seana a Daniela. Sú to mexičania, ktorí sa síce narodili v USA, ale to nič nemení na každodennom rasizme. Je rok 2016, zhodou okolností rok, kedy sa o post prezidenta USA uchádzal Donald Trump, na čo hra odkazuje v niektorých konverzáciách alebo napríklad čiapkami so sloganom Make America Great Again.

Nesmú chýbať ani sťažnosti intelektuálne menej obdarených jedincov, ktorí za svoje nešťastné životy obviňujú mexičanov. Dozviete sa tak, že práve kvôli takým, ako ste vy, treba stavať múry. A ako to už pri Life is Strange býva, hra sa s hráčom vôbec nemazná a už vonkoncom nie s jeho citmi, takže smrť či zlomené srdcia sú bežná vec. Lebo taký je vlastne život – zvláštny.

Life is Strange 2
…A toto je už Life is Strange 2

Aby som priblížil príbeh (tento odsek preskočte, ak nechcete žiadne spoilery), dvojicu hrdinov už v detstve opustila matka a na ich výchovu ostal otec sám. Po jeho tragickej smrti chcú cestovať do jeho rodného mesta Puerto Lobos, kde chcú žiť šťastne a bez strachu. Cestou sa dostanú do konfliktu s políciou a zisťujú, že Daniel má telekinetické schopnosti. Inak povedané, vie silou vôle hýbať vecami. Ako im táto schopnosť pomôže na ceste za lepším životom, už musíte rozhodnúť vy.

Presne ako pôvodná hra, aj Life is Strange 2 má päť epizód, ktoré sú plné akcie, rozhodovania, skúmania okolia a hľadania skrytých detailov, ktorých je všade neúrekom. Z hľadiska ovládania postavy alebo rozhodovania sa v krízových situáciách sa oproti predošlým hrám nič nezmenilo. Vaše rozhodnutia opäť ovplyvňujú vývoj príbehu, postáv aj záveru hry.

Oproti minulajšku ponúka až 7 zakončení, z čoho štyri sú dramaticky odlišné a rozhodnú o tom, ako ste prešli celú hru. Ostatné tri sú len alternatívne verzie odvíjajúce sa od vašich rozhodnutí. Pokiaľ chcete dokončiť hru so všetkými koncami, máte čo robiť. Trvanie jednoho gameplayu potom záleží čisto na tom, či sa ponáhľate alebo objavujete všetky skryté detaily, ktoré môžete nájsť. Priemerne vám to potrvá nejakých 15 hodín.

Grafika vyzerá mierne vylepšene oproti tej, v ktorej sme spoznávali príbeh Chloe a Max. Naďalej si zachováva svoje čaro, takže všetko vyzerá, akoby bolo nakreslené na papieri. Grafika vo výsledku neurazí ani nenadchne realizmom.

Life is Strange 2
Minihry ako je táto, sú súčasťou zážitku

Zvuková časť celého Life is Strange 2 je masterpiece, presne tak, ako by to v takýchto príbehovkách malo byť. Dabing je excelentný, slang aj prízvuky sa menia v závislosti od lokality, hlavné postavy majú jemný mexický prízvuk, takže v tomto smere neviem hru vynachváliť. Každá zmena povrchu bola počuť, či už šúchorenie suchého lístia, vŕzganie snehu alebo starých parkiet. Zvukov je tu neúrekom. Kvalita dabingu aj okolia je jedinečná, výnimočná.

Ale škoda hudby. Tá je pre zmenu veľmi fádna a človek si ju ani veľmi nevšíma. Na jednu stranu je to fajn, lebo hráča neruší, ale v niektorých intenzívnejších momentoch hrá rovnaká, takže to aj mierne zamrzí, lebo by ste si vedeli predstaviť lepšie zvukové navodenie atmosféry. Čo však zamrzí, je absencia češtiny. Tí, ktorí neovládajú angličtinu alebo iný svetový jazyk, si hru neužijú.

Resumé

Na zhrnutie, Life is Strange 2 určite odporúčam. Ak sa vám páčila prvá hra, táto sa vám bude páčiť na 100%. Žiadna preborne nová mechanika tu nie je. LiS 2 vlastne pôsobí ako druhá sezóna prvej hry, ale neznamená to, že by ste museli prvú hru prejsť. Odkazujú na seba totiž len v jednom prípade: Keď sa vás na začiatku opýta, či ste hrali/nehrali predošlú hru, ale behom gameplayu som nepostrehol, že by voľba ovplyvnila dianie.

Tentoraz absentuje čeština, čo pokladám za mínus. Zamrzí tiež, že v našich končinách sa dala zohnať len klasická edícia hry v plastovom obale a bez bonusov, zatiaľ čo predošlé časti vyšli v peknej papierovej limitke s fyzickými bonusmi.

Life is Strange 2

Celkový verdikt

7.7/10
  • Hrateľnosť
  • Trvanlivosť
  • Grafika

Hidan-kun

Moje meno je Michal, som z Bratislavy Hráčom som už od svojich 12 no vždy som mal doma len počítač, vďaka čomu vyzerá môj Steam, Origin a Uplay tak, ako ženské šatníky. Konzolu som mal donedávna len jednu a to PSP, teraz mám Xbox One S. Nemám uprednostnený žáner hier, ale priznám sa, že strategické, tower defense a turn-based hry sú pre mňa veľmi náročné a veľakrát som to s nimi vzdal. Počúvam prevažne metal a rock.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Jeden komentár

  1. 15. septembra 2020

    […] epizódy, ktoré vychádzali na týždennej báze, čo je rozdiel oproti sérii Life is Strange (Recenzia Life is Strange 2), kde si bolo treba počkať niekoľko mesiacov. Hra Tell Me Why však ide do dnes ešte stále […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *